האחים קפצו עלי, אבא שלי התחיל לבכות

היום יערך טקס מצטייני הנשיא לשנת תש"פ, שנדחה מיום העצמאות. שוחחנו עם מצטיין הנשיא מחיל הרבנות הצבאית שסיפר על רגע קבלת הבשורה.

תגיות: צה"ל חיילים
יהונתן גוטליב , כ"ה באלול תש"פ

סגן בנימין אמסל
סגן בנימין אמסל
צילום: דובר צה"ל

טקס מצטייני הנשיא לשנת תש"פ לא התקיים השנה ביום העצמאות כמקובל, בשל פרוץ הקורונה. הטקס יתקיים הערב (שני) במעמד נשיא המדינה ריבלין במחנה הקריה בתל אביב.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר סגן בנימין אמסל, תושב מעלה אדומים בן 23 שנבחר כמצטיין הנשיא של חיל הרבנות הצבאית, על הרגע בו קיבל את הבשורה ועל התפקיד אותו ממלא.

סגן אמסל עלה מניו-ג'רזי לפני כשמונה שנים, הוא סגן רב אוגדה באוגדת עזה, תפקיד אותו מילא בשנה וחצי האחרונות.

גם אל הטקס שמתקיים הערב נבצר ממנו להגיע, לאחר שבשבוע שעבר קיבל הודעה בדבר בואו במגע עם קצינים שחלו בקורונה ושעליו להכנס לבידוד.

"אני לא יודע למה דווקא בחרו בי", הצטנע אמסל. "ברבנות הצבאית יש כל כך הרבה קציני דת שעובדים קשה ונותנים את הלב והנשמה שלהם".

הוא החל את שירותו הצבאי כלוחם בחטיבת כפיר, אך נפצע במהלך תרגיל כשנפל מאלונקה ועקב כך החל לשרת בחיל הרבנות הצבאית. כעבור תקופה הוא יצא לקורס קצינים והתמנה לסגן רב אוגדה, כאמור.

את רגע ההודעה בדבר קבלת אות מצטיים נשיא המדינה הוא לא שוכח. "המפקד שלי, רב האוגדה, התקשר אלי כשהייתי באוטובוס ביום חמישי בחזרה הביתה", סיפר. "הוא שאל אותי אם אני יושב, אמרתי לו שאני יושב. הוא אמר לי 'תקשיב, התמודדת להיות מצטיין הנשיא'. אני לא ידעתי מזה בכלל. הוא אמר לי 'עכשיו יצאנו מהדיון ומתברר שאתה תהיה מצטיין הנשיא של הרבנות הצבאית'".

לדבריו, "באותו רגע היה לי חיוך גדול על הפרצוף והוא שאל אותי למי אתה הולך לספר? אמרתי לו שכשאני אגיע לבית אספר לאח שלי ואחותי שבדיוק חוזרים גם מהצבא. שלחתי הודעה בקבוצת הוואטסאפ של המשפחה שכשאני אגיע הביתה אני צריך לדבר עם כולם על משהו חשוב. ריכזתי את כולם בספה בסלון ואמרתי להם, חבר'ה שתכירו, השנה זכיתי להיות מצטיין הנשיא של צבא ההגנה לישראל והיה פשוט אושר וחגיגיה באותו רגע בבית".

הוא המשיך ותיאר את רגעי השמחה. "אח שלי ואחותי קפצו עלי בחיבוקים, אבא שלי התחיל טיפה לבכות ואמא שלי אמרה אני מאוד שמחה בשבילך אבל אני לא מופתעת. אני רואה כמה שאתה משקיע, אני מאוד שמחה וגאה בך, אבל בכלל לא מופתעת", סיפר.

בתפקידו מתעסק סגן אמסל במספר נושאים. "בנושא הכשרות", אמר, "זה מאוד מורכב. צריך לסייע לרבני הגזרה בחטמ"רים, להגיע לשטח ולמוצבים, במיוחד עכשיו בתקופת הקורונה שפתחו עוד בסיסים קטנים. להגיע ולוודא שכל האוכל כשר, שאין בטעות ערבוב כלים. לוודא שהחיילים יאכלו אוכל חם וטעים וכשר בכל יום בכל גזרה".

בנוסף, "יש לנו את נושא ההלכה. אנחנו עושים שיעורי תורה לחיילים, בזום או בקפסולות עם שמירת מרחקים ומסיכות. לחזק את רוח הלחימה של החיילים".

"בגלל שהייתי לוחם אני משתדל גם לדבר עם הלוחמים ולהתעניין ולראות מה הולך איתם", ציין. "פתאום בא אליהם קצין שהוא לא המפקד מחלקה שלהם ושואל ומתעניין, זה נותן הרגשה שבלתי אפשרי להסביר אותה".

"בשנה האחרונה הרבנות יצאה לפרויקט מזוזות, היו הרבה שנים שלא החליפו מזוזות ודרשנו וביקשנו עד שקיבלנו מזוזות לכל החדרים בכל הגזרה", סיפר.

"לקראת החגים אנחנו צריכים לוודא שכל חייל מקבל מקום לשבת בסוכה, כמובן לפי הנחיות הקורונה", אמר. "כמו כן, ארבעת המינים לכל חייל. בראש השנה אנחנו מוודאים שיש בעל קורא ומי שיתקע בשופר, שיש מחזורים לראש השנה ויום כיפור".