מועצת בנימין בתלונה על שופטי בג"ץ: החיוב בהוצאות - מסר פוליטי

המועצה טוענת כי חיוב ההוצאות שהושת עליה בבג"ץ חוק ההסדרה היה לא ענייני ובניגוד לדין. "יחס מזלזל המבוסס על זהות המשיבים".

ערוץ 7 , כ"ה באלול תש"פ

ההרכב המורחב שדן בעתירות נגד חוק ההסדרה
ההרכב המורחב שדן בעתירות נגד חוק ההסדרה
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המועצה האזורית מטה בנימין הגישה תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם נגד נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וחבריה להרכב השופטים שפסל את חוק ההסדרה.

במוקד התלונה עומדת החלטת השופטת חיות ויתר שופטי ההרכב במסגרת פסק הדין בו פסלו את חוק ההסדרה להשית על המועצה הוצאות משפט בסך 30,000 ש"ח בלי כל נימוק וזאת למרות שהעתירה לא היתה נגד המועצה אלא נגד המחוקק.

התלונה הועברה לנציב התלונות השופט בדימוס אורי שוהם, כאשר במכתב התלונה ציין סגן ראש המועצה רפול אנגל כי מדובר בפסק הוצאות חריג מאד משום שהמועצה רק צורפה כמשיבה לעתירה והעתירה לא באה נגדה. המדינה עצמה נקנסה בסכום זהה לסכום בו נקנסה המועצה.

אנגל כתב כי מלבד עצם פסק הדין, הפסיקה בעניין ההוצאות "מביעה יחס מזלזל כלפי המתלוננת (מועצת בנימין), ואף מביעה תמיהות רבות ש"הריח" העולה מהם מבוסס על זהות המשיבים ועל הניסיון 'ללמד אותם לקח' על כל המשתמע מכך. לפיכך, יתבקש כבוד הנציב לעשות בסמכותו לפתוח בבדיקה מעמיקה בנדון."

עוד טוענת מועצת בנימין כי בניגוד לכללי הדין, על השופטים היה לנמק מדוע הוטלו ההוצאות אך הם סירבו לעשות כן.

מבדיקה שערכה המועצה עולה כי מעולם לא הוטלו הוצאות על משיבים שאינם משיבי הממשלה או הכנסת כשהעתירה נגעה לביטול חוק. לאחר פסק הדין המועצה אף הגישה בקשה מנומקת לביטול ההוצאות אך נענתה בתשובה שלילית לקונית.

לסיכום כותבת המועצה כי מאחר שהמקרה אינו עולה בקנה אחד עם ההלכה הנוהגת ואף עם המציאות העובדתית לפסיקת הוצאות לעותרים או משיבים שאינם הממשלה או הכנסת, המועצה רואה בחומרה רבה את התנהלות השופטים ולדעתה יש לפתוח בבדיקה מעמיקה של הפרשה.

את מועצת בנימין בחוק ההסדרה ייצג עו"ד שמחה רוטמן שהגיש את תלונת המועצה לנציב התלונות על שופטים.

לדברי ראש המועצה ישראל גנץ: "את המוסר הכפול של פסיקות בג"ץ אנחנו מכירים היטב על בשרנו. אין פלא שאותם שופטים שדורסים את זכויות המתיישבים ועוקרים יישובים נגד כללי הצדק הטבעי גם גוזרים קנסות חסרי תקדים נגד המתיישבים שבאים להתגונן מפני עורלת לב של ארגוני שמאל קיצוני שמוצאים מקום חם ואוהב בבית המשפט העליון. בחיוב ההוצאות בחר בג"ץ להעביר מסר פוליטי".