השר זאב אלקין:
"נצא מהסגר ואחרי כמה חודשים נחזור אליו שוב"

השר זאב אלקין מתנגד להטלת הסגר, וטען: "פרופ' גמזו ואנשיו לא התחייבו בפנינו שנצליח להוריד את התחלואה, ושהמחיר הכלכלי שווה"

103FM , כ"ה באלול תש"פ

השר זאב אלקין
השר זאב אלקין
צילום: יוני קמפינסקי

השר להשכלה גבוהה ומשאבי מים, זאב אלקין (הליכוד) הסביר הבוקר (שני) בשיחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm מדוע החליט להצביע אמש בישיבת הממשלה נגד הטלת הסגר הכללי, ומתח ביקורת על הפרויקטור פרופ' רוני גמזו.

השר זאב אלקין הסביר כי ישנן שתי סיבות מרכזיות בגינן הוא מתנגד להטלת הסגר הכללי על אזרחי המדינה החל מערב ראש השנה, ולתקופה של שלושה שבועות.

"אני לאורך כל הדיון ביקשתי מגמזו ומאנשי הצוות שלו לתת יעדים ברורים מתי יוצאים מהסגר, לא רק באמירה שיהיה סגר עד שמחת תורה ואז נראה. אלא מה היעדים ומה המספרים", ציין.

"למשל משרד האוצר הציג לנו 5 חלופות ולכל אחת מהן היה תג מחיר כלכלי. אם היינו מאמצים את התוכנית ההצעה הראשונית של גמזו שבהתחלה טען שאין ברירה וצריך ללכת על זה, הנזק היה 30 מיליארד, אח"כ 15 ולבסוף הוצעה חלופה שהנזק שלה למשק היא 10 מיליארד שקל", אמר אלקין.

הוא הדגיש כי מבחינה כלכלית יש תמונת מצב ברורה המתבססת על הערכות מקצועיות ורציניות, ולכן "ביקשתי אותו דבר בחינה בריאותית. שיגידו לפני שאני מקבל החלטה אם נלך לסגר בעוצמה כזאת, לתקופה כזאת הערכה שלנו שכמות החולים תרד בכזה מספר; אם יהיה סגר פחות עוצמתי - זה המספר. הלכנו לחלופה מבלי שמישהו מאנשי המקצוע של גמזו או הוא עצמו התחייב לנו שכתוצאה מסגר נגיע ליעדים. הייתי מצפה מאנשי מקצוע שמציעים למדינת ישראל צעד שהוא בעל נזק כלכלי משמעותי, שיגבו את ההצעה באמירות מאוד ברורות. לאן הם חושבים שנגיע ולאן זה ייקח אותנו, זה דבר שמאוד הפריע לנו".

"ראש הממשלה לא בורח מאחריות"

בהמשך, השר אלקין סיפר כי "גמזו הבהיר בראיונות לפני עשרה ימים שבראשון בנובמבר הוא עוזב. לכולנו ברור שהמצב בחורף יהיה יותר קשה, המטרה של הסגר זה להכין אותנו לחורף". לכן הוא שאל אתמול במהלך ישיבת הממשלה – "האם זה נכון שמי שאומר שלא יהיה איתנו בחורף, האם נכון שימשיך?" הוא הוסיף וציין כי לא קיבל מענה, "לצערי שתיקה רועמת. אם הוא היה אומר אני נשאר ואני אתמודד עם כל התופעות הקשות, הייתי מאוד מכבד את זה. הרי אין לי ספק שרוני גמזו הוא איש רציני, ואיש מקצוע רציני, אין לי ספק. אני מכיר אותו גם מתפקידים אחרים אבל אני חושב שאי אפשר לקחת אחריות על ההכנה לתקופה קשה ולהגיד שבתקופה הקשה אני לא אהיה".

גולן יוכפז תהה לאן נעלם רה"מ שבמהלך הגל הראשון שעבר בהצלחה הוא הקפיד מדי ערב להופיע מעל מסך הטלוויזיה ולנאום על הצלחותיו, 'מתקשרים אליי מכל העולם' בעוד בכישלון הגל השני הוא כמעט ונעדר לגמרי. ח"כ אלקין הסביר: "רה"מ בסוף הוא לא מומחה בריאותי. גם אתמול הייתה מסיבת עיתונאים. ראש הממשלה לא בורח מאחריות ולוקח אחריות על הצעדים הקשים האלה. לכולנו היה ברור שצריך לנקוט בצעדים קשים, על זה לא הייתה מחלוקת. מתווים היו, הבעיה היא שבשונה מהמתווה של האוצר שהיו עם תג מחיר מאוד ברור, לא גמזו ולא אנשיו העזו לקחת אחריות ולשים מספר למה הם מתחייבים או מעריכים שזה יגיע".

הסיבה השניה בגינה התנגד השר להטלת הסגר הכללי היא היעדר הכלים הדיגיטליים. "כמה חודשים מאז התחלנו לצאת מהגל הראשון של התחלואה, אני אומר שאנחנו צריכים כלים דיגיטליים לקטיעת שרשראות ההדבקה. האפליקציה מגן 2 בשונה מהגרסה הראשונית שלה הרבה יותר מדויקת אפילו מהכלי של השב"כ, היא נכשלה בדבר אחד- הציבור הישראלי לא רוצה להשתמש בה. אם לא נערך לזה - גם אחרי הסגר הזה, אנחנו נצא מהסגר מתישהו, לא ברור מתי, ובעוד חודש־חודשיים נכנס שוב".