שמני: הסכמים בלי לזנוח את הרש"פ

האלוף במיל' שמני, חבר 'מפקדים למען ביטחון ישראל': הפלשתינים רואים את ההסכמים ומפנימים שיש לשוב למו"מ. נצטרך גם לפנות ישובים.

שמעון כהן , כ"ז באלול תש"פ

קברניט מטוס המשלחת הישראלית מניף את דגלי ישראל ואיחוד האמירויות
קברניט מטוס המשלחת הישראלית מניף את דגלי ישראל ואיחוד האמירויות
צילום: סיון פרג'

האלוף במיל' גדי שמני, מחברי 'מפקדים למען ביטחון ישראל', מברך על ההסכם עם האמירויות ועם בחריין, אך סבור כי אין לזנוח את הזירה הפלשתינית, להגיע להסדר עם דור המנהיגות הבא, גם במחיר פינוי ישובים.

"צריך לברך על ההסכם הזה ועל מה שיבוא בעקבותיו, בחריין ואולי בהמשך מערכות יחסים עם מדינות אחרות", אומר שמני הרואה בהסכם יתרון משמעותי בהיבטים הכלכליים אך לא רק בהם. הוא מזכיר בהקשר זה את שיפור תדמיתה של ישראל בעולם לצד שינוי המגמה הכללית במזרח התיכון.

לטעמו המהלך יוביל לפריצת דרך, כהגדרתו, ובהמשך יתכן ו"הדבר הזה יפיל לפלשתינים את האסימון שהם צריכים לשנות פרדיגמה ולבוא לשולחן המו"מ".

להערכתו, "הרבה מדינות חשובות אחרת אבל לא היה להן את האומץ לעשות זאת. כולם שואפים להתחבר לציר הזה של ארה"ב ולהיות תחת המטריה האמריקאית". על החשש מאבדן היתרון האיכותי של צה"ל בעקבות עסקת מטוסי ה-F-35 הוא אומר כי אמנם קיים חשש אך יש לזכור ש"היתרון האיכותי הישראלי מעוגן בחוק האמריקאי.

אני לא מקל ראש בעסקת המטוסים לאמירויות, אבל צריך לבחון מה האלטרנטיבות. האמירתים יכולים לקנות מטוסים חמקנים מהרוסים או מהסינים ולא בטוח שהמטוסים הסינים והרוסים פחות טובים מהאמריקאיים. עדיף לנו שהאמריקאים הם אלה שיספקו את המטוסים הללו". עוד הוא מעיר כי "ניתן לשנמך דברים כאלה ואחרים כדי לשמר את אותו פער איכותי".

כאמור, שמני רואה חשיבות מיוחדת באי הזנחת הזירה הפלשתינית וקורא לשינוי תפיסה גם בהנהגה הפלשתינית וגם בזו הישראלית. "אם ישראל לא תלך להסדרה של העניין הפלשתיני באופן שיצור הפרדה מוחלטת בינינו לבינם, אנחנו הולכים בהכרח למסלול שיוביל או להיות מדינה אחת, כאשר לא נוכל לתת להם זכויות שוות כי לא נוכל לספוג ראש ממשלה ערבי, זה יוביל אותנו בהכרח למדינת אפרטהייד, והאפשרות השניה היא להמשיך במתכונת הנוכחית, לשלוט על הפלשתינים ולא לאפשר להם חיים תחת יישות עצמאית עם מגבלות שיבטיחו את ביטחון ישראל".

"צריך לנצל את המומנטום שנוצר גם להביא את הפלשתינים לשולחן גם בתנאים שהם לא היו מוכנים לדבר עליהם עד היום. הם צריכים להבין שהשיירה עוברת", אומר שמני הסבור כי אכן במנהיגות הנוכחית של הפלשתינים לא ניתן לראות הפנמה ונכונות לכך, אך במנהיגות דור הביניים והדור הצעיר הדברים יכולים וצריכים להשתנות. "יש בדור הביניים ובדור הצעיר של הפלשתינים הרבה אנשים שמבינים את העניין הזה וירצו ללכת על זה כי יבינו את היתרונות שיצמחו להם".

