הגבאים מתוסכלים: "התקנות לא ברורות"

מתווה התפילות לראש השנה ויום כיפור אינו מובן. ירוחם אסטרייכר, גבאי בבית כנסת: "חלק מהווי החגים זה המנגינות והקהילתיות".

103FM , כ"ו באלול תש"פ

מתווה התפילות שפרסמה הממשלה לקראת ראש השנה ויום הכיפורים הצליח לבלבל ולהכעיס את ציבור המתפללים בשל סירבול בהוראות.

ירוחם אסטרייכר, גבאי בבית כנסת בבית שמש שוחח עם גולן וענת והתרעם על המתווה. לדבריו, הוצאו תקנות שאף אחד לא מבין בעקבות לחץ פוליטי או ציבורי.

"יש פה משהו אבסורדי", אמר אסטרייכר, "מוציאים פה כל מיני תקנות שאף אחד וגם אין בהן שום היגיון. מיום ליום אנחנו רואים עד כמה מקבלי ההחלטות מנותקים באמת ממה שקורה במציאות. הם מקבלים את ההחלטות לא באמת בצורה עניינית, אלא מתוך לחץ כזה או אחר".

בהמשך הסביר גבאי בית הכנסת מדוע הוא מתקשה להבין את המתווה, ובגילוי לב סיפר על עשרות הטלפונים שהוא מקבל מאנשים שלא יודעים האם להגיע או לא. "כבר חודש מקבל טלפונים מכל מיני אנשים שמאוד אוהבים להתפלל בקהילה שלנו. אנשים שתמיד אומרים לי 'ירוחם תשמור לי מקום', ו'ירוחם תדע שאני רוצה לבוא', ולכולם אני אומר שאני לא יודע. עד ערב ראש השנה אני באמת לא יודע מה יהיה. השם יעזור, שכולם יוכלו להתפלל".

"במשך כל כך הרבה שנים כשהיה לעם ישראל מגיפות וצרות הדבר היחיד שהם ידעו שיחזיק אותם זה לבוא להתפלל", הזכיר גבאי בית הכנסת בבית שמש, "תזכרו שחלק מהווי החגים זה המנגינות והקהילתיות, זה מלווה את האנשים שנה שלמה האנרגיות האלה".

כשנשאל כיצד יצליחו מתפללי בית הכנסת להאזין לקול תקיעת השופר, ובכך לקיים את מצוות היום סיפר כי בחסידות חב"ד כבר מצאו פתרון יצירתי לדבר, והחליטו לפתח אפליקציה שתחבר בין מתנדבים שיסתובבו ברחבי הארץ ויתקעו בשופר, לבין כאלה שאינם יכולים לצאת מביתם.

הפגנות או תפילות? תלוי את מי שואלים

אסטרייכר התרעם על האפשרות להפגין, בעוד מתווה התפילות כה מסובך, ואמר: "אחד החוקים בקורונה זה שמותר להפגין. אתם תראו הרבה אנשים שיגידו שהדרך שלהם להפגין זה לא ללכת לבלפור, אלא לבית הכנסת. יש אנשים שאצלם הפגנה זה לעמוד ברחוב, ולהניף שלטים ויש כאלה שיגידו שההפגנה זו תפילה. הכל בסופו של דבר מתחיל ונגמר בכמה קרדיט אתה נותן לבן אדם לשמור על החוק".

לסיום נשאל האם לדעתו יגיעו שוטרים לאכוף את ההנחיות, והוא סיפר כיצד הם הגיעו בסבב הראשון: "בגל הראשון היו הרבה בדיקות ברחבי הארץ. בשבתות ובימי חול נכנסו לבתי הכנסת. אגב, גם אצלנו בבית הכנסת הגיע שוטר לבדוק שאנחנו שומרים על ההנחיות, אבל לא בשבת. הוא אמר תודה רבה יפה מאוד ויצא החוצה".

כאמור, הממשלה פרסמה ביום ראשון מתווה תפילות מיוחד לחגי תשרי, ולפיו בשטח פתוח מותר יהיה להתפלל בקפסולות של עד 20 איש.

במבנה סגור באזורים אדומים, תותר תפילה בקבוצות של עד 10 אנשים. מספר הקבוצות המותר בשטח סגור יהיה כנגזרת של מספר הכניסות למבנה. שתי הכניסות הראשונות כפול 3, וכל כניסה נוספת כפול 2, ובתנאי שנשמר יחס של אדם אחד לכל 4 מ״ר משטח המקום.

לדוגמה: בבית תפילה באזור אדום שגודלו 250 מ"ר ויש לו שתי כניסות – מותר יהיה להתפלל ב- 6 קפסולות של עשרה אנשים. 10 אנשים בכל קפסולה, 2 כניסות כפול 3 - 60 אנשים סה״כ במבנה, תוך שמירה על יחס של 4 מ"ר לפחות בין אדם לאדם.

במבנה שגודלו 500 מ״ר ולו 5 כניסות תותר התפילה ב-12 קפסולות של עשרה אנשים. במבנה שגודלו 70 מ״ר ולו כניסה אחת, תותר התפילה בקפסולה אחת של עשרה אנשים בלבד בשל מגבלת המקום.

באזורים שאינם אדומים – במבנה סגור תותר התפילה בקבוצות של עד 25 אנשים. מספר הקבוצות המותר בשטח סגור אחד יהיה כמכפלה ב-2 של מספר הכניסות למבנה, ובתנאי שנשמר יחס של אדם אחד לכל 4 מ"ר משטח המקום.

לדוגמה, בבית תפילה באזור צהוב שגודלו 400 מ"ר ויש לו שתי דלתות כניסה – מותר יהיה להתכנס בעד 4 קפסולות של 25 איש (25 בכל קפסולה, 2 כניסות כפול 2, 100 אנשים סה״כ במבנה תוך שמירה על מרווח של 4 מ"ר בין אדם לאדם.