80 חולי קורונה: שבי חברון בבידוד

בהמלצת משרד הבריאות הוחלט שלא לשלוח את התלמידים לביתם והישיבה מתפקדת תחת בידוד. משה גוטמן: "דוגמה לניהול משברים בצורה טובה".

תגיות: שבי חברון
יהונתן גוטליב , כ"ז באלול תש"פ

למעלה משמונים תלמידים בישיבת שבי חברון נמצאו חיוביים לנגיף קורונה בשבועות האחרונים, והישיבה כולה בבידוד.

בהתייעצות ובהמלצת משרד הבריאות הוחלט בהנהלת הישיבה שלא לשלוח את התלמידים לביתם, על מנת שלא להגביר תחלואה בקרב מעגלי אוכלוסייה בסביבת המגורים של התלמידים.

לכן מתחילת "זמן אלול" ועד לאחר יום הכיפורים, תקופת זמן של כשישה שבועות, לא יצאו התלמידים את פתח הישיבה.

"אנחנו פועלים מול צוות מגן ישראל ומול פיקוד העורף", אמר מנכ"ל מוסדות שבי חברון, גלעד מתאנה, בשיחה עם ערוץ 7. "עד כה עשינו בישיבה בדיקות קורונה רבות, מספר פעמים, כדי לנטר את המצב הרפואי כל העת. הרחקנו מראש תלמידים בקבוצות סיכון ושלחנו אותם לביתם בצורה בטוחה".

בישיבה מתמודדים עם התפשטות הנגיף, והשקיעו סכומים של מאות אלפי שקלים בהידוק הקפסולות וקיום המשך שגרת לימוד יחד עם הבידוד.

האתגר הגדול של הישיבה הוא למצוא פתרונות כשכל הישיבה, למעלה מ-300 תלמידים, ממוקמים במבנה אחד בלבד בתוך העיר חברון.

תלמידים שנדבקו בקורונה נשלחו מיד לבידוד במלונית קורונה, והתלמידים שבאו עמם במגע מתבודדים בקבוצות קטנות ככל הניתן. גם במהלך הבידוד המשיכו התלמידים את לימודם, כשלכל קבוצה מוקצה בית מדרש נפרד וסגור הרמטית. החללים בתוך מבנה הישיבה חולקו והופרדו אחד מהשני, וכך יכולים התלמידים להתנייד בתוך שטח הישיבה.

הישיבה שכרה קייטרינג מיוחד והתלמידים המבודדים אוכלים רק בחדריהם.

מתחם ביקור הורים בישיבת שבי חברון
צילום: שבי חברון

על פי ההערכות, בתחילת זמן חורף תהיה רוב הישיבה לאחר החלמה מן הנגיף וממילא מחוסנת אליו. באיגוד הישיבות הגבוהות נמצאים בקשר עם בנק הדם על מנת להיערך לתרומות פלסמה נרחבות מתלמידי הישיבה שהחלימו מהנגיף ובכך לסייע לחולי הקורונה המאושפזים.

מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות משה גוטמן אמר "התחלואה בישראל בעליה, והדבר משפיע כמובן גם על הישיבות. המאמץ שלנו היה כפול, קודם כל בריאות התלמידים, ושנית להמשיך לימוד תורה בישראל. התחלואה בגילאים האלו אמנם נפוצה אך ללא תופעות קשות, למי שאינו בקבוצת הסיכון".

לדבריו, "האירוע בשבי חברון הוא דוגמה לניהול משברים בצורה טובה, תוך שמירה על המשך פעילות בתוך הקושי ומבלי לסכן את חיי התלמידים והוריהם".