להזדקן ולחזור שוב לילדות
להזדקן ולחזור שוב לילדות צילום: iStock

כולנו היינו רוצים להישאר צעירים לנצח, אבל למרות מאמצים משותפים של כלל האנושות, בינתיים אנחנו מסתפקים במאה ועשרים שנה.

בשנים האחרונות מדענים התחילו לבדוק האם המפתח לחיים ארוכים נמצא דווקא בכמה חיות שמצליחות להצמיח את עצמם מחדש, וככל הידוע לנו הצליחו לנצח את הזיקנה.

לחזור לילדות

Turritopsis dohrnii הוא לא רק שם מוזר, אלא גם סוג של מדוזה שמסוגלת לחיות לנצח. המדוזה, שזכתה לשם "מדוזת האל-מוות", מסתפקת בגודל של עד חצי סנטימטר אבל היא מסוגלת להמשיך ולחיות לנצח אם היא לא נאכלת בדרך. לאחר שהמדוזה מזדקנת, היא יכולה להפוך את עצמה חזרה לפוליפ, כעין הגולם שממנו בוקעת המדוזה כשהיא נולדת, ולמעשה לא להזדקן לנצח.

להצמיח את כל הגוף מחדש

במיתולוגיה היוונית, ההידרה היא אולי יצור אגדי דמוי נחש עם כמה ראשים, אבל במציאות ההידרה קטנה הרבה יותר ומסתפקת בגודל של כסנטימטר אחד בלבד. להידרה יש גוף צר שממנו יוצאים מספר רגליים קטנות שבדומה לחיה המיתולוגית- היא יכולה להצמיח אותם מחדש. עדיין לא ברור האם יש גבול לכמות הפעמים שההידרה יכולה להצמיח את עצמה מחדש, אבל רבים מאמינים שגם היא, בדומה למדוזה, מסוגלת להמשיך ולחיות לנצח.

חיים לנצח, כמעט

בניגוד לחיות אחרות ברשימה, הלובסטרים לא באמת חיים לנצח. ככל שהלובסטרים מזדקנים, הם מסוגלים להמשיך ולגדול, ובמידת הצורך הם יכולים גם לייצר איברי גוף חדשים במקום איברים שנתלשו ממקומם או הזדקנו. הלובסטרים עצמם אמנם נהרגים לרוב אחרי כ50 שנה בעקבות קרבות מרים בקרקעית הים, אבל ייתכן שדווקא הם מסתירים את המפתח לנצח את הזיקנה.

יכול להצמיח את כל האיברים מחדש
צילום: iStock

דובוני מים

מדובר באחת החיות המוזרות והחזקות בעולם. למרות שגודלם של דובוני המים לא עולה על מילימטר וחצי, הם מסוגלים לשרוד פצצת אטום, לחיות בחלל ואפילו לחיות בחום של 150 מעלות.

הטריק הייחודי של דובוני המים הוא להפוך את עצמם לכדור דמוי אבן, ולשרוד במצב הזה שנים ללא כל תזונה. ואם זה לא מספיק, מדענים שמצאו דובוני מים שקפאו בתוך קרחון לפני 2,000 שנה הצליחו להחזיר אותם לחיים אחרי שהוציאו אותם מהמצב הכדורי בו הם היו אלפי שנים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו