10 ימים בבריטניה, 5 ימים בגרמניה ו-14 בישראל, כמה ימי בידוד באמת צריך?

צרפת קיצרה את הבידוד לשבוע בלבד. בבריטניה הבידוד עומד על 10 ימים, בגרמניה חמישה ימים. באיחוד האירופי מזהירים מקיצור הבידוד.

ניסן צור , כ"ה באלול תש"פ | עודכן: 09:16

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

כל מדינות העולם הכריזו בתחילת המגפת על חובת בידוד של 14 ימים, אולם בשבועות האחרונים מתחילות יותר ויותר מדינות לקצר את תקופת הבידוד הנדרשת עבור מי שחשוד כי נדבק בקורונה או חוזר מחו"ל.

ראש ממשלת צרפת, ז'אן קסטקס, הודיע כי צרפת מחליפה את 14 ימים הבידוד בשבעה ימי בידוד בלבד. לדברי שר הבריאות הצרפתי, ההחלטה לקצר בחצי את ימי הבידוד נובעת מהעובדה כי הנגיף מדבק בעיקר בחמישה הימים הראשונים של המחלה.

"אנו מדבקים יותר בחמשת הימים הראשונים לאחר הופעת התסמינים או בדיקות חיוביות. לאחר מכן, יכולת ההדבקה הזו פוחתת בצורה משמעותית מאוד. מעבר לשבוע, יכולת ההדבקה אומנם נותרת אך היא חלשה מאוד", אמר שר הבריאות הצרפתי אוליבייה וראן.

גם בנג'מין דוידו, רופא זיהומים בבית החולים ריימונד-פואנקארה בפריז, תומך בהחלטה ואמר כי "עיקר הזיהום מתרחש בחמשת הימים הראשונים".

אנטואן פלאהוט, פרופסור לבריאות הציבור ומנהל המכון לבריאות גלובלית באוניברסיטת ז'נבה, תומך בהפחתה נוספת של תקופת הבידוד, במיוחד עבור נשאים שאינם סימפטומטיים של הנגיף. "עלינו להיות פרגמטיים ויעילים כעת. הבידוד חייב להפוך לחמישה ימים בלבד. מעבר לחמישה ימים, פחות מעשרה אחוזים מהנשאים של נגיפים שאינם סימפטומטיים מדבקים", צייץ פלאהוט.

גם גרמניה הכריזה על קיצור ימי הבידוד, והחל מחודש אוקטובר יצטרכו נשאי קורונה להישאר בבידוד של חמישה ימים בלבד. כריסטיאן דרוסטן, מנהל המכון לווירולוגיה בבית החולים Charite בברלין, אמר לרשת השידור הציבורי NDR כי הוא תומך ברעיון של הסגר בן חמישה ימים. "אין תועלת לקיים שעורי בית ספר או מקומות עבודה, תחת הסגר של שבועות ארוכים," אמר דרוסטן.

בבריטניה דווקא העלו בחודש יולי האחרון את ימי הבידוד משבוע בלבד לעשרה ימים, לאחר הגידול במקרי ההידבקות מדי יום. בספרד נותרו ימי הבידוד על שבועיים.

באיחוד האירופי מזהירים מדינות המעוניינות לצמצם את תקופות הבידוד שלהן. "אנו מבקשים לספק עדויות למקבלי ההחלטות לגבי סוג הסיכונים שהם ייקחו אם הבידוד יהיה קצר יותר", אמרה אנדראה אמון, ראש המרכז האירופי למניעת ובקרת מחלות. לדבריה, "בשלושה עד ארבעה אחוזים ההדבקה מתרחשת רק כשבועיים לאחר ההידבקות בנגיף".