גיבוי ראשון לליצמן בתוך יהדות התורה

ח"כ אליהו חסיד יוצא להגנת השר לשעבר ליצמן ומגבה את החלטתו להתפטר. "חזק ואמץ רבי יעקב. את מחאת כולנו אתה נושא בעוז ובגאון''.

בן שאול , כ"ו באלול תש"פ

גיבוי ראשון לליצמן בתוך יהדות התורה-ערוץ 7
אליהו חסיד
צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת

חבר הכנסת אליהו חסיד, איש חסידות גור, הוא חבר הכנסת הראשון ממפלגת יהדות התורה שמעניק גיבוי להחלטת יעקב ליצמן להתפטר מתפקידו כשר הבינוי והשיכון על רקע הטלת הסגר בחגים.

חסיד פרסם מאמר בעיתון ''המודיע'' תחת הכותרת "על כבוד שמים", שבו הוא מסביר כי לא על המגזר החרדי לבדו זועק ח"כ ליצמן בהתפטרותו אלא גם ובעיקר על כל אותם מאות אלפי יהודים הרגילים מידי שנה לבוא לבתי הכנסת בימים הנוראים.

"זוהי הפעם האחת והיחידה בה הם מביאים לידי ביטוי את יהדותם ואת הקשר שלהם לאבינו שבשמים", כתב חסיד. "בהחלטה להטיל סגר, לדחות אותו מימי בין הזמנים - למשל - ולקבוע אותו בתכנון מראש דוקא לימי הרת עולם, יש משום זלזול בחשיבות ורוממות הימים הקדושים''.

"לנו החרדים לדבר ה', אכן אין מה לדאוג. בעצם יש. יש לנו את ההרגלים שלנו, רצוננו, כל אחד, לראות מלכנו בראשנו, לחסות בצלי קדשנו, ולהתפלל יחד ברוב עם, בנוסח ובמקום הרגיל בו מתעורר הלב בקלות יתירה. אבל גם אם יהיה סגר, לא יימצא יהודי חרדי שלא יתפלל את תפילות הימים הנוראים, אולי חלקנו נעשה זאת בלב נשבר יותר, בכוונה גדולה יותר, דוקא מתוך חסרון המקום והאווירה.

"אבל אותם יהודים תמימים ופשוטים, שמשנה לשנה לא זוכים לפקוד את בית הכנסת. רק בימים הנוראים הם מניחים חיי שעה ובאים להתרפק כבנים ולהתחנן רחמנו כרחם אב על בנים. על התפילה שלהם מה יהיה?''.

ח"כ חסיד ציטט סקרים לפיהם כ- 61% מהיהודים פוקדים ביום כיפור את בתי הכנסת. "אם לא יהיה להם את בית הכנסת לו הם רגילים, אם ייסגרו בפניהם שערי תפילה, הם יישארו בבית. שערי דמעות לא ננעלו, אבל בבית איך יהיו להם את הדמעות, מי יפתח להם שער בעת נעילת שער?

"ואיך אפשר לקחת אחריות על כל אותם יהודים שכאשר יישארו בבית, אולי ייכנע ליבם להכניס דבר מאכל או משקה לפיהם. אם מחוסר מעש ושיעמום ואם לאחר שלא יזכו לעורר ליבם לקדושת היום, לאחר שלא זכו לבוא ולפקוד את בית הכנסת.

"על זה נזעק ח"כ הרב יעקב ליצמן. על תפילות זכות וטהורות של יהודים שנותקו מבתי תפילתם. על דמעות שיישארו סגורים בנרתיקם. על לבבות בנים שלא יזכו לשוב על אבותם''.

את דבריו חתם במילים: "חזק ואמץ רבי יעקב! את מחאת כולנו, על כבוד שמים שחולל, ועל קדשי ישראל שחוללו והפכו למשיסה אתה נושא בעוז ובגאון. בציות מוחלט כהרגלך. בלי להביט ימינה ושמאלה, ללא חת ומורא".