שיעור ב'חפץ חיים' במליאת הכנסת

ח"כ טסלר קרא במליאת הכנסת להתחזק ב'שמירת הלשון' בתקופה כה מורכבת כשלטענתו ההסתה כלפי המגזר החרדי בשיאה.

תגיות: יעקב טסלר
מיכל לוי , כ"ה באלול תש"פ

יעקב טסלר
יעקב טסלר
צילום: דוברות הכנסת יצחק הררי

לרגל יום ההילולא של בעל ה'חפץ חיים' זצ"ל נאם ח"כ יעקב טסלר במליאת הכנסת וקרא להתחזק ב'שמירת הלשון' בתקופה כה מורכבת כשלטענתו ההסתה כלפי המגזר החרדי נמצאת בשיאה.

"אתמול חל יום פטירתו של מרן החפץ חיים, רבי ישראל מאיר הכהן מראדין זצוק"ל", פתח ח"כ טסלר את נאומו, "הספר שנכתב לפני 150 שנה חולל מהפכה בעולם היהודי, כשלראשונה פורסם חיבור תורני המקיף את כל צדדי הלכות לשון הרע ורכילות, ומפרט את חומר העניין. שמו של הספר "חפץ חיים", נגזר מהפסוק בספר תהלים: "מי האיש החפץ חיים, אוהב ימים לראות טוב. נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה".

"בשיח העכשווי", הוא ציין, "נהוג להשתמש במונח "מילים יכולות להרוג". אנחנו יודעים שלהסתה יכולות להיות משמעויות מרחיקות לכת. ההיסטוריה הוכיחה שלמילים יש כוח הרסני שיכול להיות מסוכן מאוד."

"כיהודים זה לא חדש לנו. בגמרא במסכת ערכין כבר מובא, כי לשון הרע הורגת שלושה אנשים: את המדבר, את השומע ואת האדם עליו דיברו".

"בימינו, אנחנו רואים במוחש איזו השפעה הרסנית יש ללשון הרע על היחיד ועל החברה. בתקופה האחרונה אנחנו עדים להסתה חמורה כלפי מגזרים שלמים באוכלוסייה ובעיקר כנגד המגזר החרדי. דווקא בעת הזו, כשלשון הרע אחד יכול להגיע לקצה השני של העולם בתוך דקות, עלינו להיזהר שבעתיים.

"עלינו להתחזק יותר מכל בנושא החשוב הזה של התרחקות מכל שיח של לשון הרע ורכילות. ברגע אחד של חוסר אחריות, אנחנו מדליקים אש נוראית שאין לנו שליטה עליה. חיים שלמים יכולים להיחרב, שמו הטוב של אדם, שעבד עליו כל חייו, יכול להיהרס במחי אמירה אחת קטנה".

לסיום אמר כי "לרגל יום פטירתו של מרן החפץ חיים, מי שקרא לכולנו לעצור את שרשרת ההדבקה של נגיף לשון הרע ושרשרת הרכילות, אני קורא לכולנו להתחזק בשמירת הלשון ולהיזהר מלהכפיש איש את רעהו ומגזר אחד בשני".