הכשרת הרבנים של ארגון ברקאי יצאה לדרך

מחזור ה' בתוכנית להכשרת רבנים של ארגון רבני ברקאי החל עם 12 רבנים מכל רחבי הארץ.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

הכשרת הרבנים של ארגון ברקאי יצאה לדרך-ערוץ 7
חברי המחזור החמישי
צילום: מרדכי גורדון

נפתח המחזור החמישי של התוכנית להכשרת רבנים מבית ארגון רבני ברקאי.

במסגרת התוכנית, אשר כוללת למעלה מ-600 שעות לימוד הנפרסות על פני שנתיים, יעברו הרבנים הכשרה בשלל נושאים הקשורים לעבודתו של רב קהילה ולהתמודדות יום יומית עם אתגרים שונים שמגיעים לפתחו.

בין הנושאים השונים יעברו הרבנים הכשרה בתחום הנהגת קהילה, מיומנויות האימון, טהרת המשפחה, מיומנויות הנאום בפני קהל, מצוות התלויות בארץ, היכרות עם תחום בריאות הנפש ועוד מגוון רחב של נושאים שרב קהילה צריך להכיר. ההכשרה נעשית ביו היתר על ידי מרצים בכירים ורבנים שונים בעלי ניסיון בתחום.

את היום הראשון של תוכנית ההכשרה פתחו חתן פרס ישראל ונשיא ישיבת ההסדר ברמת גן הרב יעקב אריאל, ורב המרכז האקדמי לב הרב צבי רימון. הרב אריאל הסביר לרבנים מה מצופה מהם בתפקידם, על השליחות שלהם, וכן נתן להם הדרכה בנושא. הרב רימון דיבר בשיחתו על ההכנות שנצרכות מצד הקהילה לקראת הימים הנוראים בצל הקורונה וכן נתן הביטים הלכתיים שונים שעולים השנה במיוחד.

בעקבות הנחיות משרד הבריאות, המחזור החדש שנפתח הוא קטן משמעותית מאשר מחזורים קודמים. במחזור החדש שנפתח ישנם 12 רבני קהילות שונים מכל רחבי הארץ. בארגון מספרים כי הייתה להם התלבטות גדולה האם לפתוח מחזור נוסף בשל הקורונה, אך לאחר הביקוש שהגיע מהשטח הוחלט לפתוח את הלימודים במתכונת מצומצמת תוך הקפדה יתרה על שמירת הנחיות משרד הבריאות.

במקביל, דואגים בארגון גם לנשותיהן של הרבנים החדשים ועורכים להן ערב הכשרה פעם בחודש. את התוכנית פתחה הרבנית צפורה לאו, אשתו של הרב הראשי לישראל, אשר דיברה על מקומה של הרבנית בחיי הקהילה. בנוסף, דיברה הרבנית לאו גם על נושאים שונים כמו הציפיות של הקהילה מהנשים של הרב, על כך שאשת רב צריכה שיהיה לה מעגל תמיכה של אנשי מקצוע שאליהם היא תוכל לנווט חברי קהילה במידת הצורך, וכן על יצירת חיבורים חמים עם הקהילה.

ראש ארגון רבני ברקאי הרב דוד פיין אומר: "ההתמודדויות השונות שיש לרב קהילה לא קשורות רק להלכות איסור והיתר, אלא הן נוגעות בעוד מגוון רחב של נושאים שעולים לעיתים קרובות או רחוקות בקהילות שונות. אנחנו, בארגון רבני ברקאי, שמחים לתת מענה לרבנים נוספים שמבינים שלהיות רב קהילה זה תפקיד הרבה יותר גדול מרק לפסוק הלכה וצריך להגיע מוכנים לתפקיד החשוב הזה".

עמיתו לתפקיד הרב שלמה סובול מוסיף כי "אנחנו שמחים מאוד על הצטרפותם של שניים עשר רבנים חדשים למשפחת ברקאי. להיות כיום רב קהילה בישראל, ובכלל, זה תפקיד לא פשוט בכלל. לכן, מטרת הארגון הוא לתת מעטפת לרבני הקהילות וכלים שונים על מנת ליצור קהילות חזקות ולהעמיד רבני קהילות אשר מעורבים בחיי הקהילה ופועלים למענה".