גבי אשכנזי לפלסטינים: הפנימו את המציאות וחיזרו לשולחן המו"מ

שר החוץ בראיון לעיתון הנפוץ ביותר באמירויות: "הסכם השלום מחשש את ההבנה שהגיעה העת להתקדם ואסור להישאר תקועים בקיבעון העבר".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
צילום: אוליבייה פיטוסי - פלאש 90

שר החוץ גבי אשכנזי העניק ראיון לעיתון "אל איתיחאד" הנפוץ ביותר באיחוד האמירויות, לרגל הסכם השלום עם ישראל שייחתם היום (שלישי) בבית הלבן.

אשכנזי אמר בראיון כי הסכם השלום עם איחוד האמירויות הוא הסכם היסטורי שיוביל לשינוי משמעותי לא רק לישראל ולאיחוד האמירויות, אלא למזרח התיכון כולו.

''ההסכם יתרום משמעותית להשגת שלום, יציבות ובטחון באיזור ויסלול את הדרך לשיתופי פעולה בין המדינות במגוון רחב של תחומים לרבות הפיתוח הכלכלי וההתמודדות עם אתגרים משותפים".

אשכנזי שיבח את מוחמד בן זאיד, נסיך הכתר של איחוד האמירויות. ''אנחנו מעריכים מאוד את המנהיגות, החזון והתפקיד המוביל של הוד מעלתו. בהכרזה האמיצה על חתימת ההסכם הוא הוכיח מנהיגות אזורית ובינ"ל ממעלה ראשונה שללא ספק תכניס אותו לספרי ההיסטוריה בשורה אחת עם מנהיגי העולם שהביאו לעמם שלום''.

''ההסכם מחדד את ההבנה שהגיעה העת להתקדם, ושאסור להישאר תקועים בקיבעון העבר ובכך יש פה תרומה גדולה לעבר הבנה טובה יותר של מה נדרש בשביל להשיג שלום באיזור.

''בחזוני אני רואה אלפי תיירים ואנשי עסקים ישראלים מגיעים למדינות האמירויות ומקדמים שיתופי פעולה כלכליים, מסחריים, טכנולוגיים ומחקריים ואלפי תיירים מהאמירויות ומדינות המפרץ מבקרים בחופי הים היפים של ישראל ובאתרים הקדושים לשלוש הדתות''.

שר החוץ אשכנזי קרא להנהגה הפלסטינית להפנים את המציאות, כלשונו, ''לגלות אחריות ומנהיגות כפי שגילו מנהיגי איחוד האמירויות ולחזור לשולחן המשא ומתן".