אביב כוכבי
אביב כוכביצילום: דובר צה"ל

סוגיית גידול הזקנים בצה"ל בדרך לבג"ץ: עשרות חיילים שנפגעו מהקשחת התנאים לפטור מגילוח בצבא התאגדו משפטית לצורך עתירה לבית המשפט העליון, כך מדווח אתר ynet.

לפני חודשים אחדים הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי לצמצם את האפשרות למתן אישור לגידול זקן לחיילים.

על פי ההערכות בוטלו אלפי פטורים שאפשרו לחיילים שלא להתגלח באופן קבוע. חלק מהחיילים אף מחו נגד ההחלטה כולל סרטון ויראלי ברשתות שהוכן על ידי חיילים משוחררים.

חיילים רבים ערערו על ההחלטה בפני קצינים אך הסירוב לאפשר להם לגדל זקן נשאר בעינו.

עורכי הדין ואפרת בר נחמני המאגדים את התובעים כתבו לפרקליטות הצבאית, "פנו אלינו עשרות חיילים ואנשי קבע עם ביטול כמעט גורף של הפטורים מגילוח. בתקופה האחרונה הולכת וגוברת תופעה רווחת בכלל יחידות צה"ל של שלילת ההיתרים לגדל זקן, תוך רמיסת זכויות החיילים ברגל גסה על ידי מפקדיהם. הכול, בהתאם להבנה מקיר לקיר שזוהי 'רוח המפקד'."

"ההליך למרשינו הפך לפסאדה ריקה מתוכן: דיוני בחינת הבקשות לא כללו שקילת נסיבות חדשות, הפעלת שיקול דעת והצגת הנמקות. נוצרה פגיעה קשה בכבוד האדם, אפליה פסולה וברורה בין חיילים שניתן להם פטור על רקע דתי ולא אישי", לשון המכתב.

יוכי ברוך, אם לחייל ותושבת הישוב כמון שבגליל, שיזמה את המהלך במסגרת המאבק שלה למען "פטור זקן לכולם", מסרה לערוץ 7: "מעל שנה שאני מטפלת באלפי פניות חיילים מכל יחידות צה"ל, מבול של ממש, אשר לכולם אותה מצוקה - התעמרות ונוקשות על נושא הזקן ללא כל סיבה מוצדקת ובאופן לא שוויוני.

הציבור הדתי, שגם הוא לא מקבל מענה ראוי כמו שראינו בחטיבת גולני ובנח"ל - שותף מלא מבחינתנו ואני שמחה שקציני מילואים רבים, בהם רבנים צבאיים נרתמו לעניין כתף אל כתף איתנו.

יש פה הזדמנות אמיתית לאחדות של חילונים ודתיים מול פקודה ארכאית, מנותקת ופוגענית והצבא חייב לרדת מהעץ הזה ולהפסיק לפגוע בעצמו במפקדים ובחיילים. חייבים לתמוך במאבק".

תגובת דובר צה"ל: ״בהתאם לקבוע בהוראת הקבע של אגף כח האדם ״כללי ההופעה והלבוש״, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם. לצד האמור, קובעת ההוראה כי במקרים חריגים יינתן היתר חריג לגידול זקן או שפם. הגורם המוסמך שיכול לתת היתר לגידול שפם או זקן מטעמים אישיים או אישיים דתיים הוא מפקד יחידת רישום בדרגת סא״ל לפחות. היתר חריג לגידול זקן יעמוד בתוקפו למשך שנה ממועד נתינתו. 
חייל שטרם פרסום ההוראה החזיק היתר חריג לגידול זקן ייצטרך להגיש בקשה מחודשת למפקדו ולא יחוייב בזמן הזה לגלח את זקנו או שפמו עד להחלטה הסופית בבקשתו. הפניה עצמה התקבלה בצה״ל ותענה במישרין״.