תמותה נמוכה מקורונה בערים החרדיות

דווקא בערים החרדיות הצעירות שנצבעו ב'אדום' והושמו בסגר לילי, נרשמו שיעורי תמותה נמוכים עד אפסיים.

מיכל לוי , כ"ו באלול תש"פ

גנץ עם ראש עיריית אלעד
גנץ עם ראש עיריית אלעד
צילום: דוברות

נתונים שהתפרסמו בעיתון 'הארץ' מצביעים על שיעור תמותה נמוך במיוחד בקרב נשאי הקורונה החרדיים, לעומת שיעור התמותה בקרב נשאי הקורונה במגזר הכללי.

על פי הנתונים, מספר הנפטרים מקרב כל אלף נשאי קורונה מאומתים מגיע בבת ים לשיעור של: 26.6 , ברמת גן: 23.3 , ברמלה: 20, בראשל"צ: 16.6 , ברחובות: 13.3 ובתל אביב: 11.7. חיפה עם 10.8 נפטרים לכל אלף נשאי קורונה מאומתים, באר שבע עם 9.2, אשקלון: 8.3 , נתניה: 8.3 פ"ת: 7.5 , בני ברק: 5.9, אשדוד: .5.4.

דווקא בערים החרדיות הצעירות שנצבעו ב'אדום' והושמו בסגר לילי, נרשמו שיעורי תמותה נמוכים עד אפסיים.

בבית שמש ובביתר עילית נרשם מקרה פטירה אחד לכל אלף מקרי תחלואה בקורונה, במודיעין עילית: 0.8 ובאלעד: 0.4.

אשר לירושלים, היחס בין הנפטרים למספר החולים בבירה מחולק לפי שכונות. מתברר שבשכונות הכלליות והמעורבות נרשמו 12.9 נפטרים לאלף חולים מאומתים ( 54 נפטרים עד כה) ובשכונות החרדיות יחס של 6.7 מנפטרים לכל אלף מאומתים (67 מתושבי השכונות הללו).

בשכונות הערביות במזרח העיר נרשמו 40 מקרי תמותה ויחס הנפטרים לעומת מספר החולים עומד על 4.9 מקרי תמותה לכל אלף חולים.

הנתונים מלמדים שגם ערים שאינן חרדיות בהן דווח על תחלואה גבוהה בקהילות החרדיות המתגוררות בהן, נהנות מירידה כללית בשיעור התמותה ואילו ערים כמו בת ים שבה לא נמסר על תחלואה יוצאת דופן בקהילה החרדית או רמת גן שבה לא קיימת קהילה חרדית, נמצאות בראש הרשימה עם מספר מתים גבוה במיוחד.

בעקבות הנתונים, טען הבוקר העיתונאי יעקב לוסטיגמן בעיתון 'המבשר' כי במסגרת קביעת צבעי 'רמזור' סביב רמת מסוכנות, יש לקחת בחשבון גם את נתוני התמותה.

"לנוכח האמור יש לתהות מדוע לא יתווסף גם הקריטריון של גיל האוכלוסיה בכל עיר ועיר, למכלול השיקולים והנתונים הקובעים את צבעה של כל עיר ועיר ב'מודל הרמזור' של פרופ' גמזו, כשרק נתוני התחלואה נלקחים בחשבון ולא רמת המסוכנות שלה בכל עיר ועיר", אמר.