לפתוח שמיים, לפתוח ארץ

ערב ראש השנה התשפ"א, זמן מצוין לעצור ולחשוב, מהם האתגרים המשותפים לנו כעם ישראל במדינת ישראל. חבר הכנסת לשעבר מוטי יוגב כותב.

מוטי יוגב , כ"ז באלול תש"פ

לפתוח שמיים, לפתוח ארץ-ערוץ 7
מוטי יוגב
צילום: הלל מאיר/TPS

אתגרים גדולים עומדים בפני מדינת ישראל - מדינת העם היהודי. נדמה שבלהט אש המחלוקת, חום יולי-אוגוסט, מד חום תסמיני הקורונה והפגנות הדגלים השחורים, נאטמו אוזנינו מלשמוע את קולותיהם של כמעט פי שלושה יותר יהודים ביחס לקיץ הקודם, המבקשים לעלות לישראל.

והשמיים סגורים והארץ נעולה. שמא שכחנו את האתגרים המשותפים לנו כעם אחד - עם ישראל ?

ערב ראש השנה התשפ"א, זמן מצוין לעצור ולחשוב, מהם האתגרים המשותפים לנו כעם ישראל במדינת ישראל. אתגר מיתון המחלוקות וחיזוק האחדות, אתגר חיזוק התודעה הלאומית ציונית שלנו כבסיס לחוסננו הלאומי והחברתי. אתגר הביטחון שימשיך כנראה ללוות אותנו עוד שנות דור. אתגר ההתמודדות עם מגפת הקורונה שפרצה לחיינו ומאתגרת אותנו בריאותית וכלכלית. לא אפרט אתגרים נוספים, כולם מחייבים אחדות ורתימת כל כוחות העם להתמודד עימם.

האתגר אותו אני מבקש להרים לראש התורן בעת הזו, הוא המשך קיבוץ הגלויות לארצנו. בקיץ תש"פ, פנו לסוכנות היהודית ולנציגויות ישראל בעולם, בבקשת עליה לישראל, פי שלושה יותר יהודים מאשר בקיץ תשע"ט. בארגנטינה לדוגמא, פנו בקיץ 2019 כ-300 יהודים בבקשת עליה ואילו בקיץ זה כ- 1,000 יהודים. בצרפת, הנתונים אף גדולים מכך. במדינות חבר העמים של ברית המועצות לשעבר, חל גידול בפתיחת תיקי עליה של מעל 100%. ממדינות אמריקה הצפונית בכללן ארצות הברית, דווח על גידול בבקשות של 500%, המגיע לכ- 3,000 עולים לשנה זו.

"קול דודי דופק, פיתחי לי רעיתי...", אמר שלמה המלך בשיר השירים, ספר שנדרש כמשל. האם מבעד למסך ערפילי המחלוקות, רעשי רקע שונים, מגפת הקורונה וההתמודדות איתה, נדע לא לפספס את הקול הגדול הזה שמתעורר, את הדפיקות של רצונם של עשרות אלפי יהודים בעולם לשוב כעת לציון ? במבט לאחור בעוד כמה שנים, אולי עוד נבין מה הייתה תרומתה החיובית של הקורונה בעלייתם של רבבות יהודים בהם התעורר הרצון לבוא ולחיות בארץ ישראל, במדינת ישראל.

כל זאת כאשר נדע לא לפספס משימה לאומית זו, לשמוע את הקולות הדופקים, לפתוח שמיים ולפתוח ארץ, לתאם מדינית ולשלוח מטוסים ייחודיים כפי ששלחנו בערב חג הפסח האחרון, להשבת אזרחי ישראל שנתקעו ברחבי העולם עם סגירת השמיים עקב התפשטות הקורונה ולפשט הליכי קליטה, עבור כל יהודי החפץ לשוב לארצו.

אדוני ראש הממשלה, כנס יחד עם שרת הקליטה, את ועדת השרים לקליטת עליה, הכינו תוכנית לקליטת מאה אלף יהודים בשנתיים, או חצי מיליון יהודים בחמש שנים והמשיכו את השיירה מן המאה שעברה. זו אחריותנו בעת הזו לכל יהודי העולם המתדפקים על פתחנו. כל זאת מתוך אמונה ומחויבות לחזון הנביאים ולתפילות :"תקע בשופר גדול לחירותנו ושא נס לקבץ גלויותינו, וקבצנו מהרה מארבע כנפות הארץ לארצנו", המשך החזון הציוני והערבות ההדדית לכלל אחינו. הנושא דורש מיקוד מטרה ומשאבים, על מנת להביא כל יהודי החפץ בכך לארצנו, בעת המיוחדת הזו.

ערב ראש השנה התשפ"א, נקשיב לקולות אחינו שבתפוצות, נפתח את השמיים ונפתח את הארץ ונהפוך את השנה הבאה עלינו לטובה, לשנת אחדות, קליטה ובניה. שנת בריאות וקוממיות בארצנו. בע"ה, תחל שנה וברכותיה.