יוסי דגן: לחשוף את החלקים הסמויים בהסכם

רגע לפני החתימה על הסכם השלום עם האמירויות, ראש מועצת שומרון חושש מהתחייבות של נתניהו להקפיא את הבנייה ולהכיר במדינה פלסטינית.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

יוסי דגן
יוסי דגן
צילום: חזקי ברוך

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן קורא היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו לחשוף את כל פרטי ההסכם עם איחוד האמירויות, כולל מה שהוא מכנה "החלקים הסמויים", כלומר הסכמות לא כתובות בנוגע להתיישבות ביו"ש.

"לצערנו כרגע נראה שראש הממשלה רוצה להביא לתמונה של הישג בכל מחיר, גם במחירים שהציבור לא יהיה מוכן לקבל ולכן באופן חסר תקדים איש לא יודע מה סוכם. החשש הוא מקריסה מוחלטת של כל ההתחייבויות כלפי הציבור לחיזוק ההתיישבות לאורך השנים", אמר דגן. ''החשש הוא מהחלק הלא כתוב מהסכמה להקפאת תכנון ביהודה ושומרון, והכרה במדינת טרור בלב הארץ.

''ראש הממשלה ממלא פיו במים. לציבור יש זכות לדעת על מה הוא חותם, ומה המחיר שהוא ישלם על ההסכם. המחשבה שיהיה ניתן להעלים מהציבור פרטים חשובים, כמו הקפאת בנייה או הקפאת ריבונות - בלתי מתקבלת על הדעת''.

''מדינת ישראל, בשונה מאיחוד האמירויות, היא דמוקרטיה, בישראל המנהיגים נבחרים על ידי העם, והם לא עושים כל מה שעולה על דעתם. יש מצע, הציבור בחר ימין והוא אמור לקבל ימין.

הסתרת מידע קריטי מהציבור היא זריית חול בעיני הציבור. הסתרת המידע מחשש מביקורת מצד הציבור, היא צעד שאין לה מקום במדינה דמוקרטית''.

דגן היה ממובילי הדרישה במחנה הלאומי לעמוד מול הלחץ האמריקני ולהחיל ריבונות מלאה על כל הישובים ביו"ש מבלי להסכים להקמת מדינת פלשתינית.

על פי פרסומים בארה"ב ומסרים שהגיעו מהבית הלבן, מחיר ההסכם עם איחוד האמירויות הינו ויתור או דחיית החלת הריבונות על יהודה שומרון והבקעה כפי שהבטיח ראש הממשלה ב-3 מערכות בחירות.

"הציבור בישראל לא יקבל קריסה אידאולוגית גם תמורת תמונה מוושינגטון, ובודאי שלא יקבל הקפאת בנייה ולא ביטול הריבונות בלב הארץ", סיכם דגן, "על זה נתניהו נבחר 3 פעמים, ואת זה הוא צריך לקיים".