הספורט הישראלי מבקש החרגה מהסגר

אחרי שכבר נאלצו להיכנע לנגיף הקורונה והוראת הסגר בשלהי העונה שעברה, מבקשים ענפי הספורט וכל הנוגעים בדבר להחריג את הספורט מהסגר

נרי וייס , כ"ה באלול תש"פ

כדורגל בעידן קורונה
כדורגל בעידן קורונה
iStock

שרים, חברי כנסת, ראשי ענפי הספורט, ספורטאים ואוהדים - כולם מבקשים רק דבר אחד: לא לעצור את החיים, את הספורט.

יממה לאחר ההחלטה על סגר כללי במדינה למשך שלושת השבועות הקרובים, הגישו ראשי ענפי הספורט השונים ובראשם ענף הכדורגל והכדורסל, בקשות להחריג את הענפים המקצועיים מפקודת הסגר עליה החליטו אמש בממשלה.

במנהלת ליגת העל בכדורסל, ליגת ווינר סל, שלחו עוד לפני ההחלטה על סגר, ביום שישי האחרון, מכתב לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולשר הספורט חילי טרופר, בבקשה להחרגה של אימונים ומשחקים של קבוצות ליגת ווינר סל בתקופת הסגר.

במכתבם ציינו ראשי מנהלת הכדורסל כי "הפסקת אימונים ומשחקים בתקופת הסגר תגרום לתגובת שרשרת שמשמעותה נזק אדיר. הליגה תצטרך להידחות, השחקנים הזרים יתבקשו לעזוב והקבוצות שכבר מתאמנות מספר שבועות יצטרכו להתחיל את כל ההכנה לעונה מהתחלה".

לא רק זאת, אלא שהפגיעה הישירה תהיה גם למי שמייצגת את המדינה באירופה ובעולם כולו - הלא היא נבחרת ישראל אשר אמורה לשחק בחודש נובמבר. "הנבחרת תגיע למשחקים כשהיא אינה מוכנה עם שחקנים שלא התאמנו ושיחקו בצורה סדירה", נכתב במכתבם של ראשי הכדורסל.

זאת ועוד, כמובן שגם הנזק הכספי שיביא הסגר הצפוי הוא עצום, לראשי הקבוצות ולמעשה למדינה כולה, כאשר במנהלת אמרו כי "אי קיום משחקים יגרום לאובדן הכנסות שמשמעותו אחת היא: חיסול הכדורסל הישראלי. אחרי שבעונה שעברה ספגו הפסדים כבדים, הקבוצות לא יעמדו בנזק כספי נוסף וחלקן יאלץ להתפרק. אי קיום משחקים גורר הפסדים כבדים למדינה מאובדן הכנסות לטוטו ווינר ויציאת מאות ואלפי עובדים לחל"ת".

במנהלת הליגה בכדורסל אמרו כי החרגת הענף מהוראת הסגר והכרזה עליו כמפעל חיוני "יאפשר לקבוצות להתאמן ולמשחקים להתקיים תחת הגבלות חמורות יותר וללא קהל כלל וכמובן שהשחקנים יחזרו לבידוד מלא לתקופת הסגר, כאשר שידורי המשחקים בטלוויזיה יאפשרו מפלט של הנאה לעם ישראל היושב בסגר".

היום (שני) הצטרפה אל בקשת ההחרגה גם האחות מהכדורגל, מנהלת הליגות בכדורגל שבתמיכת ובתיאום שר התרבות והספורט חילי טרופר, ביקשה גם היא להכריז עליה כמפעל חיוני, שכן זו כבר מוגדרת כמקום עבודה ללא קהל השומר על תנאי התו הסגול.

יש לציין כי ענף הכדורגל שחזר לפעול ולהתקיים רק לא מזמן, מתנהל כולו תחת פרוטוקול מחמיר מאוד שאושר על ידי משרד הבריאות בכבודו ובעצמו.

במכתבם ציינו ראשי הליגות בכדורגל כי הענף מהווה מקור פרנסה לכ-5,000 משפחות וכי בדומה לנבחרת ישראל בכדורסל, גם במקרה זה המדינה ומי שמייצגים אותה ברחבי העולם ואירופה ייפגעו מהחלטה על סגר שתביא לפגיעה הרסנית בפעילות הבינלאומית של קבוצות ונבחרות ישראל במפעלים השונים באירופה.

נבחרת ישראל בכדורגל שיכולה סוף כל סוף להעפיל לאחר יותר מ-40 שנה לטורניר אירופי יוקרתי, עשויה להינזק עד מאוד מההחלטה שלא להחריג את ענף הכדורגל מהסגר, שכן זו למעשה תיאלץ שלא להופיע למשחק הפלייאוף מול נבחרת סקוטלנד בסקוטלנד במסגרת חצי גמר מוקדמות היורו. החלום על היסטוריה יצטרך לחכות כנראה עוד הרבה מאוד זמן, אם כך אכן יקרה.

במנהלת הליגות אמרו כי אין טעם להטיל סגר והקפאה על הענף כולו, כאשר זה מתקיים בשטח פתוח וגדול וכי עד היום, יותר מחצי שנה לפרוץ המחלה, לא נמצאה עדות אחת להפצה משמעותית של המחלה במשחקים ללא קהל ובאימונים אשר נעשו בשטחים פתוחים. בנוסף אמרו כי הצוותים והשחקנים מלווים באופן קבוע תחת פיקוח רפואי צמוד ותחת מעקב מדדים, הרבה מעבר לכל אזרח אחר במדינה, דבר שמאפשר לקטוע בבת אחת את שרשרת ההדבקה ולהגביר את השליטה האפידימיולגית.

עוד אמרו במנהלת הליגה כי עצירת הליגה שפועלת על פי לוחות הזמנים של אופ"א ו-פיפ"א, תביא לפגיעה משפטית, כלכלית ונפשית לכל העוסקים בדבר, זאת מלבד ההכנסה הכספית הגבוהה למדינה שמאפשרים קיום המשחקים התחרותיים הללו.

גם באופוזיציה היו מי שקראו להחריג את ליגות הספורט המקצועניות מהוראת הסגר, כשהספורטאי לשעבר ח״כ יואל רזבוזוב פנה לשרי הבריאות והספורט, יולי אדלשטיין וחילי טרופר, במכתב שכזה.

לדברי ח"כ רזבוזוב, "הספורטאים המקצוענים מתנהלים כבר תקופה ארוכה במתכונת של בידוד עצמי, יציאה מהבית רק לאימונים ומשחקים והקפדה מחמירה על הנחיות משרד הבריאות. עלינו להמשיך לאפשר להם לקיים את ליגות הספורט המקצועניות בענפים השונים. עצירה מוחלטת של פעילות הליגות בישראל עלולה להוות מכה קשה לספורט הישראלי מול ארגוני הקבוצות והנבחרות הבכירים באירופה ובעולם.

חלק מהספורטאים שלנו נמצאים במסגרות של מוקדמות עלייה לטורנירים בינלאומיים, כדוגמת ליגת האומות וטורנירי מוקדמות אחרים. חלק מהקבוצות הישראליות משתתפות במפעלים אירופאים חשובים והשבתה של פעילות הספורט עלולה להוות מכה אנושה עבורן.

מעבר לטעמים שציינתי, ישנם גם אנשי משק, מנהלה ועובדים רבים נוספים שמתפרנסים סביב ענף הספורט בישראל. אין שום סיבה לשלול מהם את מטה לחמם", כתב ח"כ רזבוזוב.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il