אורית פרקש הכהן
אורית פרקש הכהן צילום: דוברות

המשרד לנושאים אסטרטגיים, בראשות השרה אורית פרקש-הכהן, הפיץ מסמך העוסק בהשפעת הסכמי הנורמליזציה עם ישראל על ארגוני הדה-לגיטימציה והחרמות, לשורת גורמים מדיניים וביטחוניים.

לפי המסמך, הנכונות לקדם נורמליזציה עם ישראל עשויה לרוקן מתוכן את רעיון החרם, אותו מנסים הארגונים להנחיל מזה כשני עשורים.

במישור המעשי, ההחלטה התקדימית של האמירויות לביטול חוק החרם וכן הפרסומים לפיהם הרשויות בבחריין מתכוונות להצר את הפעילות של הגורמים המתנגדים לנורמליזציה, פוגעות ביכולתם לקדם חרמות הלכה למעשה ופוגעות גם תודעתית ברעיון שהארגונים מנסים לקדם.

ארגוני הדל"ג מטיחים האשמות חריפות נגד האמירויות ובחריין על "בגידה" באינטרסים הלאומיים הפלסטינים. בתוך כך, הם פועלים לקיים שורת הפגנות מול הבית הלבן, שגרירויות ארה"ב, ישראל, האמירויות ובחריין, לחתום על עצומות ולקדם קמפיינים ברשת בערבית ובאנגלית נגד ההסכמים.

צפו: חומות ירושלים מוארות לכבוד השלום ארנון בוסאני

להערכת המשרד לנושאים אסטרטגיים, מצוקת הארגונים יובילו להידוק היחסים עם גורמים המתנגדים להסכמים, ובראשם הרשות הפלסטינית, ויתכן גם עם חמאס ואיראן. בנוסף, ימקדו מאמצים מיוחדים מול מוסדות בינלאומיים, בראשם בית-הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, שצפוי לקבל החלטה בתקופה הקרובה; ומועצת זכויות אדם של האו"ם, בה הם נהנים מתמיכה רחבה.

לפי המשרד, מדובר בהזדמנות לשמוט את הקרקע תחת טיעוני ארגוני הדה-לגיטימציה כנגד נורמליזציה עם ישראל. הדבר יפגע ביכולתם לקדם את פעילותם המעשית בעולם הערבי והמערבי. זאת, תוך הצגתם כשותפים ב"מחנה ההתנגדות" (איראן, חמאס, חזבאללה) וכגורמים הפועלים לפגוע בתהליכי השלום במזה"ת. במקביל, יש חשיבות לקידום תפיסת הנורמליזציה עם ישראל בקרב קהלים אלו.

אורית פרקש-הכהן, השרה לנושאים אסטרטגיים: "ההסכמים הם מסר ברור נגד שנאה וחרמות עבור כלל אויבנו. הם מוכיחים לאותם ארגונים שהטיפו ללא הרף בגנות הנורמליזציה, והשקיעו משאבים כדי להשריש את משנתם ברחבי העולם הערבי, שהדרך להשגת יציבות במזרח התיכון, עוברת אך רק באמצעות שיתופי פעולה ודיאלוג.

''כולי תקווה שגם שכנינו הקרובים ביותר יפנימו שהתנגדות לנורמליזציה לא תביא לשלום בר-קיימא, אלא רק תנציח את מעגל האלימות. זוהי נקודת מפנה היסטורית בהזדמנויות לשיתופי פעולה כלכליים תיירותיים, תרבותיים ומסחריים בכל היבטי החיים במזרח התיכון ולביסוס תודעתי של לגיטימציה של מדינת ישראל. שותפויות כאלה הן אלה שייצרו את השינוי שאנו מייחלים לו", הוסיפה פרקש הכהן.