בלרוס: רוסיה מתערבת במסווה של תרגיל?

בעיצומה של המחאה נגד הנשיא, רוסיה משגרת כוחות לכיוון בלרוס במסגרת 'תרגיל'. בהודעה רשמית התחייבה רוסיה לעזוב את המדינה תוך כשבוע

מיכל לוי , כ"ה באלול תש"פ

בלרוס: רוסיה מתערבת במסווה של תרגיל?-ערוץ 7
הפגנות המוניות בבלארוס
צילום: רויטרס

הודעה לקונית יצאה אתמול מלשכת דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב לפיה כוחות של צנחנים מצבא רוסיה יוזרמו לבלרוס, לצורך תרגיל משותף של צבאות שתי המדינות.

הדובר הדגיש כי בסיומו של התרגיל, בעוד כשבוע, ישובו כל החיילים הרוסים לרוסיה, ואף אחד מהם אינו צפוי להישאר על אדמת בלרוס.

למרות זאת בבלרוס מבינים כי נפל דבר וההתערבות הרוסית במדינה היא עניין מוגמר כשהתרגיל צפוי להיות השלב המעשי.

הכוחות הרוסיים מגיעים לבלרוס בזמן שבמדינה מתנהלות הפגנות מדי ערב, במשך שבועות ארוכים, נגד המשך שלטונו של הנשיא אלכסנדר לוקשנקו המכונה 'הדיקטטור האחרון של אירופה'.

המחאה מגיעה לשיאה בעיקר בימי ראשון מדי שבוע, אבל גם בשאר הערבים מתכנסים מפגינים רבים בבירה מינסק ומוחים נגד לוקשנקו.

כוחות המשטרה פועלים בצורה נחרצת נגד המפגינים, מבצעים מעצרים על בסיס קבוע, ולפי הטענות גם מתעללים בחלק מהעצורים.

כשהמחאה היתה בשיאה, והיה חשש מצד לוקשנקו כי לא יצליח לשרוד אותה לבדו, התחייב באוזניו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי במידת הצורך הוא ישגר כוחות לסייע לו.

פוטין גם הזהיר את מדינות המערב לבל יהינו לשלוח כוחות חמושים לבלרוס, ורמז כי רק לרוסיה שמורה הזכות להשפיע באופן צבאי על תוצאות העימות במדינה.

באופן לא מפתיע, ארצות המערב הסתפקו בגינוי רפה, והותירו את המפגינים בבלרוס לגורלם, אל מול כוחות הבטחון המקומיים, והאיומים של רוסיה לעשות בהם שפטים אם הכוחות הבלרוסיים לא יצליחו לעשות זאת לבדם.

גם ההודעה אתמול על שליחת כוחות צבא רוסיה לבלרוס, לצורך תרגיל כביכול, לא נענתה בתגובה מערבית כלשהי, ונראה כי בארצות המערב מעדיפים לטמון את הראש בחול, ולאפשר לרוסיה להשלים את ההשתלטות שלה על המפגינים, ובהמשך גם על המשטר בבלרוס.