הגשת תביעה מהסמרטפון

רשת בתי הדין ארץ חמדה גזית משיקה אתר חדש שמציע אפשרות להגשת תביעה גם מהסמרטפון והטבלט.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

הרב יוסף כרמל
הרב יוסף כרמל
צילום: עצמי

רשת בתי הדין ארץ חמדה גזית משיקה אתר חדש שמציע אפשרות להגשת תביעה גם מהסמרטפון והטבלט. על רקע זה פנינו לשיחה עם ראש כולל ארץ חמדה ואב בית הדין, הרב יוסף כרמל.

למה דווקא עכשיו?

החלטנו על הקמת האתר בהשראת תקופת הקורונה. שאלנו את עצמנו כיצד נוכל לנצל את המשבר, ובחרנו לתת לציבור אפשרות לפנות אלינו ביתר קלות.

מה החידוש באתר החדש?

נגישות האתר תשפר את השירות ותאפשר לציבור לקבל צדק יהודי ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר. האתר מאפשר הגשת תביעה ללא צורך בהדפסה וסריקה של חומרים, וניתן לעשות את ההליך כולו מהמחשב והטלפון החכם, כולל חתימה על הסכם בוררות.

האם ניתן יהיה לעיין בפסקי הדין של הרשת באתר?

כמובן, אנו רואים ערך עליון בשקיפות, וממליצים לכל מי שמתעניין בפניה לבית הדין לעיין בחומרים הרבים שבאתר. בכלל זה, סדרי הדין, הסכם הבוררות הייחודי, פסקי דין רבים שאנו עמלים כעת להעלות אותם לאתר החדש. האתר מציע מנוע חיפוש מתקדם, שמאפשר לבצע חיתוכים שונים של פסקי הדין על מנת שבעל הדין ועורך הדין יוכלו למצוא בקלות תקדימים בנושאי הרלבנטי להם.

מה מיוחד בהסכם הבוררות של ארץ חמדה?

הסכם הבוררות מסמיך את בית הדין לחייב בהוצאות משפט, בגרמא ובמניעת רווח, וקובע כי חברה בע"מ יכולה לתבוע ולהיתבע בבית הדין. במידה רבה, הסכם הבוררות שלנו נותן מענה לקריאה של רבים מגדולי ישראל לתקן תקנות בתחומים אלה.

האם פרטיהם האישיים של בעלי הדין מפורסמים באתר?

חס וחלילה. אנו שומרים על הפרטיות של בעלי הדין ומשמיטים כמיטב יכולתנו כל פרט מזהה מתוך פסקי הדין טרם לפרסומם.

מה התוקף של פסקי הדין שלכם? ובמילים אחרות, מה ניתן לעשות אם הנתבע לא רוצה לבצע את פסק הדין?

מבחינת החוק בית הדין פועל במסגרת חוק הבוררות, שמאפשר לכל שני אנשים שיש ביניהם מחלוקת כספית להעמיד אותה להכרעת בורר. לפסק הבורר יש תוקף משפטי מחייב, ולאחר תהליך פורמאלי של אישור בבית המשפט ניתן לאכוף אותו בהוצאה לפועל.

מי הדיינים ברשת ארץ חמדה גזית?

הדיינים הם תלמידי חכמים מעולים מכל קצווי הציונות הדתית. רובם הגדול בעלי כושר דיינות, וכולם פועלים במסירות לבירור מחלוקות כספיות על פי ההלכה.

לסיום, מה יש לך לומר לציבור לרגל השקת האתר?

אני קורא לכל מי שמשפט התורה יקר ללבו לקבוע בחוזים עליהם הוא חותם בית דין לממונות כבורר מוסכם. יש בכך אמירה ערכית חשובה, ותועלת מעשית במקרה של מחלוקת. בתקווה כמובן שלא יהיה צורך להפעיל את הסעיף הזה...בנוסף, אנו מודים לציבור הרחב על האמון שהוא נותן בנו ופועלים ללא לאות כדי להיות ראויים לו.