תקועים בגבול: דרעי מבקש מנשיא אוקראינה להתערב

השר דרעי מבקש מנשיא אוקראינה לאפשר לחסידי ברסלב להיכנס מבלארוס לאומן.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ

אומן
אומן
צילום: ברל׳ה קרומבי

שר הפנים, אריה דרעי, שלח היום (ג׳) מכתב לנשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, שבו ביקש לאפשר לחסידי ברסלב הנמצאים כבר שבועות בבלרוס להיכנס למספר ימים לאומן ולהתפלל בציון רבי נחמן בראש השנה.

השר דרעי ציין כי מדובר במחווה הומניטרית והוא מבקש התחשבות וסיוע לפנים משורת הדין. דרעי שוחח בימים האחרונים מספר פעמים בעניין עם שר החוץ, גבי אשכנזי, וזה הבטיח לסייע בעניין.

"בפניה נרגשת של הרגע האחרון, הרשה לי לומר לך תודה על כל השנים בהם הגיעו חסידי ברסלב לפקוד את קברו של רבי נחמן ומדינתך העמידה לרשותם את כל הנדרש בכבוד הראוי", כתב דרעי לזלנסקי.

''יודע אני כי גם השנה בשל מגבלות מחלת הקורונה ישנו קושי לאשר את כניסתם של אותם מספרים שנכנסו בשנים הקודמות, אך בסיטואציה שנוצרה אדוני שבו יש ציבור גדול של גברים נשים וילדים בגבול בלארוס כבר שבועיים בתנאים לא אנושים בכלל''.

דרעי הזכיר לזלנסקי את פגישתם, ''כולי עדיין נפעם מהרושם המיוחד שהשארת עלי בפגישתנו המשותפת, ראיתי בעינך את דאגתך, חמלתך לעם היהודי ורצונך לשמר את היחסים המיוחדת שנוצרו בין המדינות לרבות שיתופי פעולה בתחומים השונים.

''אדוני היקר, בנימה אישית זו מלב אל לב ברגעים הכמעט אחרונים שעומדים לרשותנו בנושא פונה אני אליך כי תתיר את כניסתם מטעמים הומניטרים מיוחדים של אותם אלה שנמצאים בגבול לתקופת ראש השנה בלבד תחת מגבלות ושמירה מוחלטת על כל תקנות הבריאות בתקופת הקורונה אשר מדינתך תעמיד לנכון''.

כאמור, 1500 חסידי ברסלב שוהים כעת בבלארוס על גבול אוקראינה, בניסיון להגיע לציון ר' נחמן מברסלב באומן.

גבולות אוקראינה נסגרו והם שוהים בשטח בתנאים ירודים. "אנחנו פה ציבור גדול מאוד בגבול בין בלארוס לאוקראינה", אמר יוסף גבאי בשיחה עם ערוץ 7.

"קר לנו פה, בלילה יש פה קור אדיר", הוסיף. "אין פה מה לאכול. אני עם שני ילדים, אין פה שירותים, אין לי איך להסתדר איתם".

לדבריו, "אנחנו במצב הומניטרי מאוד מאוד קשה, מי שיכול לעזור אנחנו מתחננים אליכם. יש פה מאות אנשים ועל שטות לא רוצים להכניס אותנו ואנחנו לא יכולים לחזור. בבקשה תעזרו מי שיכול".

"קבלתי מהצלב האדום שמיכה אחת אחרי מריבות, אבל זה ממש ממש לא מספיק בכפור הזה", אמר. "אחד מהילדים שלי עם התקפת כאבי בטן לא מרגיש טוב פתאם, אין לי איך לעזור לו. בבקשה מי שיכול לעזור פה. זה לא צחוק".

בתחילת השבוע אמר לערוץ 7 חיליק פרנק השוהה גם הוא בבלארוס: "אני מרגיש שזה הולך לקראת פיצוץ שאחריתו מי ישורנו", ציין. "אם לא יקום מישהו וירים פה את הכפפה, אנחנו לא יודעים איפה זה יגמר. יש כבר שלושה אנשים עצורים בכלא פה".

"אנשים הגיעו בתקווה שיהיה מתווה", אמר פרנק. "כרגע יש ברחבי בלארוס כ-1,700 חסידים שמסתובבים בערים והקבוצה הכי גדולה בפינסק, קרוב לאלף איש. יש פה גם משפחות עם ילדים. יש אנשים שפה כבר שבועיים ולא רואים שום תקווה".