משה בר סימן טוב
משה בר סימן טוב צילום: מירי שמעונוביץ

התחלה// נולד ביהוד, השני מבין שלושה בנים, בבית דתי־לאומי. "גדלנו בבית שחינך לעבודה קשה. היה חשוב להוריי שנתאמץ ונעמול על מה שחשוב".

אבא// יהודה בר סימן טוב, עלה מטורקיה בגיל שלוש ועד היום עובד כמנהל חשבונות. "אבא הוא אח שכול. אחיו נהרג במהלך פעילות של המוסד, זה דבר שמאוד השפיע על הבית".

אמא// רבקה בר סימן טוב, בת לעולים מטורקיה, מנהלת חשבונות גם היא. "אמא התחילה כאשת חינוך, ואבא עשה לה הסבה מקצועית והיא עברה לתחום ניהול החשבונות. אמא איבדה את אחיה בצבא והפכה לאחות שכולה".

משני הצדדים// "אני נולדתי קצת יותר משנה אחרי שאח של אמא נהרג. קראו לי על שמו, ולבן שלי קוראים על שם אח של אבא. האובדן משני הצדדים זה משהו שתמיד היה ברקע אצלנו".

תולעת ספרים// כשעלה לכיתה א' עברה משפחתו לחולון. הוא התחיל ללמוד בבית הספר 'נאות שושנים', ומאוחר יותר עבר ל'ישורון'. "תמיד אהבתי לקרוא, הייתי ילד כזה שמעדיף ספרים על פני כדורגל".

ראשוני המתיישבים// אחרי חולון עברה משפחתו לחשמונאים. "היינו מהמשפחות הראשונות שהגיעו ליישוב. היה כבר חשמל, אבל לא היו טלפונים וכבישים. זה לא היה ממש מאחז, אבל בערך".

בין מסגרות// את לימודי התיכון החל בישיבת בני עקיבא 'אדר"ת' בבת ים, ואחרי שנה עבר לתיכון 'יבנה'. "היו לי כמה מעברים, גם ביסודי וגם בתיכון. אפשר לומר שבדקתי היטב את מערכת החינוך. התחלתי ליהנות מאתגר הלימודים רק באוניברסיטה".

רואה עולם// עם סיום התיכון התגייס לשירות בתותחנים. "הצבא היה סוג של איפוס לחיים. כבר לא הייתי דתי באופן רשמי, ובצה"ל אתה פוגש את רחבי הקשת הישראלית ונחשף לעולם רחב של אנשים וערכים".

הנער העובד// הטיול הגדול שאחרי הצבא היה בדרום אמריקה, ואחר כך חזר לתקופת עבודה. "מגיל 12 עבדתי בכל מה שיש. הייתי בייביסיטר, שטפתי כלים במסעדות, פיצרייה, ניקיון. מה שאפשר. חונכנו לעבוד".

סטודנט// "כשפניתי ללימודים הייתה לי התלבטות בין כלכלה באוניברסיטה העברית, לבין פסיכולוגיה בבר אילן. התלבטתי עד ליום הראשון ללימודים ואז החלטתי ללמוד כלכלה. בדיעבד אני חושב שיש הרבה קווי דמיון בין כלכלה לפסיכולוגיה, בשביל להיות כלכלן טוב צריך להבין את נפש האדם והחברה".

ירושלמי// בשנה השלישית ללימודיו באוניברסיטה עבר לגור בבירה. "התאהבתי בירושלים, אני גר בה עד היום. אני אוהב עיר, ואת ירושלים במיוחד. יש בה מגוון רחב של אנשים, היא העיר החרדית הכי גדולה, הערבית הכי גדולה, עם מונומנטים של תרבות ואומנות. אני אוהב לרוץ בה בבקרים, לראות את התערוכות במוזיאון ישראל ובייחוד את בתי כנסת העתיקים".

משרד האוצר// במהלך הלימודים לתואר השני החל לעבוד באגף התקציבים במשרד האוצר. "התחלתי כרפרנט של תחומי תעסוקה ורווחה, ומשם קודמתי לתפקיד רכז תחום ביטוח לאומי ברווחה ורכז בריאות. ב־2010 מוניתי לתפקיד המשנה לראש אגף התקציבים, עם אחריות על התקציבים החברתיים".

החצי השני// את אפרת, אשתו, הכיר בגיל צעיר. "הכרנו מאז כיתה ז'. היינו יחד בבית הספר היסודי, ובצבא היא הייתה במחזור הראשון של מדריכות התותחנים בצה"ל והדריכה את החיילים בפלוגה המקבילה לשלי. במהלך התואר השני היא הגיעה לירושלים לסטאז' במשפטים, ואז התחלנו לצאת". היום אפרת מנהלת שלוחה של המינהל הקהילתי 'גינות העיר' בקטמון.

יוצא לשליחות// כאיש משרד האוצר, נבחר להיות הציר הכלכלי של המשרד בוושינגטון. "עבדתי מול הממשל האמריקני בכל הקשור לסיוע כלכלי ותיאום בין הממשלות. זו הייתה חוויה, פתאום אתה מבין שלא כולם בעולם חושבים רק על ישראל, ומקבל פרופורציה. היה מעניין ומלמד".

