יוני בן מנחם: נשבר המחסום הפסיכולוגי ערבי

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מעריך שטראמפ יגביר את הלחץ על מדינות ערביות נוספות ללכת למהלך נורמליזציה עם ישראל.

ניצן קידר , כ"ו באלול תש"פ

ישראל ואיחוד האמירויות
ישראל ואיחוד האמירויות
צילום: ISTOCK

לקראת חתימת הסכם השלום בין ישראל ואיחוד האמירויות על מדשאות הבית הלבן הערב (שלישי) אומר הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, כי שום פרט שיכלל בהסכם לא יהיה מפתיע.

"אנחנו לא יודעים לגמרי את הפרטים. היה דיווח שמדובר בתהליך של שנה עד לנורמליזציה מלאה ששיאו יהיה בהחלפת שגרירים. גם כשנחתם הסכם עם מצרים לא ידעו את הפרטים וכשהוא הובא לאישור בכנסת הכל התגלה", מסביר בן מנחם לערוץ 7.

לדבריו, גם הקפאות בנייה, אי החלת ריבונות ושמירה על היתרון האיכותי של צה"ל לא יכללו בהסכם החגיגי. "אני בטוח שגם הדברים הללו, אם סוכמו, לא יוכנסו להסכמים כי לא נהוג להכניס אותם למסמכים מדיניים. יהיה מדובר בהבנות במכתב נלווה, אולי בערבות אמריקנית".

בן מנחם מדבר על חשיבותה של סעודיה ליצירת גל של מדינות ערביות שיבקשו לכונן יחסים עם ישראל ומציין שהאמריקנים מפעילים על הסעודים לחץ כבד.

"סעודיה היא מנהיגת המחנה הסוני ואם היא תחתום על הסכם עם ישראל, יהיה מיד את אפקט הדומינו. מי ששולט כרגע בסעודיה הוא המלך שיש לו עמדות מסורתיות בקשר לסכסוך הישראלי פלסטיני והוא רוצה לקדם את יוזמת השלום הסעודית ולהתנות את קיומה בנורמליזציה. בנו, יורש העצר, מעודד מאחורי הקלעים את מדינות המפרץ ללכת לנורמלזיציה ותומך בעסקת המאה. הוא אף אמר לקושנר שברגע שהוא יהפוך למלך הוא ילך לא רק לנורמליזציה אלא להסכם שלום מלא עם ישראל. הנשיא טראמפ מפעיל לחצים כבדים על המלך הסעודי כדי שישנה את עמדתו", הוא אומר.

יוני בן מנחם
צילום: פלאש 90

מנגד, קטאר הצהירה היום שלא תכונן יחסים עם ישראל. "ההנהגה של קטאר שייכת לאחים המוסלמים והיא תומכת בארגוני טרור כמו חמאס, דאע"ש ואל קאעידה. היא גם מסייעת בכסף לחיזבאללה. הקטארים משחקים משחק כפול במזרח התיכון, מסכסכים כדי שיצטרכו אותם. הם הרי גם מעורבים במגעים בין חמאס וישראל".

"ארה"ב מפעילה עליהם לחץ כבד ללכת להסכמי נורמליזציה. אם הם יראו שסעודיה הולכת לכיוון השלום וטראמפ יישאר עוד קדנציה, הם ימצאו את התירוץ המתאים לרדת מהעץ", מדגיש בן מנחם.

ומה עם הפלסטינים? "יש כאן שבירה של מחסום פסיכולוגי, שמדינות ערב מפרות את החלטות הליגה הערבית בהקשר למדינת ישראל ולפלסטינים והליגה לא מקבלת דרישה לגנות את המהלך. הפלסטינים במבוי סתום. רק שינוי בהנהגה שלהם יכול להביא לחידוש המשא ומתן לישראל, להפסקת ההחרמה האמריקנית ולהפסקת החרם עם ישראל".

"אבו מאזן לא רוצה להירשם בספרי ההיסטוריה כמי שויתר, אלא כמו יאסר ערפאת כמי שפרש באש ותמרות עשן מבלי לוותר לישראל, לארה"ב או למדינות המפרץ", מסכם בן מנחם.