משה ליאון ואראל מרגלית השיקו את "Margalit Startup City" בירושלים

רגע לפני הסגר: היזם אראל מרגלית וראש עיריית ירושלים משה ליאון השיקו רובע יזמות וחדשנות בינלאומי בירושלים.

אורלי הררי , כ"ה באלול תש"פ

אראל מרגלית ומשה ליאון
אראל מרגלית ומשה ליאון
צילום: ריקי רחמן

אראל מרגלית, מייסד ויו"ר קרן JVP ומרגלית סטארטאפ סיטי, השיק היום (שני) יחד עם ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, את השלב הבא של "Margalit Startup City" ירושלים הסמוך למתחם תחנת הרכבת הישנה.

המתחם החדש, שכולל בתוכו 50,000 מ"ר חדשים, יהיה מרכז הייטק בינלאומי שצפוי להתמקד בארבעה תחומים טכנולוגיים: פודטק, סייבר, פינטק ובריאות דיגיטלית.

“Margalit Startup City” הוא מודל לפיתוח כלכלי-חברתי שיזם אראל מרגלית לצמיחת אזורים, והובלה של ערים לשלב הבא. המודל הייחודי מתבסס על הקמת מרכזי חדשנות המחברים יזמות טכנלוגית-עסקית עם יזמות חברתית ותרבותית. כל מרכז חדשנות מייצר סביבו אקוסיסטם תימתי, המייצר שת"פ בין שחקנים שונים: קרן השקעות בסטארטפים ובניית חברות גדולות בינלאומיות משמעותיות, שת"פ עם אוניברסטאות ומכוני מחקר מובילים וחברות רב לאומיות, חיבור להנהגה המקומית והלאומית של האזור בו מוקם המרכז לצד הובלת יוזמות חברתיות וקהילתיות והצמחת דור היזמים הבא.

במסגרת אירוע ההשקה התארחו 9 סטארטפים המייצגים את האקוסיסטם הייחודי של ירושלים ושלכולם זיקה ישירה לפעילות של Margalit Startup City : אינובופרו שפיתחה תחליף חלבון מחומוס, חברת הפודטק קינוקו שפיתחה פטריה חדשנית שהיא תחליף חלבון, הסטארטאפ החרדי Healables מעולם הבריאות, חברת הביג דאטה Cnvrg.io, חברת הסייבר ויקאריוס, חברת המדיה Compira Labs, הסטארטאפ synergymed של היזם אנאן קופטי ממזרח ירושלים וחברת Bio-T מהמיזם PlayBeyondBio המשותפת לMargalit Startup City וענקית הפארמה העולמית אסטרהזניקה.

ייחודו של Margalit Startup City הוא בכך שהחדשנות שהיא מביאה לעיר אינה רק מרכז לתעסוקה ועסקים, אלא גם מרכז תרבותי וחברתי לעיר שבה היא יושבת. המתחם היה בית לתיאטרון מעבדה שהקים אראל מרגלית בין השנים 2002-2007, וכיום הוא בית ל'זאפה ירושלים'.

באירוע ההשקה נחשף כי Margalit Startup City Community תשמש כזרוע החברתית (לשעבר עמותת בקהילה) במסגרתה יפעלו עשרות מתנדבי שנת שירות מרחבי הארץ בשכונות מתקשות לקידום יזמות, חדשנות ומצוינות על מנת לצמצם פערים בחברה הישראלית. הארגון עד כה פעל בקרב 40,000 ילדים מאז הקמתו ב-2003 על ידי אראל ודבי מרגלית.

כמו כן, במסגרת אירוע ההשקה, נחשף שב Margalit Startup City עתיד לקום בית הש"שינים הלאומי, שיהווה בית לכ- 3,000 מתנדבי שנת שירות מדי שנה וישמש כמרכז לפעילות הכשרה, העשרה ועבודה פדגוגית למתנדבים ולארגונים המפעילים אותם.

מתחם "Margalit Startup City" הוא בסיס ומרכז למודל ארצי ובינלאומי של חדשנות שמשנה מציאות של ערים ואזורים. המודל, שפותח בירושלים, התרחב למוקדים נוספים בארץ ובעולם; מרכז הסייבר הבינלאומי במרגלית סטארטאפ סיטי בניו יורק שהושק בפברואר האחרון, באר שבע סביב תעשיית הסייבר, יוזמת הפודטק בגליל העליון והפיכתה המתוכננת של חיפה לבירת הבריאות הדיגיטלית.

אראל מרגלית, יו"ר ומייסד מרגלית סטארטאפ סיטי: "דווקא בזמנים הקשים האלה, יותר מתמיד, ירושלים צריכה לבנות עצמה לקראת העלם החדש שאחרי המשבר הכלכלי והחברתי סביב הקורונה. החדשנות היא המפתח לבניית ערים מחדש מבחינה כלכלית, תרבותית וחברתית בירושלים, בגליל, בנגב ובירושלים.

''מרגלית סטארטאפ סיטי ירושלים תהפוך למרכז החדש של העיר שתחבר אותה למרכז הארץ ולערים המרכזיות בעולם בנושאי החדשנות המובילים מסייבר ועד פודטק, בריאות דיגיטלית ובינה מלאכותית, וכל מה שיש לטכנולוגיה הישראלית להציע. המהות של מרגלית סטארטאפ סיטי אומרת שתפקיד ההייטק אינו רק להוביל את הכלכלה, אלא להוביל לשינוי חברתי בתוך העיר. להכניס למעגל החשדנות את הילדים שננשארו מאחור, לחזק את התרבות ולחבר את מתנדבי שנת השרות למקומות שהכי צריך אותם", הוסיף מרגלית.

משה ליאון, ראש עיריית ירושלים: "התכנסנו כאן היום להשיק את רובע המדיה המתחדש שעתיד לגדול בשנים הקרובות משמעותית. מרגלית סטארטאפ סיטי עתידה להוסיף לעיר ירושלים אלפי מקומות תעסוקה נוספים בתחום ההייטק. יחד עם הר חוצבים ומתחם ההוג'יטק שנבנה בימים אלה יחד עם האוניברסיטה העברית, רובע המדיה יתן חיזוק משמעותי לעיר ויחד עם אראל נהפוך את ירושלים לבירת ההייטק של ישראל. אני ועיריית ירושלים נמשיך לתמוך ולפתח בשנים הקרובות את תחום ההייטק בעיר, יחד עם אראל, שותפים נוספים נפלאים וכמובן אתכם כל קהילת ההייטק הירושלמית. זכרו, מציון תצא תוכנה".

ג'יימס פאצ'ט, נשיא החברה הכלכלית של ניו יורק: "בשנתיים האחרונות נהנינו משותפות חזקה עם Margalit Startup Cityביצירת תחרות עולמית לזיהוי הטכנולוגיות המובילות בעולם בתחום אבטחת הסייבר והגנה על עסקים קטנים בעיר ניו יורק. מוקדם יותר השנה, הצטרפתי לאראל בחגיגת הפתיחה של Margalit Startup City בעיר ניו יורק. מזל טוב שוב על השקת השלב הבא של מרגלית סטארטאפ סיטי ירושלים. אני מצפה להמשך עבודה פורה יחד".