הרמטכ"ל לנשים הדתיות: "לא היתה כוונה לפגוע"

הרמטכ"ל התייחס למכתבן של מאות נשות חיילים דתיים שהתלוננו על שיתוף הפעולה עם הסדרה "תאג"ד".

ערוץ 7 , כ"ה באלול תש"פ

אביב כוכבי
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי כתב למאות נשים דתיות הנשואות לחיילים שהתלוננו על דובר צה"ל ושיתוף הפעולה של צה"ל עם תכנית הטלויזיה "תאג"ד" שהכפישה חיילים דתיים והציגה אותם כשונאי חיילות וכאלימים, כביכול.

בלשכת הרמטכ"ל השיבו לנשים הדתיות (מעל 200 נשות חיילים) ועדכנו אותן כי נציב קבילות החיילים במשרד הבטחון פתח בבירור האירוע. בלשכת הרמטכ"ל הוסיפו כי "כתיבת התסריט והעלילה נעשתה אך ורק על ידי חברת ההפקה וללא מעורבות של נציגי צה"ל".

עם זאת הודו בלשכת הרמטכ"ל כי "צה"ל התבקש על ידי חברת ההפקה להושיט סיוע להפקה (שעיקרו במתן אישור צילום בבסיסים צבאיים), ועשה כן, בהתאם לפקודות הצבא ולמקובל במקרים אלה".

לתשובת לשכת הרמטכ"ל

בלשכת הרמטכ"ל הוסיפו בהתנצלות בפני הנשים הדתיות: "צה"ל הוא צבא העם וככזה מכבד את כלל משרתיו. לא הייתה כוונה שהושטת הסיוע להפקה תביא לפגיעה בחייל או בציבור כלשהו".

כזכור, כפי שפורסם בערוץ 7 בחודש שעבר כ- 220 נשות חיילים דתיים, שחשו עצמן נפגעות מאופן הצגת החיילים הדתיים בסדרה הפוגענית תאג"ד, פנו אל הרמטכ"ל אביב כוכבי במכתב בו הדגישו את חלקו הפעיל של דובר צה"ל בהפקת הסדרה, בה מוצגים חיילים ומפקדים דתיים באופן נלעג כשונאי חיילות.

"לאחרונה, התוודענו לעובדה כי צה"ל משתתף בהפקת סדרת טלוויזיה ישראלית ("תאג"ד") אשר מכפישה באופן בוטה חיילים דתיים ומציגה אותם כפרמיטיביים, שונאי חיילות, ואלימים", נאמר במכתב.

לדבריהן, "כנשות חיילים, אשר שולחות את הבעלים שלנו לשרת מתוך גאווה ושליחות של מצווה, נפגענו עמוקות מהתנהלות זו של הצבא כלפי אורח החיים שלנו – המשפחות הדתיות שמרגישות שייכות לצה"ל לא פחות מכל אחד אחר".

"היכן הערכים של הצבא? איפה הרעות וכבוד האדם? מה חשב דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן כאשר ראה את התסריט ואישר שותפות כל כך עמוקה ומושקעת עם סדרה זו? האם השירות של הבעלים שלנו, החיילים הדתיים והשמירה על אורח חייהם הדתי (הכולל הלכות צניעות ונאמנות לאישה) – מיועד להיות אתגר על ידי מפקדים בכירים בצה"ל לטובת אג'נדות אחרות? האם זה התגמול שניתן לנו כנשים שנשארות בבית שבועות ארוכים כשהבעל בצבא?", תהו החותמות.

נשות החיילים, אשר מכירות את המענה הדתי הלקוי בצה"ל אותו מקבלים החיילים הוסיפו וכתבו "לצערנו, כמי שרואות עצמן שותפות מלאות למצוות השירות אנו יודעות כי האמת בשטח הפוכה לחלוטין מהמוצג בסדרה, ואורח החיים הדתי בכל הקשר של שירות משותף עדיין איננו מכובד בצבא.

אדוני הרמטכ"ל, אנו מבקשות כי תגן על בעלינו, החיילים הדתיים ועל אופן הצגתם למיליוני ישראלים, ובהם בני נוער המיועדים לגיוס – שיגיעו עם סטריאוטיפים אלו לצבא ולמפגש החשוב כל כך עם דתיים. לטעמנו, זאת אחריות שלך כמפקד הצבא כלפינו כמשפחות דתיות וכלפי החיילים הדתיים, שבסוף הם החיילים שלך שצריכים ללכת אחריך".

את המכתב, אשר נשלח בחודש שעבר ועותקים ממנו נשלחו גם לשר הביטחון בני גנץ, לשר במשרד הביטחון מיכאל ביטון וליו"ר וועדת החוץ והביטחון ח"כ צבי האוזר, יזמו קבוצת נשות חיילים, סטודנטיות ב"פורום לאקטיביזם יהודי", אשר פנו גם לארגון תורת לחימה לסיוע.

המחלקה המשפטית של תורת לחימה פנתה אל הממונה על חופש מידע במשרד הביטחון ואל דובר צה"ל עצמו, ודרשה על פי חוק את כלל מסמכי ההתקשרויות בין משרד הביטחון וצה"ל לבין חברת "YES" אשר מפיקה את הסדרה.

בארגון תורת לחימה מדגישים: "אנו מודים לרמטכ"ל כוכבי על רגישותו למכתב שיזמנו בשיתוף נשות החיילים לצורך למידה, שיפור ותיקון היחס התקשורתי כלפי חיילים בשיתוף הצבא. עם זאת, וברוח ימי הסליחות והתיקון אנו מבקשים ממנו כי יפתח דף חדש וינתק מגע עם גורמי תקשורת שפוגעים ומסיתים נגד חיילי וחיילות צה''ל. על פי פקודות הצבא, שיתופי פעולה כאלה מחייבים חתימת שר ביטחון ובימים אלו אנו ממצים את הבדיקה בנושא בשיתוף המשרד כחוק, ואת הממצאים נפרסם לציבור.

תכנים נמוכים עושים שירות רע לצה"ל ולמוטיבציה לגיוס ועל יחידת דובר צה"ל אין מילים להכביר. גוף זה, אשר בו משרתים מאות חיילים וקצינים, הפך בשנים האחרונות למשרד יחסי הציבור הגדול במזרח התיכון. כך דו"צ מקדם משימות תעמולה, הינדוס תודעה ואג'נדות פרוגרסיביות שפוגעות ברוח הלחימה ובלכידות הצבא. אנו מקווים כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ינחה מצידו מכאן והלאה את חטיבת דובר צה''ל לעסוק במאחד ולא במפלג, ויגן על חיילי צה"ל מדמוניזציה וגורמים חסרי ערכים שמנסים לפגוע בתדמית שלהם".