שידור חי
חתימת הסכם השלום בבית הלבן

בני הזוג נתניהו הגיעו לבית הלבן לקראת חתימת הסכם השלום עם האמירויות והצהרת השלום עם בחריין. טראמפ: "ישראל מרוויחה שלום".

ניצן קידר , כ"ו באלול תש"פ

חודש אחרי שנודע לראשונה על הנורמליזציה בין ישראל ואיחוד האמירויות יתייצבו על המדשאה הדרומית בבית הלבן ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונציגים בכירים מהאמירויות לחתום על הסכם שלום.

לקראת הטקס הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה לבית הלבן, שם התקבלו בחגיגיות על ידי הנשיא טראמפ, שהתייחס לחתימת ההסכמים.

"ישראל מקבלת יותר מהכל שלום", הצהיר טראמפ, "איחוד האמירויות היא אומה עוצמתית באזור. היה חשוב שהם יהיו הראשונים. עוד עמים רבים ילכו בדרך הזו. זה שלום אמיתי ולכן הדבר המרכזי שישראל מרוויחה מההסכם הוא שלום".

לדבריו, "אנחנו מדברים עם חמש מדינות נוספות. איחוד האמירויות היתה הראשונה ובחריין אחריה וכאמור יהיו עוד מדינות. נמאס להן מהמצב הנוכחי ותראו בקרוב עוד מדינות מתקרבות לישראל. יהיה שלום במזרח התיכון".

בתשובה לשאלה על המצב מול איראן והקשר בין העימות עם איראן להסכם אמר טראמפ, "יש עכשיו ארבע מדינות ערביות שמכירות בישראל ומדינות נוספות יצטרפו, בין היתר בגלל איראן. אנחנו צריכים לחכות לראות מה יהיה בבחירות ואחר כך נעשה עסקה טובה יותר מהקודמת עם איראן".

בנוגע לפלסטינים אמר טראמפ, "עצרתי את התשלומים לפלסטינים, אבל מדינות אחרות נותנות להם כסף. דיברנו עם מלך סעודיה ועם נסיך הכתר בעניינם. הפלסטינים מאשימים אנשים במשך שנים. הם יתחברו למהלך הזה בזמן שיהיה נכון להם. ישראל רוצה שלום. אחרי כל כך הרבה שנות מלחמה, אפילו ביבי רוצה שלום".

ראש הממשלה נתניהו הודה לטראמפ על המילים החמות ואמר, "ישראל לא מרגישה מבודדת. יש לנו ידידות בכל העולם וארה"ב היא הידידה הגדולה ביותר".

טראמפ השיב על כך, "ישראל הכי פחות מבודדת מאשר אי פעם".

נתניהו הוסיף, "יש מדינות נוספות שמחכות להיכנס להסכמי השלום, ישראל לא מרגישה מבודדת כלל. היא מגיעה להישגים הדיפלומטיים הגדולים ביותר בהיסטוריה שלה. אני מקווה שכולם ישנו את דעתם ויצטרפו למעגל השלום. יש לי כבוד גדול למדינות שעשו את הצעד הזה והתקדמו".

מוקדם יותר התחוללה מיני דרמה במשלחת הישראלית לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבין שהוא אינו מוסמך לחתום על הסכם השלום עם איחוד האמירויות - אלא רק שר החוץ גבי אשכנזי שנשאר בארץ.

אשכנזי נתן ייפוי כוח לנתניהו אחרי שראה את הנוסח הסופי של ההסכם והובהר שהוא יאושרר ויכנס לתוקף רק לאחר האישור בממשלה.

נשיא ארה"ב דולנד טראמפ התראיין לרשת הטלוויזיה פוקס ניוז שעות ספורות לפני חתימת ההסכם ואמר, "אני עושה היום עסקה גדולה עם ישראל ואיחוד האמירויות ומועמד על כך לפרס נובל. אף אחד לא חשב שאני אוכל לעשות את זה".

הוא התייחס לדאגה ולהתנגדות הישראלית למכירת מטוסי חמקן מתקדמים לאמירויות והבהיר כי אין מניעה מבחינתו למכור מטיסים לאמירויות. "מדובר במדינות עשירות המעוניינות במטוסי קרב, לא תהיה לי בעיה למכור להן את מטוסי ה-F35".

לפני כן דיבר על ה-F35 גם שר החוץ האמירתי, אנואר גרגש. "יש לנו בקשות לגיטימיות בהסכם. כל מחשבה על מלחמה עם ישראל לא קיימת כבר", אמר.

הוא ציין כי "במסגרת ההסכם ישראל תשהה את סיפוח האדמות הפלסטיניות ותפסיק לערער את פתרון שתי המדינות".

"נושאים פוליטיים והבדלים בגישות צריכים להיפתר אך אינם צריכים להוות מכשולים לבניית יחסים בריאים", אמר גרגש.

הוא הביע תקווה שהנורמליזציה תסייע גם להקמת מדינה פלסטינית ולשלום עם ישראל. "שברנו את המחסום הפסיכולוגי וזה היה הדבר החשוב ביותר ברגע שאתה מבין שמה שאתה עושה כל כך הרבה שנים לא עובד, אז כל השאר הופך פשוט יותר".