ראשי ועידת רבני אירופה
ראשי ועידת רבני אירופה צילום: אלי אטקין

'ועידת רבני אירופה' החלה בימים האחרונים בהפעלת תוכנית הסיוע לקהילות שנקלעו למצב כלכלי קשה, עקב משבר הקורונה.

ה'קרן האירופית לסיוע לקהילות הקודש בימי מגיפת הקורונה' שעל הקמתה הכריז נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הרב פנחס גולדשמידט בישיבת החירום של הועידה העבירה בימים האחרונים עשרות אלפי אירו למשפחות של רבנים שנפטרו כתוצאה מהנגיף ולחיזוק רבני קהילות הקודש והתוכניות התורניות לשמונה קהילות באירופה.

בימים הקרובים יועברו תקציבי הסיוע לעוד ארבע קהילות ומשפחות ובחודש הבא יועברו לעוד עשר קהילות ומשפחות הנספים.

לתוכנית הסיוע, בסך של בין 3,600 ל-10,000 אירו למשפחה, שותפה 'קרן לאודר' וקרן נוספת שראשיה חפצים בעילום שמם.

הועידה גם רכשה 1,000 מזוזות שנשלחו לרבני הקהילות מתנת הקהילה לזוגות שנישאו. 50 מהמזוזות נשלחו לקהילה היהודית באבו דאבי.

בימים אלה נשלחו עוד מזוזות לקהילות בלטביה, בלארוס, רוסיה, מולדובה ואוקראינה.

כזכור, כאשר החלה להתבהר תמונת המצב של המגיפה ומימדיה, התכנסו הרבנים הראשים וראשי אבות בתי הדין ממרבית מדינות אירופה, במסגרת הכינוס הדו שנתי שמקיימת הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', כדי לדון במכלול העניינים ההלכתיים הפרסונליים והרווחתים המעסיקים את קהילות הקודש בעולם כולו בעידן הנגיף המסוכן שפגע קשות ביהדות אירופה בפרט ובכלל.

במהלך הדיונים בראשות אב בית הדין של אירופה הרב חנוך ארנטרוי, הרב גולדשמידט ויו"ר הועדה המתמדת אב בית הדין לונדון הרב מנחם געללי קיבלו הרבנים שורה של החלטות ובהן כתיבת נהלים הלכתיים לקיום ברית מילה, פתיחת בתי הכנסת ומקוואות הטהרה. שמירה על מעמד הרבני בקהילות לצד גיוס משאבים להקמת קרן לסיוע למחוסרי פרנסה וקשישים והעברת מידע בכל התחומים בין הקהילות.

עם פתיחתם ושובם של בתי הכנסת ובתי המדרש למרכז החיים היהודיים, תוך שמירה על כללי הזהירות, גיבשה נשיאות 'ועידת רבני אירופה' תכנית רחבה לשיקום קהילות הקודש באירופה שבמרכזה 'קדושת החיים וזיכרון הנספים' בתקוה ובתפילה לבניינם המחודש של קהילות הקודש ובנין בית המקדש.

על פי התוכנית ולאור קריאתם של גדולי ישראל לחזק את מורא המקדש החל משבעה עשר בתמוז ובמהלך שלושת השבועות עד לתשעה באב רבבות יהודים בכשבע מאות קהילות הקודש החברים ב'ועידת רבני אירופה' למדו הלכות בית הכנסת ובין אדם לחברו תוך דגשים מיוחדים בחיזוק ושמירה בהקפדה יתירה על קדושת בית הכנסת וחומר האיסור על הפרת קדושתו.

במקביל החלה הועידה באיסוף השאלות ותשובות בענייני הלכה שנשלחו לגדולי ופוסקי ההלכה ובהם רבני ודייני אירופה בעידן המגיפה לקראת הוצאה לאור של שאלות ותשובות מיוחד בעניינים אלה. כרך ראשון של הספר בצירוף ספרו של הפוסק רבי אשר ווייס שוגרו ע"י הועידה לכל הרבנים לקראת הימים הנוראים.

במכתבו לרבנים כותב הרב גולדשמידט כי "בשעה ששורות אלה נכתבות רב הנסתר על הגלוי ואיננו יודעים מה יולד יום והשפעת המגיפה הנוראה על חיינו, על אורחות חיינו, והמסתעף לכל שומר תורה ומצוות. 'מרנן ורבנן רועי ישראל ופוסקי ההלכה הורו להחמיר בפיקוח נפש. הם אמרו שהם הקלו בדיני הצומות שכן החמירו בפיקוח נפש. ואכן, בקהילותינו נשמרנו בקפדנות ואיש לא ההין לעמוד על דם ריעו בזכות הרבנים ומורי ההוראה שעמדו לצד הקהילות והורו דרכי חיים לעדתם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו