הקורונה היכתה בארה"ב כבר בדצמבר?

חוקרים באוניברסיטת UCLA מאמינים כי נגיף הקורונה התפשט בארה"ב כבר בדצמבר, מוקדם יותר מכפי שסברו עד היום.

ניסן צור , כ"ז באלול תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

חוקרים מהאוניברסיטה בלוס אנג'לס מצאו עלייה סטטיסטית ברורה במספר הביקורים במרפאות ובבתי חולים של חולים שדיווחו על מחלות בדרכי הנשימה כבר בשבוע של ה-22 בדצמבר.

המקרה הידוע הראשון של קורונה בארה"ב קשור לחולה בוושינגטון שביקר בווהאן, סין, ודיווח על התסמינים בחודש ינואר.

ד"ר ג'ואן אלמור מאוניברסיטת UCLA וחבריה למחקר בדקו כמעט 10 מיליון רשומות רפואיות ממערכת הבריאות, כולל שלושה בתי חולים ו -180 מרפאות.

"מצאתי עלייה של 50 אחוזים במספר המטופלים שהתלוננו על שיעול. זה הגיע ליותר מ-1,000 חולים נוספים מעל הממוצע של מה שנראה בדרך כלל", סיפרה אלמור לכתב העת הרפואי Journal of Medical Internet Research.

מספר ביקורי המטופלים בחדר מיון לטיפול בתלונות בדרכי הנשימה, כמו גם מספר האנשים שאושפזו עם אי ספיקת נשימה חריפה בין דצמבר 2019 לפברואר 2020, היו בעלייה משמעותית בהשוואה לתיעוד מחמש השנים האחרונות, כאשר העלייה בנתונים החלה כבר בשבוע האחרון של דצמבר.

אלמור מקווה שהמחקר יוכיח כי נתונים שנאספו בזמן אמת על מחלות מסוג זה עשויים לסייע למומחי בריאות הציבור בזיהוי ולעקוב אחר התפרצויות של מגיפות הרבה יותר מוקדם ולסייע בהאטה או התפשטות המחלה.

ד"ר קלאודיה הוין, מומחית למחלות זיהומיות במרכז הרפואי באוניברסיטת קליבלנד, שלא עבדה על המחקר המדובר, אמרה כי גם היא סבורה "כי ייתכן שנגיף הקורונה היה בארה"ב הרבה יותר מוקדם ממה שאנו מבינים".