רגע היסטורי
נחתם הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין

נשיא ארה"ב טראמפ: ישראל, איחוד האמירויות ובחריין יחליפו שגרירים, יקימו שגרירויות ויעבדו ביחד לביטחון. הם יעבדו ביחד - הם חברים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו באלול תש"פ | עודכן: 22:21

חודש של הכנות ומגעים הגיע לשיאו הערב (שלישי) במדשאה הדרומית של הבית הלבן, כשבנוכחות מאות בני אדם חתמו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זאיד ושר החוץ של בחריין עבד אל-לטיף אל-זיאני על 'הסכם אברהם'.

אחרי מצרים וירדן, הפכו שתי המדינות לבנות ברית של ישראל, בטקס בו נחתמו ההסכמים ונישאו נאומים של ארבעת המנהיגים.

ההסכמים שנחתמו יסדירו את היחסים המדיניים והכלכליים בין ישראל והאמירויות והצהרת השלום שנחתמה עם בחריין אמורה להוביל להסכם דומה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ דיבר בנאומו על הבשורה הייחודית. "אנחנו מציגים לכם מזרח תיכון חדש. זו המוטיבציה של האנשים כאן, לעשות צעד גדול לעתיד חדש - לחיות ביחד בשגשוג ושלום".

"אנחנו נמצאים כאן היום כדי לשנות את ההסיטוריה. אחרי שנים של מחלוקות, הודות לאומץ של מנהיגי שלוש המדינות אנחנו פוסעים לקראת עתיד שבו אנשים מכל הדתות חיים יחד בשגשוג ושלום. היסטוריה של ישראל היום רק שני הסכמי שלום עם מדינות ערביות, השגנו שניים נוספים בחודש אחד ויהיו עוד כאלה בקרוב. ישראל, איחוד האמירויות ובחריין יקימו שגרירויות, ישתפו פעולה ויעבדו יחד בתחומים רבים כחברים. 'הסכם אברהם' פותח בפני מוסלמים ברחבי העולם את האפשרות להתפלל במסגד אל אקצה", אמר טראמפ.

לדבריו, "הסכמים אלה ישרתו ויהוו בסיס לשלום נרחב במזרח התיכון. אני מברך אתכם על ההישג האדיר הזה. במשך דורות במזרח התיכון היו תקועים בגלל עוינות, מלחמות, שפיכות דמים ושקרים. יש שקר גדול לפיו היהודים והמוסלמים אויבים ושונאים ומסגד אל אקצה נמצא תחת מתקפה. השקרים הללו הזינו יריבות בין מוסלמים ויהודים בכל רחבי העולם. ההסכם מוכיח שאומות העולם יכולות להשתחרר מכבלי העבר ולהבטיח את העתיד. אני מקווה שיהיו עוד רבים שיצטרפו למנהיגים האמיצים הללו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח נאומו, "היום הזה הוא ציר בהיסטוריה וטומן בתוכו אופק חודש. במשך אלפי שנים העם היהודי מתפלל לשלום. במשך עשורים מדינת ישראל מתפללת לשלום ולכן היום הזה אנו מלאים בהכרת טובה. אני אסיר תודה לך הנשיא טראמפ על המנהיגות ההחלטתית שלך. עמדת לצד ישראל ללא עוררין מול הממשל בטהרן. תיווכת בשלום ההיסטורי שעליו אנחנו חותמים היום, שיש לו תמיכה נרחבת בישראל, בארה"ב ובעולם כולו".

נתניהו הודה לשרי החוץ של האמירויות ובחריין על ש"צירפו את כל בני אברהם ביחד", כלשונו.

הוא פנה לעמים שמנהיגיהם חותמים על ההסכם ואמר, 'סלאם עליכום, שלום'.

"שמעתם מהנשיא שכבר עומדים אצלו בתור מדינות נוספות. הדבר הזה לא היה נתפס במשך שנים והיום הוא מציאותי. תושבי ישראל יודעים היטב את מחיר המלחמה. גם אני יודע. נפצעתי בקרב, חבר שלי מת בזרועותיי ואחי יוני נפל במהלך שחרור בני ערובה באנטבה. הצער של הוריי על מותו של יוני לא פג עד יומם האחרון. במשך שנים כשאני בא לנחם משפחות שכולות וקורבנות טרור אני מזהה את אותו צער. לכן אני נרגש להיות כאן היום. אלה שנושאים על גופם את צריבת המלחמה מרגישים הכי טוב את השלום. המהלך הנוכחי יכול לסיים את הקונפליקט הערבי אחת ולתמיד", הצהיר נתניהו.

לדבריו, השלום החדש יוביל לשיתופי פעולה במגוון תחומים, כולל המאבק בנגיף הקורונה.

"בואו נשים את הציניות בצד היום ונרגיש את משק כנפי ההיסטוריה. השלום עליו נחתום היום - יישאר לנצח. עוצמה מביאה שלנו. הוא סיים בציטוט מספק תהילים: 'ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו בשלום'. השבוע הזה נחגוג את ראש השנה ולשנה החדשה אנחנו מביאים איתנו ברכה של ידידות, תקווה ושלום", סיכם נתניהו.

שר החוץ של איחוד האמירויות נאם בשפה הערבית. "אני עומד כאן היום ומושיט יד לשלום. היום אנחנו עדים לשינוי בליבו של המזרח התיכון שייתן תקווה לכל רחבי האזור. אנחנו עדים ליצירת דרך חדשה במזרח התיכון. זה הישג היסטורי שאנחנו מאמינים שישפיע באופן חיובי ויהדהד באזור כולו. כולנו מעוניינים בעתיד של שלום וביטחון".

הוא פנה לראש הממשלה נתניהו ואמר, "אני מודה לך שבחרת בדרך השלום ולא בדרך הסיפוח".

השר האמירתי ציין כי "ההסכם יסייע לנו לעמוד לצד הפלסטינים ולהחדיר בהם תקווה להקמת מדינה פלסטינית".

שר החוץ של בחריין אמר כי "הצהרת השלום בעם ישראל היא אבן דרך וחלק ממסלול חדש של יציבות ושלום לאזור כולו".

"כבר יותר מדי זמן המזרח התיכון תקוע בגלל חוסר אמון ומלחמות והדבר הזה מעכב את הפוטנציאל העצום של הצעירים שלנו. אני מאמין שכעת נשנה זאת. ההצהרה של היום הפכה לאפשרית בזכות האומץ של מלך בחריין", הוסיף השר.

לדבריו, "אני מברך את האחים שלנו באיחוד האמירויות על הסכם השלום שאתם חותמים עם ישראל. למדינת ישראל וראש הממשלה נתניהו אנחנו מעריכים את צעדיך וצעדי ממשלתך כי אנו מבינים ששלום וביטחון אפשריים אך ורק כאשר מגנים במשותף על האינטרסים של כל העמים באזור".

גם הוא הזכיר את הסוגיה הפלסטינית. "ההסכם של היום הוא צעד חשוב ראשון ועלינו לעבור יחד באופן מהיר כדי להביא את השלום שאזרחינו ראויים לו. אנו מחוייבים לפתרון שתי המדינות שיביא מדינה לפלסטינים ויקדם את השלום עימם".