חתימת ההסכם בארקיע
חתימת ההסכם בארקיע צילום: דוברות ההסתדרות

בתום חודשים ארוכים של משא ומתןשניהל ועד עובדי ארקיע בראשות עליזה בלאיש, בליווי של יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי, ובתמיכת יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, נחתם הסכם עם ההנהלה.

מדובר בהסכם להבראת החברה, על רקע המשבר הגדול שפקד השנה את ענף התעופה בארץ ובעולם, בשל התפשטות מגפת הקורונה. ארקיע תחזור לפעילות באופן הדרגתי.

לאחר הידברות ממושכת בין הצדדים ומתוך רצון לראות את החברה ממשיכה להיות גורם משמעותי בענף התעופה בישראל - הסכימו העובדים על מנגנון הפחתת שכר לכלל הסקטורים בחברה.

ההפחתה לא תחול על עובדים ששכרם עד 8,000 שקל בחודש, ותתבצע באופן הדרגתי, לאורך שלוש תקופות, ובהתאם להתפתחויות בענף התעופה בארץ ובעולם.

כמו כן, סוכם על צמצום מצבת עובדי החברה ל-400 עובדים, באופן הדרגתי ובהתאם להתפתחויות בענף.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר הערב: "ערב השנה החדשה, ההסתדרות הצליחה להוביל בשורה משמעותית לעובדי ארקיע, לענף התעופה בישראל ולתעשיית התיירות. עובדי ארקיע המסורים ניהלו מאבק ארוך ועיקש על עתידם, על פרנסתם ועל מקום עבודה שאותו הם רואים כבית. הם גילו אחריות וערבות הדדית, ואני מודה להם על כך ומבטיח שההסתדרות תמשיך לעמוד לצדם בתהליך להבראת החברה. אני מברך גם את יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי ואת עובדי האיגוד שגיבו את העובדים, את יו"ר ועד ארקיע עליזה בלאיש, ואת הנהלת החברה ובעליה".

יו"ר דירקטוריון החברה, גדי טפר, הוסיף: "אנו שמחים כי לאחר מו"מ אינטנסיבי שנמשך לילות כימים, חתמנו על הסכם קיבוצי חדש שיצעיד את החברה חזרה לפעילות ויפתח יעדים חדשים".

יו"ר ועד עובדי ארקיע, עליזה בלאיש, סיכמה: "עשינו היום צעד משמעותי להצלת החברה מסגירה ופיטורי מאות עובדים. מאז שהחל משבר הקורונה ועובדי ארקיע הוצאו לחל"ת, ניהלנו, כל חברי המועצה בליווי ההסתדרות, משא ומתן מתמשך מול הנהלת החברה על מנת להשיב אותה לפעילות, ואני שמחה לומר שהיום הצלחנו בכך. עשינו ויתורים מפליגים על מנת לשמור על העובדים. לא כל דרישותינו התקבלו, ולא כל הבקשות שלנו נענו על ידי ההנהלה, אך שמרנו על המשך קיום החברה ועל חזרת העובדים מהחל"ת, בצורה מדורגת, תוך שמירה מרבית, עד כמה שניתן, על תנאיהם. אני מאמינה כי מכאן אנחנו יוצאים לדרך חדשה, אשר תוביל את ארקיע לגבהים חדשים".