מלבורן היהודית מבקשת להתפלל בבית כנסת

הקהילה היהודית במלבורן שבאוסטרליה מבקשת מהרשויות
להתיר את תפילות הימים הנוראים בבית הכנסת.

בן שאול , כ"ז באלול תש"פ

בית כנסת. אילוסטרציה
בית כנסת. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בעוד במרבית הקהילות היהודיות בעולם יתקיימו תפילות בימים הנוראים בהתאם להגבלות שבכל מקום ומקום, במלבורן שבאוסטרליה על פי הוראות הרשויות בתי הכנסת סגורים ללא שום אפשרות להתפלל בהם.

עתה לאחר חודשים ארוכים מבקשים יהודי מלבורן מהרשויות להחריג את בתי הכנסת ולאשר את פתיחתם על פי ההנחיות לכל הפחות לראש השנה וליום כיפור.

במכתבם לרשויות ציינו אנשי הקהילה היהודית את העיר סידני שבאוסטרליה שם התירו הרשויות לערוך תפילות של עד עשרה אנשים, מה שמאפשר את קיום התפילות בחגים הקרובים.

"אנו מציינים את ראש השנה, ראש השנה היהודי, באמונה היהודית ראש השנה הוא יום הדין, היום בו אלוקים יושב לשפוט את כל הארץ, וגורלם של יחידים ועמים כאחד נקבעים לשנה הקרובה".

"במשך אלפי שנים מילאו יהודים ברחבי העולם את חובתם הדתית לכבד את היום בתפילה ושבח לאלוקים, תוך שהם מתפללים על חייהם ועל חיי בני ארצם ועל שלומם של המדינות בהן הם חיים, תפילות יהודיות בנויות כתפילות קהילתיות, ואת החלקים המהותיים והחשובים בהן אי אפשר לומר בכלל ללא נוכחות של עשרה גברים מעל גיל שלוש עשרה".

במכתבם הוסיפו כי "במשך אלפי שנים, היהודים התגברו על המצוקות הגדולות ביותר, ולעתים קרובות סיכנו את חיהם, כדי להתכנס לתפילות ראש השנה".

הקהילה היהודית הביעה את הערכתה לרשויות: "תודתנו נתונה על המאמצים הבלתי נלאים שלכם לשמור על בטחונם של כולם, אנו מתפללים להצלחתכם בענין זה ובכל הדברים בהם אתם מתמודדים".

בהמשך העצומה נכתב: "ברור כי אנחנו עומדים בעיצומה של מגיפה, אנו מתפללים לאלוקים שהיא תסתיים מהר, מרבית החובות הדתיות ביהדות, כולל תפילה, אינן חלות במקרה של סכנת חיים. גם אלוקים לא דורש מאיתנו למלא את רוב ההתחייבויות כאשר יש סכנה".

יצוין כי באוסטרליה שורר כעת החורף, ולכן עיניים רבות נשואות לבדוק את השפעת הנגיף בגל הזה, יחד עם ווירוסים אחרים שמגיעים בחורף, כמו שפעת, והאם יש לו השפעה שונה מרוב העולם שם שורר עדיין הקיץ ומתקרב לסיומו.