'מתייחסים לנכי צה"ל כאל תחמנים'

ח"כ עוזי דיין השיק את השדולה למען נכי צה"ל והלומי הקרב ומתאר מציאות קשה של סחבת, נתק, חשדנות ומימון של הנכים עצמם את בתי הלוחם.

שמעון כהן , כ"ה באלול תש"פ

דיין והשר ביטון בטקס ההשקה
דיין והשר ביטון בטקס ההשקה
צילום: אבי חיים

חבר הכנסת האלוף במיל' עוזי דיין השיק אתמול את שדולת נכי צה"ל בראשה הוא עומד. שוחחנו אתו על היעדים שהשדולה מציבה לעצמה והוא מתאר מציאות עגומה ביותר סביב היחס שמעניקה מדינת ישראל לנכי צה"ל והלומי הקרב.

לדבריו אמנם קיימת לכאורה הסכמה בכתובים באשר לצורך והחובה לדאוג לשיקומם ורווחתם של נכי צה"ל ובני משפחותיהם, וכן יש הסכמה על כך ש"זו קבוצה שאנחנו חייבים לה יותר מכל קבוצה אחרת גם ערכית וגם מוסרית", אך בפועל "הסתבר לי שהמצב מזעזע. היום יש הזנחה פושעת של נכי צה"ל כמעט בכל תחום".

"היחסים עם האגף לשיקום במשרד הביטחון הגיעו למצב רתיחה עד כדי כך שמבקשים לעבור ממשרד הביטחון למוסד לביטוח לאומי, דבר שלא קרה אף פעם", אומר דיין ומספר על מהלכים לא מקצועיים, על יחסים שמתנהלים דרך עורכי דין במקום שהדברים יתנהלו יחד. בנוסף "אין תפיסה ברורה לגבי מהו שיקום. המערך הרפואי זקוק לשיקום. אגף השיקום הוא הכתובת שצריכה הכי הרבה שיקום. זה מגיע לסוגיית בתי הלוחם שעושה כמעט את כל העבודה לשיקום נכי צה"ל והיום כש-70 אחוז מתקציב הארגון הולך לבתי הלוחם. המדינה משתתפת ב-16 אחוז בלבד וכל השאר משולם מדמי החבר של נכי צה"ל. זה כמו שיגידו שניצולי השואה יחזיקו את יד ושם. זה לא יאומן".

עוד מספר חבר הכנסת דיין כי התיקים אינם ממוחשבים, יש המתנה של חודשים ארוכים לקבלת מעמד ועוד. "כשראיתי את זה, זה היה נראה כמו שבזמן קרב מגיעים למקום קרב וכוח שהופקר מרים זיקוק קריאה להצלה, ואת זה אנחנו נעשה".

לדבריו החובה כעת היא שינוי ברמה שורשית. "זה מצריך להשתנות. אנחנו ערב ראש השנה ואגף השיקום במשרד הביטחון לא מתפקד. יש שר ביטחון שהיה רמטכ"ל ויש שר במשרד הביטחון עם לב וראש ויש מנכ"ל חדש ומוכשר, והם צריכים להבין שדרוש טיפול שורש, דרושה רפורמה".

בדבריו מציין חבר הכנסת דיין כי היחס אל נכי צה"ל מצידו של אגף השיקום הוא כאל "תחמנים המבקשים להשיג עוד קצת ועוד דבר במקום להתנהג ברוחב לב וכך נכי צה"ל נאלצים לפעול דרך עורכי דין. אין מספיק רופאים שעובדים במה שקשור לציבור הזה. אין מערך מתפקד שמטפל בהלומי קרב. יש דברים פשוטים כמו מבחן הכנסה שאין שום סיבה שיהיו קיימים כשמדובר בציבור נכי צה"ל. צריך לשנות את הדיסקט".

לדברי דיין "יש מי שלא מבין עד כמה המצב גרוע ויש מי שמבין אבל לא יכול לשנות או לא יודע איך לשנות, שלא יהיו שם. מדובר במשהו שהוא המהות המוסרית והערכית שלנו".

"נפצעתי שלוש פעמים. אני זוכר את החרדה אחרי שהכדור פוגע, איזה נזק ייגרם, את התקווה שלא אהיה נכה", מספר דיין מניסיונו האישי ומספר על היעדים המוגדרים הראשונים שהשדולה שמה לנגד עיניה: "רפורמה מעמיקה באגף שיקום, ביטול מבחן ההכנסה, ביטול החלטת הממשלה מ-2012 שהקפיאה שינויים בזכויות נכי צה"ל, הקמת מערך מיוחד לטיפול בהלומי קרב ופדויי שבי. המדינה תעלה ל-70 אחוז את ההשתתפות שלה בעלות בתי הלוחם ששם כל מה שנעשה נוגע לטיפול ושיקום. זה תפקידו של שר הביטחון. אם זה לא יצליח, דיברתי על כך עם ראש הממשלה, שזוכר את המאמץ שנדרש להוציא אותו בליל שלג מסוריה, ירדנו ועלינו אז את החרמון בליל שלג ארבע פעמים, הוא יבין שהקריאה לחילוץ שמופנית אליי ולמשרד הביטחון תגיע אליו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון מטפל בכ-57 אלף נכי צה"ל במקצועיות, ברגישות ומתוך שליחות. משרד הביטחון עובד על פי חוק ומשקיע מיליארדי שקלים בשנה בטיפולים הרפואיים מתקדמים, במסגרות שיקומיות ייחודיות, בתשלום תגמולים הטבות וזכאויות, בהשמה לעבודה, במימון לימודים ועוד. הטיפול בתחומי הרפואה, הרווחה והתעסוקה שמעניק האגף לזכאיו הינו האיכותי והמקיף ביותר הקיים היום בישראל".

"אנו פועלים כל העת להתייעלות ולשיפור השירות לנכי צה"ל. לצערנו, הטענות המועלות בראיון מתעלמות מרובם המכריע של נכי צהל, שהשתקמו והשתלבו בחברה ובעבודה, בסיוע עובדי אגף השיקום. ככל שח"כ דיין יעביר לידינו טענות קונקרטיות, נשמח לבדוק ולהתייחס", נמסר.