חוזר לשליחות// הנסיעה יועדה לשנתיים בארה"ב, אבל קוצרה בשל הצעה מסגן שר הבריאות הנכנס, יעקב ליצמן. "הכרתי את ליצמן מהעבודה איתו כיושב ראש ועדת הכספים. האחריות שלי הייתה בין היתר תקציבי בריאות, כך שהכרתי את אנשי המשרד ואת הנעשה בו ושמחתי לבוא לעבוד איתם כמנכ"ל".

יוצר תקדים// בר סימן טוב הוא הראשון שנכנס לעבוד כמנכ"ל משרד הבריאות ללא עבודה קודמת כרופא או תואר ברפואה. ההסתדרות הרפואית עתרה לבג"ץ נגד המינוי, אך העתירה נדחתה.

הנחת// ארבעה ילדים. בבית מתנהל אורח חיים דתי. "הילדים לומדים בחינוך דתי, הם מגדירים את עצמם כדתיים, והם חיים בתוך המורכבות הזאת של אבא שלא שומר שבת ולא הולך עם כיפה. אני מנסה לגרום להם לקרוא ספרים שאני קראתי, דבורה עומר, 'אורי' ודומיהם, כרגע ללא הצלחה".

לפני הקורונה// "מדובר בתפקיד גדול, בלי קשר למגפה שהתפרצה. העבודה כמנכ"ל משרד הבריאות עמוסה ומדהימה. אחד המיזמים שהייתי אמון עליהם היה סימון מוצרים. ליצמן מינה אותי לראשות ועדה שהייתה אחראית לייצר סביבה שבה ניתן לבחור מזון בריא ומחושב יותר. אני גאה בדבר הזה מאוד".

מלחמת עולם// עם התפרצות הקורונה בעולם, עוד לפני הגעתה לישראל, הבין בר סימן טוב את גודל האתגר. "ברגע שארגון הבריאות העולמי פרסם שהנגיף עובר בין בני אדם, התחלנו להתייחס לזה כמשהו שיגיע לכאן באופן בלתי נמנע".

אשר יגורנו// תיירים קוריאנים שהיו בטיול בישראל התגלו כנשאים של הנגיף, ולראשונה הביאו להדבקת אנשים בישראל. "הקבוצה הזאת הפכה את חיינו. נשאבנו למאבק בנגיף בצורה טוטאלית, בלי יום, בלי לילה, בלי שבת, בלי שישי ובלי חג".

נפרד מהמשרד// עם שוך הגל הראשון של המגפה הודיע בר סימן טוב על פרישה מהתפקיד. "התכנון המקורי היה לעזוב אחרי הבחירות ב־2019, כשכבר סיכמתי תקופה משמעותית. לא חשבתי שיהיו שלוש מערכות בחירות. עם התפרצות הקורונה נכנסנו למערכה, וכשעזבתי היו 20 חולים חדשים ביום בלבד. היה רושם שזה מאחורינו ויכולתי להיפרד לשלום".

גל שני// עם פרוץ גל התחלואה השני של הנגיף, בר סימן טוב כבר הסתכל על המערכה מבחוץ. "במקום לחזור לשגרת קורונה - חזרנו לשגרה. ההתפרצות המשמעותית החלה ב־17 במאי, כשביטלו את הקפסולות במערכת החינוך".

לנהל שגרה נכונה// "הרעיון בשגרת קורונה הוא לחזור לסדר יום שאנשים לא נדבקים בו. כשבוטלו המתווים המיוחדים במערכת החינוך - הדבר הגדיל מאוד את היקף ההדבקה בבתי הספר, והוא הלך וגדל בקרב כל האוכלוסייה".

התחדשות// "העזיבה של התפקיד באה עם רצון להתחדשות ולעשות שינוי בחיים. עברתי למסלול אחר של תזונה, אני נמנע מקפה ומאלכוהול חוץ מיין בשבת, ונכנסתי לטבעונות והימנעות מבשר".

אם זה לא היה המסלול// "אולי פסיכולוג".

במגרש הביתי:

בוקר טוב// קם מוקדם, שלושה או ארבעה ימים בשבוע יוצא לרוץ באזור שש וחצי בבוקר. חוזר הביתה ומסיים להכין את הילדים לבית הספר, ואחר כך יוצא לפגישות.

פלייליסט// "משתדל בתקופה הזאת לשמוע כמה שפחות תוכניות אקטואליה ומלל. אני אוהב מוזיקה מכל הסוגים - מברי סחרוף ושלמה ארצי ועד גוסטב מאהלר ומוצארט".

השבת שלי// "אשתי והילדים דתיים, אז הבית שומר שבת. לפעמים אני מצטרף אליהם לבית הכנסת, אבל לא כשיש קורונה. אנחנו מארחים הרבה בשבתות, ואני מנצל את הזמן גם לקריאה".

דמות מופת// "הרצל ובן גוריון, שניהם יחד חזון ומימושו. על שניהם יש גם ביוגרפיות מצוינות".

מפחיד אותי// "בעיות בריאות".

משאלה// "לראות את הילדים גדלים, מגשימים את עצמם, שמחים ומאורסים".

כשאהיה גדול// "אני מאמין בלא לתכנן קריירה ועתיד. צריך לתת לדרך להוליך אותנו. להיות ערים ומודעים לסכנות ולהזדמנויות".

לתגובות: shilofr@gmail.com

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7