"ילדים רעבים ללחם פשוטו כמשמעו"

העסקן הרב וייצהנדלר, מחשובי חסידי ברסלב, הנמצא על גבול בלארוס־אוקראינה, תיאר את שחווים השוהים במקום. "רעב, קור וחוסר אונים"

מיכל לוי , כ"ז באלול תש"פ

תקועים באומן
תקועים באומן
צילום: ברסלב live

יומיים לפני ראש השנה, הפיתרון לחילוץ 1700 משפחות חסידי ברסלב על גבול אוקראינה-בלארוס עדיין לא הושג ובינתיים השוהים חווים סבל רב.

"אין לי מילים לתאר את הזוועה", תיאר בשיחה עם העיתון 'המבשר' העסקן הרב חיים וייצהנדלר מחשובי חסידי ברסלב, הנמצא על הגבול בלארוס־אוקראינה. .

"המחזות קשים ביותר ומחזירים אותנו אחורה לתקופות אפלות וקשות בהיסטוריה. ילדים רעבים ללחם פשוטו כמשמעו. אתמול הגיעה לכאן אספקה מאומן וכן מבלארוס, היה כואב עד דמעות לראות את הקהל פשוט נדחף כדי להשיג עוד פיסת לחם, עוד בקבוק מים.

"התחושות קשות מאוד. בסך הכל לא מדובר באנשים שמבקשים לנסוע לטייל או לנפוש או כל דבר אחר. אנו אזרחי ישראל שמבקשים לקיים את מצוות רבם שביקש לבוא אליו לראש השנה. נכון, לא מדובר בשנה רגילה, אבל המציאות היא שלדברים החשובים בעיניהם של ממשלת ישראל כטיולים ליוון וקפריסין, או יציאה להפגנות, יש פתרון והכל בסדר, ודווקא לפתע כשמדובר בצרכי דת האטימות עוברת כל גבול.

"יתירה מכך, הרי נערכו לכך מזה שבועות ארוכים, היה מתווה מסודר שענה על כל הדרישות והוכן בשיתוף פעולה עם הרשויות באוקראינה, אולם בישראל בחרו לטרפד את זה צעד אחר צעד, והגדילו לעשות במכתב האנטישמי ששלחו לנשיא אוקראינה, כאילו אנחנו החסידים נדביק את אוקראינה בקורונה, זהו נזק בל ישוער ובל יכופר.

"המצב כאן בכאוס מוחלט, יומיים שלושה לפני החג, למעלה מאלף חמש מאות יהודים אזרחי ישראל תקועים בין שמים לארץ.

לדבריו, הגבול מהצד של בלארוס נפתח, והכוחות בשטח מכניסים את כולם, אך מאות חיילים חוסמים את הכניסה לגבול אוקראינה. לא יכולים לא להתקדם ולא לחזור חזרה. לא מובן איך יכול רה"מ לחגוג בבית הלבן בשעה שאלפי אזרחים נמצאים בין שמים לארץ כתוצאה מהמדיניות שלו עצמו".

"אנשים נמצאים כאן במשבר הומניטרי אמיתי, אם ביום עוד אפשר איכשהוא להחזיק מעמד, מגיעות שעות אחר הצהרים והערב וקור עז יורד על כל האזור הזה. משפחות וילדים רכים מוצאים את עצמם במצב שלא האמינו כי אי פעם יעמדו בו.

"אי אפשר שלא להזכיר את בעל הלב הענק הרב משה פימה רב הקהילה היהודית בבלארוס, שמוסר את עצמו פשוטו כמשמעו עבור חסידי ברסלב מאז שהגענו לבלארוס, וגם כאן בגבול הוא אינו מפסיק לרגע לדאוג עבורנו.

"אך גם בתנאי שטח שכאלו היכולת שלו גם מוגבלת ואנו תלויים עתה בין שמים לארץ מצפים ומייחלים לישועת ה', ומפצירים בכל מי שרק יכול לבוא לעזרתנו עבור הילדים הרכים שנמצאים כאן שח"ו לא יתפתח כאן אסון הומניטרי".