הסכם השלום בשלוש פעימות - כדי למנוע ריבונות

דיווח בבלומברג: הסכם השלום בין ישראל לאמירויות ייושם בשלבים כדי להבטיח מכירת מטוסי F-35 מארה"ב ואת אי החלת הריבונות ביו"ש.

ניצן קידר , כ"ו באלול תש"פ

בנימין נתניהו בוושינגטון
בנימין נתניהו בוושינגטון
צילום: דוברות

גורמים בכירים בממשל האמריקני אומרים כי הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות לא יביא להחלפת שגרירים בטווח הזמן הקרוב, אלא מדובר בהסכם שייושם בשלוש פעימות שונות שיימשכו כשנה לפחות.

העיתון 'בלומברג' מפרסם בשם הגורמים כי מטרת קיום ההסכם בפעימות, מבחינת האמירויות היא להגן על עצמה אם ארה"ב לא תעמוד בהתחייבות למכור לה מטוסי חמקן מתקדמים מסוג F-35 או אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט להחיל ריבונות ביהודה ושומרון בניגוד לסיכום עם האמירויות.

הגורמים בממשל אומרים ששיתוף הפעולה יתהדק אט אט במשך שנה - תחילה במישור הכלכלי, אחר כך בהעמקת קשרים בתחום הביטחון והמודיעין ובשלב השלישי והאחרון - יתקיימו חילופי שגרירים ופתיחת שגרירויות רשמיות.

אותם גורמים מציינים כי האמירויות לא שלחו את מנהיג המדינה, נסיך הכתר מוחמד בן זיאד, אלא את שר החוץ בראש משלחת רמת דרג בהשתתפות של כ-30 שרים ופקידים.

פרופסור פאווז גרגס, מומחה לפוליטיקה של המזרח התיכון מאוניברסיטת לונדון מעריך כי "באיחוד האמירויות מעדיפים מעדיף את ההיבט הביטחוני האסטרטגי של העסקה לעומת היחסים הכלכליים והדיפלומטיים. הם מבקשים להעלים את הנחיתות שלהם ולאותת לגורמים קיצוניים כמו איראן שגם בידיהם יש כוח".

"מוחמד בן זיאד יודע היטב שההסכם הזה יעלה לו מול חלק מהמדינות הערביות. כשהוא לא מגיע בעצמו לחתום על ההסכם הוא שומר מבחינתו על כל האפשרויות פתוחות", סיכם גרגס.