בנט בשיחה עם הטייוואנים
בנט בשיחה עם הטייוואניםצילום: הצד הטייוואני

קבינט הקורונה האזרחי בראשות ח"כ נפתלי בנט קיים הבוקר (רביעי) מפגש וירטואלי משותף בין טייוואן לישראל בנושא המאבק בנגיף הקורונה.

הדיון התקיים בהובלת מרכז המחקר למדעי מניעת מגיפות באוניברסיטה הלאומית של יאנג-מינג, טייוואן, בחסות שגרירות טייוואן בישראל ובהשתתפות שגריר טייוואן בישראל.

ד"ר וואי-צ'יאנג לי, מנהל המחלקה לענייני רפואה ותכנון בבית החולים הכללי טייפה, סיפר "קיימות אצלנו 167 מעבדות לבדיקות קורונה, 134 בתי-חולים ערוכים, 50 חדרי טיפול נמרץ ייעודיים. יש לנו תמיד מספיק ציוד מגן לכל הצוות הרפואי לחודש שלם. בכל ארבע שנים אנו עורכים הערכת מצב. כל מי שרוצה יכול לבקש להיבדק במקום נוח ליד הבית".

ד"ר אנג'לה S.E הואנג - קצינת רפואה מהמרכז לבקרת מחלות בטייוואן (Taiwan CDC), סיפרה כי "בדיקות הן חופשיות לכל מי שרוצה כל עוד יש מספיק קיבולת, וכעת יש. בדרך כלל, תוצאות מתקבלות בתוך 24 שעות. הזמנו כעת מערכות בדיקות חדשות אשר עומדות לקצר את לוחות הזמנים.

"כל מי שנכנס לבידוד מקבל הסעה למקום הבידוד, אנחנו מוודאים שיש לו תנאי מחיה נאותים, שהוא מקבל חבילות מזון ומצרכים, אוספים לו את האשפה, הוא מקבל מעקב רפואי בבית או באופן דיגיטלי, ומענה לאתגרים נפשיים. מסדרים לו אפילו מנוי לשבועיים לסטרימינג. אנחנו עושים בדיקות ביוב לזיהוי מוקדם של התפרצות איזורית לפחות פעם בחודש לכל איזור, כדי לוודא שאין הפתעות בקהילה".

הונג-ווי ג'יאן, ראש המחלקה לאבטחת סייבר, סיפר: "יש לנו מערכת ניהול מרכזית שמראה את המיקום של כל מבודד בזמן אמת. אם עולה חשד שמישהו מפר בידוד, המשטרה מוזנקת מיד לבדוק".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה נפתלי בנט אמר בסיום הדיון: "צוות קבינט הקורונה האזרחי קיים היום שיחה חשובה מאד עם הצוות שניהל את המאבק בקורונה בטייוואן, מדינת אי בדומה לישראל. ישנם אינספור לקחים ללמוד מהם על התנהלות חכמה מול משבר הקורונה: מערך בדיקות יעיל וקטיעת שרשראות הדבקה מהירה. הצלחתם נשענת על פעולות יסודיות, עבודה סדורה, ובסיס נתונים. אנחנו בישראל שמחים ללמוד מטייוואן על מנת ליישם אצלנו. אפשר גם אחרת״.‏

בצד הישראלי השתתפו האלוף (במיל׳) גיורא אילנד - לשעבר היועץ לביטחון לאומי, מומחה בינלאומי ויועץ לעניינים אסטרטגיים וביטחון לאומי, ד"ר רן ניר-פז - פרופסור חבר לרפואה, המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי-אוניברסיטאי הדסה, עו"ד מאיר רובין - מנכ"ל פורום קהלת, חבר בצוות חשיבה ומזכיר "קבינט הקורונה האזרחי".