באשר לעתיד הישובים על פי תפיסתו, סבור שמני כי "יש הרבה מאוד דברים בעייתיים בתכנית טראמפ, והכי בעייתי זה 15 המובלעות. כמי שמכיר את המציאות בשטח ביו"ש ובעזה, ההיערכות הזו יכולה להביא לחיכוך שייצר אי יציבות. לכן צריך מתכונת לעשות את הדברים". לדבריו "80 אחוז מההתיישבות זה דבר שאי אפשר להזיז אותו ואין מה לדבר עליו. זו עובדה". באר לשאר הישובים, "זה דבר שצריך לחשוב עליו טוב טוב. אם הדברים נעשים במציאות אחרת ובאווירה אחרת וחיובית אולי אפשר למצוא גם סידור לעניין הזה". כשהוא נשאל אם הראיה האופטימית הזו אינו מנותקת מניסיון העבר, סבור שמני כי "בהחלט יכול להיות שהסדר כזה יביא פינוי של ישובים מסוימים".

עם זאת מבקש שמני להפריד בין ישובי גוש קטיף לבין הצפוי ביהודה ושומרון. "זה לא דומה להתנתקות מרצועת עזה כי התנתקנו ללא הסכם וללא הסדר. צעדים חד צדדיים הם צעד לא נכון. עם תמיכה גורפת של מדינות ערב גם הפלשתינים וגם אנחנו נצטרך לחשוב אחרת. בטווח הארוך זה יבטיח את הרוב היהודי והדמוקרטי".

באשר לאיום הביטחוני על נתב"ג וגוש דן נשאל שמני אם כמי שעוסק מאז שחרורו מצה"ל באבטחת נמלי תעופה הוא אינו חושש, והוא משיב: "אנחנו אוהבים להלך על עצמנו איים. אני לא מקל ראש, אבל אם צה"ל יושב על הירדן ואם ממלכת ירדן חזקה ולא מוחלשת והיא החיץ האמתי בינינו לבין איראן, ויש פלשתינים שיש להם אינטרס לשמור על הביטחון ולמנוע טרור אז אפשר לטוס מעל יהודה ושומרון".

האם הדברים לא נסמכים על תחזית אופטימית וורודה שאינה תואמת את השטח תומך החמאס? האם ניסיון עזה לא מלמד שברגע האמת צה"ל מעדיף שלא להיכנס לשטח ולפעול, האם המציאות הזו לא תחזור עליה מול מדינה פלשתינית על כלל שטחי יו"ש, אזור גדול פי כמה? "אני לא משווה בין יהודה ושומרון לעזה. השטח ביהודה ושומרון הרבה יותר גדול והאתגר גדול ולכן דרוש גוף פלשתיני מחויב ומסוגל לעשות זאת. חמאס ברצועת עזה, כשהוא רוצה הוא שולט וכשהוא לא רוצה יורים ויש בלונים. קורה שם ההיפך ממה שצריך לקרות. אנחנו מחזקים את החמאס בהעברת הכספים, בכך שמאפשרים לאסירים לחגוג בבתי הכלא. רואים זאת הפלשתינים ביו"ש ומבינים שישראל מבינה רק כוח. אסור שרצועת עזה תהיה חלק מהסדר עתידי כזה ושלא תהיה השפעה עזתית על הגדה".

להערכתו של שמני הפלשתינים שהיו בעבר קרובים להסדר ובחרו באפיק הטרור לא יעשו את הטעות הזו שוב לאחר שראו כיצד הם אלה שספגו את המחיר הכבד ביותר מהעימות עם ישראל והוחזרו 30 שנה אחורה.