יהורם גאון
יהורם גאון צילום: שלומי יוסף

לקראת הימים הנוראים הוציאו יהורם גאון ופרופ' משה בן בסט אלבום חדש"עת שערי רצון" אלבום ובו פיוטים.

בשיחה עם בני טיטלבוים בכאן מורשת הם סיפרו על הפיוטים עליהם גדלו ועל הדומה והשונה בין חזנות ופייטנות. הדיסק יצא במהדורה מיוחדת שההכנסות מוקדשות לחיילים בודדים.

בהמשך התייחס גאון לסגר המתקרב ולמשבר בעקבות הקורונה, "לצערי הרב הופעתי לא מזמן בפארק גדול שיש בו עשרת אלפים מקומות והיו בו רק 800 מקומות, שזה נראה נורא, אבל בימים האלה זה המון אנשים, והייתה לי תחושה שהנה אנחנו יוצאים לדרך, ולרוע המזל ולדאבון לב, פתאום משהו חוזר חזרה ואנחנו שוב מתכנסים לתוך הבתים ושוב מודיעים לנו על ביטולים רבים".

"יש פה שני אלמנטים, יש את האלמנט הכלכלי וככל שזה נמשך ונמשך ולא נכנס שום דבר אז זו מצוקה קשה, אבל המצוקה היותר גדולה היא חוסר העשייה של אנשים כמוני, אנשים מהעולם הזה שרגילים כל היום להיות במגע עם קהל, לתכנן ולהצטלם ולשיר, ופתאום יש הלם כזה וחיים בכפיה בצינוק במקום שלא נותן לנו את האפשרות לבוא אל הקהל שממנו חיותנו, ממנו החשמל שלנו ותעצומות הנפש שלנו, פתאום כאילו אין חמצן, אין אוויר. אני מתפלל בכל מאודי שזה יחלוף במהרה ונחזור אל הימים האחרים, ונחזור להופיע".

גאון נשאל האם לא נראה בעיניו מוזר שהופעות תרבות מצומצמות ואילו הפגנות מותרות באלפים והשיב, "כן מוזר. אין לי הסברים לדברים האלה יש איזשהו סולם ערכי שאינני יודע מי קובע אותו. יש ערך מסוים לפעילות דמוקרטית שעומדת מול פעילות דתית, שעומדת מול פעילות תרבותית. יש מישהו שקובע את סולם הערכים הזה ואינני יודע מיהו, אבל הוא נקבע שכאן מותר וכאן אסור".

גאון תקף את החלוקה הזו, "או שיש סולם ערכים אחד שהוא שווה לכל הציבור בארץ ישראל, או שאין סולם ערכים כזה והכול פתוח. או או, האמצע הזה וסולם ערכים שמשתנה בהתאם לכל מיני דברים אחרים שאינם מן העניין לא מקובל עליי"

אם היו הפגנות אדירות של הימין באיזה נושא בעולם היית שומע אותי אומר את אותו טקסט. או או, או כולם או לו. אני זוכר את הימים שנתניהו אמר שכשנגיע למאה חולים ביממה אז נתחיל בסנקציות. אנחנו ב-4000 ואני קורא בעיתון שאלה לא יקבלו את המרות של זה, ואלה יעשו מה שהם רוצים, ואלה יקיימו חתונות וכן הלאה וכן הלאה".

כשיש קו רוחב לכל הציבור בישראל קל לך יותר לבצע, קל לך יותר להישמע ולהאמין. ברגע שזה נחלק בסולם ערכים אחר, ויש דיפרנציאציה ואלה ככה ואלה ככה, אתה חסר אמון לחלוטין".

פרופ' משה בן בסט הוסיף תשובה מתוך הפיוטים וסיפר כי בפיוטי 'יה שמע אביונך' המושר במנחה של יום כיפור נכתב, "ותאסוף עדר תועה ותקים להם רועה". פרופ' בן בסט דיבר על הצורך במנהיגות שתאחד, "הרגישות שלנו כעם ידועה לכולם איך אנחנו מתאחדים בעת צרה, אז אולי גם עכשיו זה עת צרה עם קורונה וכו' ".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7