לעבור מההסכם השלום - לשלום בינינו

כשאני שומע את משק כנפי ההיסטוריה, אני מעביר לנגד עיניי את בני משפחתי שורדי שואה ואת חבריי לוחמי השריון שנפלו במלחמת יום כיפור.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , כ"ו באלול תש"פ

הרב ד"ר חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין
צילום: עצמי

בשנת 1944 אמי עמדה על הרמפה באושוויץ בירקנאו. אם היו אומרים לה אז שכעבור ארבע שנים תהיה ליהודים מדינה, היא היתה משוכנעת שזו עת הגאולה.

אבי ששרד את צעדת המוות ממחנה הריכוז דכאו, אם היו אומרים לו שיבוא יום וירושלים תהיה מאוחדת ובנויה לתלפיות, הוא היה משוכנע שאלה ימות המשיח.

אם היו אומרים לחברים שלי שמסרו נפשם בתוך האש והתופת שיבוא יום וראש ממשלת ישראל, כנציג מעצמה עולמית, יעמוד על מדשאות הבית הלבן ויחתום על הסכם שלום עם מדינות ערביות במסגרת "שלום תמורת שלום", הם לבטח היו מוצאים משמעות לקורבן שלהם בהבטחת עתיד המולדת.

אנו חיים בימים גדולים בהיסטוריה היהודית, ימים בהם חלומות מתגשמים ונבואות מתממשות. בשבת האחרונה קראנו בהפטרה את דברי הנביא ישעיהו: "למען ציון לא אחשה ולמען ירושלים לא אשקוט עד יצא כנוגה צדקה וישועתה כלפיד יבער. וראו גוים צדקך וכל מלכים כבודך".

מלכי מזרח ונשיאי מערב, מכירים ומוקירים את יכולותיה של מדינת היהודים שהוקמה אך לפני קצת יותר משבעים שנה. ותיקים, שורדי שואה ועולים מארצות המזרח, חוללו את הפלא השמיני. מדינות גדולות וקטנות מחפשות את קרבת ישראל, ליהנות מהישגיה בתחומי הביטחון, המדע והטכנולוגיה.

שנים ארוכות קיווינו שיגיע היום, שבו ניתן יהיה לשלב את הכישרון היהודי עם ההון המצוי בעולם הערבי. שיתוף פעולה שיכול להעצים את האזור כולו, לטובת כל יושביו. אין לי ספק שקרוב היום שבו גם הפלשתינים יפנימו, שלמען עתידם, עדיף להם לחיות איתנו בשלום. היותם שבויים ב"נכבה", כופה עליהם ניוון ונחשלות.

לצערי, יש בתוכנו אזרחים שלהם עיני בשר ומעט עיני רוח. כאלה המונעים משנאה ומקנאה. קבוצה שלא מסוגלת להשלים עם העובדה שדוקא הימין בהנהגת בנימין נתניהו מצליח להביא הסכמי שלום תוך ניתוץ התזה האווילית שלפיה שלום דורש ויתורים ונסיגות. השנאה שלהם אובססיבית, בלתי נשלטת מונעת מזלזול בכל מי שלא חושב כמוהם, נראה כמוהם ו"שושקה" בראשם. קבוצה קטנה אך רעשנית, ששולטת בכמה צמתים, בעיקר בתקשורת הדיכאון.

יהי רצון שהסכמי השלום עם מדינות ערב יובילו גם לשלום בתוכנו. שום אויב לא מסוגל לאיים על קיומנו כמו שנאת החינם שמנסים להקיף בה את חיינו. נתפלל שיתקיימו בנו דברי הנביא: "שלום שלום לרחוק ולקרוב, אמר ה' ורפאתיו". אם השלום והערבות ההדדית ישכנו בינינו, סביר שתימצא גם תרופה למגפה. בעיקר שבשנה החדשה נראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם.

"אל תגידו יום יבוא - הביאו את היום! כי לא חלום הוא ובכל הכיכרות הריעו רק שלום!" אכן היום הגיע, ותודה רבה לבנימין נתניהו ולכל אלה שתרמו להגשמת החלום.

באדיבות "ישראל היום"