שוקי שמר
שוקי שמר צילום: Dudi Vaknin Maariv out/Flash90

הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2021 מונתה היום על ידי שר הבריאות, חה"כ יולי אדלשטיין ושר האוצר, חה"כ ישראל כץ.

כיו"ר הועדה ישמש – פרופ' יהושע (שוקי) שמר ומרכזת הוועדה תהיה - ד"ר אסנת לוקסנבורג.

הוועדה הציבורית להרחבת הסל מורכבת מחברים מתחומים שונים אנשי מערכת הבריאות (נציגי משרד הבריאות, קופות החולים, בתי החולים); נציגי משרד האוצר, ונציגי ציבור הכוללים: מומחים מתחומי הרפואה השונים, מתחומי האתיקה, הכלכלה, הרווחה ומתחומים נוספים.

מבנה זה של ועדת הסל, הכולל הן אנשי רפואה ואנשי מערכת הבריאות, והן נציגי ציבור מתחומים שונים ומגוונים, נקבע על מנת להבטיח כי החלטות הועדה יתקבלו מתוך ראיה חברתית-ציבורית כוללת, בשים לב להיבטים ציבוריים שונים הקשורים לסוגיה המורכבת שבפני הועדה, וזאת לצד נקודת המבט המקצועית רפואית ובהתחשב במסגרת המשאבים שהקצתה הממשלה לסל הבריאות עבור שנת התקציב הבאה.

הועדה מתבססת בדיוניה על העבודה המקצועית המתבצעת לאורך כל השנה בחטיבת הטכנולוגיות הרפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאות. מגר' טל מורגנשטיין, ראש האגף להערכת טכנולוגיות בסל שירותי הבריאות, מרכזת עבודה מקצועית זו.

השנה הוגשו בקשות להרחבת הסל של כ- 900 תרופות וטכנולוגיות אחרות בעלות כוללת של מעל ל-3 מיליארד שקל. התקציב שיעמוד לרשות הועדה טרם נקבע סופית ומצוי בדיונים בין השרים.
הועדה תחל עבודתה מיד לאחר החגים ותגיש המלצותיה בסוף דצמבר 2020.

חברי הועדה לשנה זו הם:

פרופ' יהושע (שוקי) שמר, יו"ר אסותא מרכזים רפואיים ויו"ר המועצה המינהלית של בנק ישראל, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל מכבי וקצין רפואה ראשי, והיו"ר הראשון של הועדה הציבורית להרחבת הסל.

ד"ר אסנת לוקסנבורג, מנהלת חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאות ומרכזת הועדה מאז הקמתה.

ד"ר סוהיר אסדי, פנימאית ונפרולוגית, מנהלת המחלקה הנפרולוגית ברמב"ם

פרופ' יצחק שפירא, קרדיולוג, סמנכ"ל המרכז הרפואי איכילוב

פרופ' אילנה הרמן, פנימאית ואנדוקרינולוגית, לשעבר מנהלת מחלקה פנימית במרכז הרפואי סורוקה

ד"ר גדי נוימן, אורולוג, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין

ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף מדיניות, חטיבת התכנון, שירותי בריאות כללית

ד"ר דניאל לנדסברגר, מנהל רפואי, מחוז השרון, מכבי שירותי בריאות

ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח מאוחדת

פרופ' שלמה וינקר, ראש חטיבת הרפואה, לאומית שירותי בריאות

נועה היימן, רכזת בריאות, משרד האוצר

ליאור קוטלר, רכזת חינוך (ולשעבר רפרנטית בריאות), משרד האוצר

ודים פרמן, סמנכ"ל תמחור, תקצוב ותכנון, משרד הבריאות

ראובן קפלן, כלכלן, מנכ"ל פסגות בית השקעות

פרופ' רות לנדאו, מרצה ואתיקאית

הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, אשת חינוך, ממקימי "פורום תקנה", מרצה בקרן מנדל למנהיגות

אל"מ (במיל') גו'סלין בש, לשעבר ראש מחלקת הנפגעים בצה"ל

ד"ר ליאור קצפ, יו"ר ההסתדרות לרפואת שיניים

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין ציין, "גם בתקופה המאתגרת של הקורונה אסור להזניח את תחומי הבריאות האחרים. מדינת ישראל מחויבת להעניק טיפול נאות בכלל החולים על סוגיהם השונים. אפעל להגדלת סל התרופות על מנת לאפשר להכניס כמה שיותר תרופות מצילות חיים".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הוסיף "משרד הבריאות עסוק מאד בתקופה זו בניהול תובעני של המאבק במגיפת הקורונה. יחד עם זאת, הוא נאמן לחובתו לשפר ולדאוג לאספקת שירותי בריאות כוללים וראויים לכלל האזרחים ולחובתה של המדינה לטפל בכל הנדרש למערכת הבריאות. אני שמח לבשר, שלמרות העיסוק התובעני במגיפת הקורונה, מונתה היום ועדה ציבורית לדון בהרחבת סל הבריאות, כבכל שנה. אני מודה לשרי הבריאות והאוצר על מינוי הועדה ומאחל לועדה לדון באופן מקצועי ולהיטיב עם החולים המצפים לטיפולים. שנה טובה ובריאה לכולנו"

יו"ר הועדה, פרופ' שוקי שמר, הדגיש, "זוהי זכות גדולה וחובה גדולה לעסוק באחד הנושאים המורכבים ביותר של מערכת הבריאות עם סוגיות רפואיות ואתיות כבדות משקל. אני מודה לשר הבריאות, חה"כ יולי אדלשטיין, ולשר האוצר, חה"כ ישראל כץ, על האמון שניתן בי להוביל משימה חשובה זו. לאור נסיון ארוך שנים של עבודה עם ד"ר אסנת לוקסנבורג אני בטוח שנצליח, יחד עם חברי הועדה, להביא לתוצאה מיטבית".