דני דיין:
"הסכסוך הישראלי-ערבי הסתיים"

קונסול ישראל לשעבר בניו יורק שמח מהסכמי השלום עם מדינות המפרץ: "הישג מדיני יוצא דופן, לשם שינוי יש צדק לשימוש במילה היסטורי"

103FM , כ"ז באלול תש"פ

"הסכסוך הישראלי-ערבי הסתיים"-ערוץ 7
חתימת הסכמי אברהם
Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

קונסול ישראל בניו יורק לשעבר ויו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, שוחח היום (רביעי) עם בן כספית וינון מגל וסיפר על ההתרגשות נוכח הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין.

לדבריו "אתמול הסכסוך הישראלי-ערבי שנולדנו לתוכו הסתיים, נקודה. הוא הפך לסכסוך ישראלי-פלסטיני בלבד".

דיין התייחס גם לוויתור על החלת הריבונות ואמר, "ראש הממשלה לא עמד להחיל ריבונות ללא הסכמה, לפחות של האמריקנים. לכן, הוא מכר במחיר מופקע סחורה שלא הייתה לו ביד".

בתוך כך, משלחת ראש הממשלה לוושינגטון תחזור היום (רביעי) לישראל במתווה מרוכך שכולל חמישה ימי בידוד בלבד - בניגוד להנחיות הקובעות 14 ימים בידוד לשבים מארה"ב.

בעיתון ''הארץ'' דווח כי מארגני המשלחת ניסו להשיג פטור מלא מבידוד, ובמשרד הבריאות התעקשו שחברי המשלחת ישהו בבידוד למשך חמישה ימים. "היו קצת צרחות אבל כולם הולכים לשבת בבית עד יום שני", אמר גורם במשרד.

בכיר במערכת הבריאות מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשלחת בטקס חתימת הסכמי השלום בבית הלבן. בניגוד לסיכומים המוקדמים שאליהם התחייבה לשכת ראש הממשלה בצאתה לארה"ב - בטקס לא נשמרו כללי הריחוק החברתי ועטיית המכסות.

הבכיר אמר ל"הארץ" כי התנהלות הפמליה היתה "טעות קשה". לדבריו, "זה משדר מסר רע מאוד לאזרחים, שמהם המדינה דורשת להקפיד על כללי הריחוק. הם היו צריכים כולם להיכנס לבידוד לשבועיים עם שובם, ולו מטעמים של נראות ציבורית".