הדר מילר
הדר מילרצילום: אופטיקנט בארנס רמלה

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (ב') בהתמודדות של ענף האופטומטריה ובעלי חנויות המשקפיים עם משבר הקורונה.

עם תחילתו של משבר הקורונה הוגדרו חנויות האופטיקה והמשקפיים כעסקים חיוניים והיו פתוחים לאורך כל תקופה זו. מציאות זו יצרה מצב מורכב שכן אחוז ההכנסות של בעלי החנויות ירד בסכום משוער של 90 אחוזים בעוד שהם נאלצו על פי חוקי החירום להישאר פתוחים ובשל כך גם נפגעו כלכלית וגם נאלצו לשלם ארנונה.

מי שפעלה בנושא כבר לפני מספר חודשים הייתה הדר מילר, בעלת רשת "אופטיקנט בארנס" שסניפה הראשי נמצא ברמלה. מילר העלתה את הנושא לסדר היום הציבורי ופנתה למספר ח"כים כדי שירתמו למען מתן הנחה בארנונה לחנויות האופטיקה.

מילר אמרה היום עם כינוסה של הוועדה "אני שמחה לדעת שהנושא אותו הצפתי עלה לסדר היום הציבורי. לפני מספר חודשים פניתי לח"כ אבוטבול מש"ס שפנה לשר האוצר כדי לתת מענה ראוי לסוגיה זו. יש להמשיך להגדיר את חנויות האופטיקה כעסקים חיוניים ולאפשר להן מתן הנחה בארנונה עקב הירידה בהכנסותיהן.

''צעד זה חייב להתממש בטרם חנויות נוספות יקרסו", הזהירה. ''על שר האוצר להתערב מיידית במשבר זה ולאפשר גם לחנויות אלה את מתן הנחה בארנונה. על מדינת ישראל לדאוג למי שהגדירה כעובדים חיוניים".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ איתן גינזבורג אמר בדיון: "זהו אחד הדיונים המתסכלים שנכחתי בו בכנסת. אין חולק על העובדה שמחזור עסקי חנויות האופטיקה ניזוק קשה בעיקר בסגר הגל הראשון. ברור שהחנויות חיוניות וטוב שהיו פתוחות. תשובות משרדי הפנים והאוצר באשר למצוקה שנוצרה מקוממת ומאכזבת. אני מצפה מהממשלה ומנציגיה להיות אמפטיים.

''מן הראוי לבחון, ואפילו לתקן ככל שיימצא שנעשה עוול. הוועדה קוראת לממשלה לבחון את תיקון המצב. הוועדה קוראת למשרדי הפנים והאוצר לשבת עם עצמם ולעשות חשבון נפש, ואז לשבת עם נציגי העסקים שנאלצים לפתוח, אבל הפדיון שלהם אפסי. הוועדה מציעה לח"כ שיר, יוזמת הדיון, לדרוש את תיקון הפגם כשהתקנות יגיעו לפתחה של ועדת הכספים", הוסיף גינזבורג.

אדי מרקוביץ, יו"ר מועצת האופטומטריסטים: "מפאת הצורך הגדירו את חנויות האופטיקה כחיוניות. בגלל זה מחריגים אותנו מההנחה על הארנונה שניתנה לכלל המשק. חנויות האלקטרוניקה והסופרפארם הגדילו מחזורים. עיני לא צרה, אבל אנחנו הפסדנו, כי רק החלפנו עדשות או חיזקנו בורג. אלה פעולות לא רווחיות וקרסנו בגדול. דוחות מבוקרים מעידים שירדנו בין 80 ל-90% במחזור".