הסכם שלום היסטורי
בנימין נתניהו: השקעתי את כל חיי כדי להבטיח את עתיד ישראל

נאומו המלא של ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בבית הלבן לחתימת הסכמי השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין.

בנימין נתניהו , כ"ו באלול תש"פ

בנימין נתניהו: השקעתי את כל חיי כדי להבטיח את עתיד ישראל-ערוץ 7
נתניהו וטראמפ עם שרי החוץ של האמירויות ובחריין
צילום: Official White House Photo by Tia Dufour

יום זה הוא יום של מפנה היסטורי. הוא מבשר שחר חדש של שלום.

במשך אלפי שנים, העם היהודי התפלל לשלום. במשך עשרות שנים, המדינה היהודית התפללה לשלום. משום כך, היום אנו חשים הכרת תודה עמוקה.

אני מודה לך, הנשיא טראמפ, על מנהיגותך הנחרצת. עמדת לצידה של ישראל באופן חד-משמעי; עמדת באומץ מול הרודנים בטהראן; הצעת חזון ריאליסטי לשלום בין ישראל לפלסטינים; והצלחת לתווך את הסכם השלום ההיסטורי שעליו אנו חותמים היום. שלום שקיבל תמיכה רחבה בישראל, בארה"ב, במזרח התיכון ובעולם כולו.

אני מודה לנסיך הכתר מוחמד בן זאיד מאיחוד האמירויות ולך, שר החוץ עבדאללה בן זאיד. אני מודה לשניכם על מנהיגותכם הנבונה ועל שיתוף הפעולה שלכם עם ארה"ב ועם ישראל כדי להרחיב את מעגל השלום.

אני מודה למלך בחריין, המלך חמד ולך, שר החוץ עבד אל-לטיף אל-זיאני על שהצטרפתם אלינו בהבאת תקווה לכל צאצאי אברהם.

לכל ידידי ישראל במזרח התיכון, אלה שנמצאים כאן היום ואלה שיצטרפו אלינו מחר, אני אומר סלאם עליכום, שלום, Peace.

שמעתם את הנשיא אומר שיש לו כבר רשימה של מדינות נוספות. לפני מספר שנים אי אפשר היה אפילו לדמיין את זה, אך בנחישות והחלטיות, מתוך נקודת מבט חדשה על הדרך לעשות שלום, זה קורה. תודה אדוני הנשיא.

גבירותיי ורבותיי, עם ישראל מכיר היטב את מחיר המלחמה. אני מכיר את מחיר המלחמה. נפצעתי בקרב. לוחם בצוות שלי, חבר טוב שלי, מת לי בידיים. אחי יוני נהרג כשהוביל את חייליו במבצע להציל את בני הערובה שהחזיקו המחבלים באנטבה.

צערם של הוריי על נפילת יוני לא דעך עד יום מותם. במהלך השנים, ניחמתי משפחות של חיילים נופלים ושל קורבנות טרור, וחזיתי ביגון הזה פעמים אינספור פעמים. משום כך אני נרגש כל כך היום. מי שנושא את צלקות המלחמה, מוקיר את הברכות שמביא השלום.

הברכות שיביא השלום שאנו עושים היום תהיינה עצומות. ראשית, משום שהשלום הזה יגדל בעתיד ויכלול מדינות ערב נוספות, ובסופו של דבר עשוי לסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי אחת ולתמיד; שנית, בגלל היתרונות הכלכליים האדירים של השותפות הזו שיורגשו ברחבי האזור כולו ועל ידי כל אחד מאזרחינו; ושלישית, משום שזה אינו שלום רק בין מנהיגים אלא שלום בין עמים.

ישראלים, אמירתיים ובחרייניים כבר מאמצים זה את זה לחיקם. אנו משתוקקים להשקיע בעתיד של שותפות, שגשוג ושלום. כבר התחלנו לשתף פעולה במאבק בקורונה, ואני בטוח שביחד, נוכל למצוא פתרונות לרבות מהבעיות שמשפיעות על האזור שלנו ומעבר לו.

אז למרות האתגרים הרבים והצרות שכולנו מתמודדים איתם, הבה נעצור לרגע להעריך את היום המיוחד הזה. הבה נתעלה מעל שסעים פוליטיים, הבה נניח בצד את הציניות. הבה נחוש ביום זה את משק כנפי ההיסטוריה. זמן רב לאחר שהמגיפה תיעלם, השלום שאנו עושים היום עוד ימשיך.

גבירותיי ורבותיי, השקעתי את חיי כדי להבטיח את מקומה של ישראל בין האומות, להבטיח את עתידה של המדינה היהודית האחת והיחידה. כדי להשיג את המטרה הזאת, פעלתי כדי להפוך את ישראל לחזקה מאוד. משום שההיסטוריה מלמדת אותנו שחוזק מביא ביטחון, חוזק מביא בריתות, ובסופו של דבר, וזה דבר שהנשיא טראמפ אמר פעם אחר פעם, בסופו של דבר, חוזק מביא שלום.

דוד המלך הביע את האמת הבסיסית הזאת לפני אלפי שנים בבירתנו הנצחית ירושלים. תפילתו, שהונצחה בתהילים, מהדהדת מעברנו המפואר ומובילה אותנו אל עבר עתיד מזהיר: "ה' עז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום."

אדוני הנשיא, אורחים נכבדים, השבוע נחגוג את ראש השנה, ואיזו ברכה אנו מביאים לכבוד השנה החדשה - ברכה של ידידות, ברכה של תקווה, ברכה של שלום.