האזור הדיגיטלי המסוכן מאוד

עברייני מין מנצלים את האזור הוירטואלי כדי לפגוע בילדים ובילדות שלכם. ההורים צריכים להיכנס לתמונה ובכל הכוח.

הרב אשר מלמד , כ"ה באלול תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

פגיעה מינית יכולה לקרות בכל מקום, גם זהותו של הפוגע יכולה להפתיע. במקרים רבים הפגיעה מתבצעת על ידי דמות קרובה לנפגע או הנפגעת, כזו שהאמון של הנפגע בה הוא גבוה, לכן גם מידת ההתכחשות לפגיעה לפעמים היא חזקה, מין תחושה טבעית שמסרבת להכיר כי אותו אדם באמת יכול היה לעשות את זה.

אך יש סוג נוסף של פגיעה והיא פגיעה על ידי אדם שלא קשור לנפגע. התופעה הזו הלכה והתעצמה עם התחזקות השימוש באינטרנט וברשתות החברתיות. בשנים האחרונות נערים ונערות רבים שורפים את הזמן על משחקי רשת שונים. משחקים שמטרתם לכבות להם את המוח, להרדים להם את היצירתיות ולשאוב אותם לעולם פיקטיבי בו הם דמויות וירטואליות.

התחושה הזו מתעתעת, לכאורה אתה אינך אתה שם. זה עולם חיצוני בו אתה לא באמת אתה, ודווקא שם, הניצול מתחיל.

פניות רבות של הורים שהגיעו אלינו מלמדות אותנו על תופעה מדאיגה הולכת ומתפתחת של פגיעות באמצעות משחקי הרשת. עברייני מין מנצלים את האזור הוירטואלי בכדי לפגוע בילדים ובילדות שלכם. אולי רבים מכם אינכם מכירים, אך תוך כדי המשחקים האלה ניתן להפעיל את מצלמת הוידאו, את המיקרופון והאוזניות ולשדר לעולם כיצד אתה משחק.

הרב אשר מלמד
צילום: יח''צ

עברייני המין מנצלים את העובדה הזו והכלים האלו וחושפים את עצמם מול הילדים שלכם. זה יכול לקרות בכל שעות היממה, אך הסכנה מתגברת בשעות הלילה, שם פיקוח ההורים הוא נמוך עד אפסי, ובימי הסגר הצפויים, ילדיכם לא יהיו בתוך המסגרות הרגילות והסכנות גוברות.

זה יכול לקרות לכל אחד, בדיוק כמו הדבקות בקורונה, תאונת דרכים או חלילה מחלה זו או אחרת. פגיעה מינית היא תופעה שלובשת צורות שונות ומנצלת כלים שנים עם התפתחות המודרנית. ספקיות אינטרנט רבות מציעות כלים לשמירה על ילדיכם, אך רבים אינם משתמשים בעזרה הזו, לצערנו. ובכך אנו מותירים את הילדים והילדות חשופים לאותם עבריינים שמנצלים את הפרצות האלו.

כאן ההורים צריכים להיכנס לתמונה, ובכל הכוח. השתמשו בכלים המגינים על ילדיכם, הם ניתנים לרוב בחינם ויכולים להיות חומת מגן מול הילדים שלכם. אפשרו לילדים להשתמש במשחקים האלו תחת בקרה והנחיות שלכם ההורים, הציבו גבולות ברורים. ובעיקר - למדו אותם מה עושים אם חלילה הם נתקלים בהטרדה כזו. השיח ביניכם הוא חשוב לא פחות. אל תתנו להם להרגיש אשמים - הם לא העבריינים. במידה וילדיכם נפגע, פנו למשטרה בשביל לעצור את הפוגע.

ודבר נוסף. רבים מטאטאים את המקרה מתחת לשטיח. חוששים מלדבר עליו. הורים רבים חוטאים בזה, הם חושבים שבכך הם מגינים על הילד מלהיחשף לחוויה שעברו. זו טעות גדולה מאד. כל אירוע כזה מצריך טיפול של אנשי מקצוע שידאגו לילד או לילדה שלכם. הם צעירים מדי ואין להם את הכלים להתמודד עם הפגיעה הזו.

גם לכם ההורים, עם כל הדאגה והחיבוק שתתנו להם, אין את הכלים המספיקים בשביל לתת להם מענה הוליסטי. ישנם גורמים מקצועיים שיודעים בדיוק מה לעשות, ואנחנו בתוכם. אל תהססו לדבר על זה, עכשיו יותר מתמיד.

הרב אשר מלמד, יו"ר המרכז הישראלי למוגנות