חבישת המסיכות בטקס בבית הלבן - לא חובה

בכיר אמריקני: הישראלים והאמירתים הולכים עם מסכות. הטקס יהיה במדשאה פתוחה ואנחנו נשמור על ריחוק חברתי ככל האפשר.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

נתניהו והשגריר דרמר
נתניהו והשגריר דרמר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

‏בכיר אמריקאי אמר בשיחה עם כתבים ישראלים כי בתחילת הטקס שייערך הערב (שלישי) בבית הלבן ייחתם תחילה הסכם זהה בין ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות (״הסכם אברהם״) ולאחר מכן ייחתמו הסכמים נפרדים בין המדינות.

על הנחיות הקורונה בטקס אמר הבכיר כי הבית הלבן ״יעודד״ חבישת מסכות מחר אבל לא יחייב לחבוש אותן. "הישראלים והאמירתים הולכים עם מסכות", אמר הבכיר. "הטקס יהיה במדשאה פתוחה ואנחנו נשמור על ריחוק חברתי ככל האפשר״.

בנוגע לעסקת האף-35 בין האמירויות לארה״ב אמר הבכיר כי עמדת הממשל עדיין נשקלת והדגיש כי הביטחון של ישראל והסכמי היתרון האיכותי של ישראל במזרח התיכון יילקחו בחשבון. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו השוהה בוושינגטון לקראת הטקס, סיפר אתמול: "אני מחזיק בידי את טיוטת חוזה השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות, וגם את הצהרת השלום ההיסטורית בין ישראל לבחריין. עבדנו על זה הרבה מאוד שנים. הרגע הזה מגיע מחר. 

״זו תפנית עצומה בתולדות ישראל, גם בתולדות המזרח התיכון. תהיה לזה השפעה אדירה וחיובית על כל אזרחי ישראל. אני גם מבטיח לכם, לפי מה שאני רואה כאן, שעוד מדינות בדרך״.

נתניהו הדגיש ״גם כשאני עסוק בעבודה המדינית החשובה הזו, אני לא שוכח לרגע שאלה ימים קשים לכולנו. הספקתי לדבר היום גם עם שר האוצר וגם עם שר הבריאות, ומחר בערב כשאני חוזר לישראל אנחנו נמשיך לעבוד למענכם אזרחי ישראל, כדי שנתגבר על הקורונה וגם נביא שלום".

גורם במשלחת הישראלית לוושינגטון סירב אתמול להתייחס לתוכנו של ההסכם ואמר כי הוא ייחשף רק לאחר חתימתו.

"יש כאן רגישות משום שמדובר בארבעה שחקנים שונים ולכן הפרטים אינם יוצאים לפני הזמן. יהיו שתי חתימות - אחת על הסכם שלום עם האמירויות - והשנייה על הצהרת כוונות עם בחריין", אמר הגורם.

הוא הוסיף כי אין שום בעיה בכך שפרטי ההסכם יובאו לממשלה בדיעבד. "הנוהל הרגיל הוא שקודם חותמים ואז מביאים את ההסכם לאישור הממשלה ולאחר מכן לכנסת".

״בשני המסמכים מוזכרים תחומי שיתוף פעולה מגוונים. באמיריות, מדובר על הסכם שלום אך הסכמי הנורמליזציה עדיין נמצאים בדיונים ולכן הם יהפכו לסוג של נספח להסכם", אמר הגורם.

הוא נשאל האם הסכמה למדינה פלסטינית או הסכמה להקפאת בנייה כלשהי נכללה בסיכום מצד ישראל וסירב לענות לכך, למרות שמהצד האמריקני יש אינדקציות לכך שהנושא הפלסטיני יוזכר בצורה מפורשת בהסכם.

"יש הבדל בין ההסכם הזה לבין מצרים וירדן, זה שלא מסיימים מצב מלחמה. ולכן כל הנושאים המדיניים שקשורים לפלסטינים יבואו בהמשך. יש הבנה הדדית בין המדינות שמפרסמים הכל מחר ולא נקדים את המאוחר", סיכם הגורם.

נציין כי נקבעה פגישה של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא טראמפ עוד לפני חתימת ההסכם בטקס החגיגי על מדשאות הבית הלבן.