'הבחריינים לא ייענו ללחץ האיראני'

האיראנים לוחצים על אזרחי בחריין למרוד בהסכם עם ישראל. המזרחן ד"ר מנור: אין סיכוי שהאזרחים שם יפעלו נגד. לממשל כוח שליטה משמעותי

שמעון כהן , כ"ו באלול תש"פ

טראמפ ומלך בחריין
טראמפ ומלך בחריין
צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

לחץ איראני מופנה על אזרחי בחריין להתנגד להסכם עם ישראל. על הלחץ, התגובות לו ועל יחסי איראן-בחריין שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור הסבור כי אין כל סיכוי להצלחת האיומים האיראניים.

"אין שום סיכוי שהאזרחים יפעלו נגד הסכם שהשלטון בוחר בו. השלטון הבחרייני המבוסס על המלך ומשפחת המלוכה הסונית שחולשת על 75 אחוזים שהם שיעים. זה בית מלוכה עם משטרה וצבא מאורגנים וכוחות ביטחון מאוד רציניים שזוכים לגיבוי מאסיבי ממדינות מפרציות אחרות ובעיקר מסעודיה. לכן גם אם יהיו הפגנות וניסיונות לפיגועים קטנים כוחות הביטחון בהנהגת המלך הבחרייני יעברו את זה ללא שום בעיה".

"בתקופת האביב הערבי גם בחריין הושפעה מהלכי הרוח הללו, והיו הפגנות קשות בעיקר במנאמה עיר הבירה וסעודיה נתנה טנקים ומשוריינים שעזרו להתגבר ולהשתלט על ההפגנות שם", אומר ד"ר מנור.

על הקשר בין איראן לבחריין אומר מנור כי אכן היה קשר "היו קשרים שנוגעים לענייני ביטחון כלכלה תרבות וכו' אבל לא מדובר בסיפור אהבה גדול מאוד, בעיקר בגלל המתחים בין הסונים והשיעים. איראן רוצה להשליט את השיעה על העולם הערבי והמוסלמי ובחריין היא בית מלוכה סוני לחלוטין. לכן היחסים היו כלליים בלבד".

"נשיא איראן ואנשיו מנסים לייצר מופעי תעמולה לשטיפת מוח של האזרחים השיעים כדי לנסות ולהמריד אותם. זה אולי ישפיע על שכבה קטנה של קיצוניים, אבל בקרב המתונים יותר זה לא ישפיע".

על משמעות ההסכם אומר ד"ר מנור כי מדובר בתועלת טכנולוגית, חקלאית וכלכלית לא מבוטלת. זאת לבד מהיות בחריין מדינה עשירה בעלת נפט, גז טבעי, שליית פנינים ועוד. "אסור לזלזל בזה, מעבר לחשיבות עניין השיעה שקיימת במדינה והקשר מול איראן. לכן במידה מסוימת זה עדיף לישראל מודיעינית וצבאית אפילו יותר מאשר ההסכם עם האמירויות".