דרמה מדינית מאחורי הקלעים

נתניהו אינו מוסמך לחתום על הסכם השלום עם איחוד האמירויות. שר החוץ גבי אשכנזי נתן לו ייפוי כוח.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

בנימין נתניהו בוושינגטון
בנימין נתניהו בוושינגטון
צילום: דוברות

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו המריא לוושינגטון התברר שהוא אינו מוסמך לחתום על הסכם השלום עם איחוד האמירויות - אלא רק שר החוץ גבי אשכנזי שנשאר בארץ.

אשכנזי נתן ייפוי כוח לנתניהו אחרי שראה את הנוסח הסופי של ההסכם והובהר שהוא יאושרר ויכנס לתוקף רק לאחר האישור בממשלה.

מוקדם יותר היום (שלישי) אמר השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות אנוואר גרגאש כי ההסכם שייחתם היום עם ישראל יכלול התייחסות לפתרון שתי המדינות במסגרת איזכור של הסכמים קודמים שנחתמו. ההסכם ידגיש עמדות בסיסיות ויתייחס להסכמים בילטרליים נוספים שייחתמו בין ישראל לאיחוד האמירויות.

גרגאש אמר לכתב "וואלה" ברק רביד כי בעקבות ההסכמים עם ישראל לאיחוד האמירויות ולבחריין "יהיה מעכשיו מנוף לחץ על ישראל שיאפשר לנו לעזור לפלסטינים ולהבהיר לישראל שהיא צריכה להתפשר ולנקוט במדיניות הגיונית יותר בנושא הפלסטיני".

גרגאש הוסיף בתדרוך: "המחוייבות שקיבלנו מישראל לא לספח מאוד ברורה לי. נוכחות ארה"ב כמתווכת מבטיחה שההקפאה של הסיפוח אמיתית וארוכת טווח. הפלסטינים צריכים לנצל את המצב שנוצר ולחזור לשיחות. מדיניות של כסא ריק והיעדר קשרים לא הובילה לתוצאות".

השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות סיפר "שברנו את המחסום הפסיכולוגי. זה היה הדבר הקשה ביותר. ועכשיו הרבה יותר אפשרי להתקדם. יש עוד הרבה עבודה אבל אני מאוד אופטימי בנוגע לאזור ובנוגע ליחסים שלנו עם ישראל. זה יהיה שלום חם".

"הסכמים כאלה זקוקים לזמן כדי לממש אותם במלוא הפוטנציאל אבל אנחנו חושבים שזו הדרך קדימה עבור האזור. אנחנו רוצים שלום כמו בין כל שתי מדינות – קשרי סחר ותרבות. זו הזדמנות לישראל להראות שהיא יכולה לעשות שלום חם עם מדינות ערביות באזור", אמר גרגאש.