הערב: הסכם שלום היסטורי בבית הלבן

ראש הממשלה ייפגש עם הנשיא טראמפ ועם מנהיגים מהאמירויות ובחריין, עוד לפני הטקס הרשמי בו ייחתמו ההסכמים בין המדינות.

ניצן קידר , כ"ו באלול תש"פ

חודש אחרי שנודע לראשונה על הנורמליזציה בין ישראל ואיחוד האמירויות יתייצבו הערב (שלישי, 19:00 שעון ישראל) על המדשאה הדרומית בבית הלבן נציגים בכירים משתי המדינות לחתום על הסכם שלום.

גורם במשלחת הישראלית אמר בתדרוך לכתבים כי ההסכם עם האמירויות יוגדר באופן רשמי כ'הסכם שלום' ואילו הצהרת הכוונות שתיחתם עם בחריין תוגדר כ'הצהרת שלום'.

יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר הלילה כי "'הסכמי אברהם' מהווים הישג עצום עבור המדינות המעורבות".

"הם הובילו לתחושת אדירה של תקווה ואופטימיות באזור. במקום להתמקד בסכסוכי עבר, אנשים מתמקדים עתה ביצירת עתיד חדש, מלא באינסוף אפשרויות", הוסיף קושנר.

לפני כן פרסם ראש הממשלה נתניהו סרטון בו דיבר על החתימה הצפויה. "אני מחזיק בידי את טיוטת חוזה השלום ההיסטורי בין ישראל לאמירויות, ואת הצעת השלום ההיסטורית בין ישראל ובחריין – עבדנו על זה הרבה מאוד שנים, הרגע הזה מגיע מחר".

"תפנית עצומה בתולדות ישראל ובתולדות המזרח התיכון. מבטיח לכם שעוד מדינות בדרך", דברי נתניהו.

הלילה התייחס שר הכלכלה של איחוד האמירויות, עבדוללה בין טוק, להסכים הכלכליים בין ארצו לישראל. לדבריו מתקיים דיון על הסכם סחר חופשי ועל שבעה הסכמים נוספים שיפתחו הזדמנויות רבות.

את המהלכים לחתימת ההסכם, כולל ארגון הטקס, מבצעים האמריקנים. את ניסוח ההסכמים הובילו ג'ארד קושנר ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן.

על פי ההערכות ההסכמים יכללו התייחסות מפורשת הן למדינה פלסטינית והן לסוגיה אפשרית של הקפאה בחלק משטחי יהודה ושומרון, אך במשלחת הישראלית סירבו להתייחס לנושא.

עוד לפני הטקס החגיגי יקיים ראש הממשלה פגישה עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בה ידונו השניים בשורה של נושאים הקשורים להסכם, כולל מכירת מטוסי F-35 לאמירויות.

נתניהו ייפגש גם גם שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן זאיד ועם שר החוץ של בחריין עבד אל־לטיף אל־זיאני.