ראש המוסד יוסי כהן:
"מקווה מאוד שהסכם נורמליזציה עם סעודיה בהישג יד"

ראש המוסד התייחס בריאיון לחדשות 13 לאפשרות שעוד מדינות ינרמלו יחסיהן עם ישראל, "ההסכמים הם שינוי אסטרטגי במערכה מול איראן".

ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

יוסי כהן
יוסי כהן
צילום: פלאש 90

ראש המוסד יוסי כהן התייחס אמש (רביעי) לחתימת הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין, והצהיר בריאיון לחדשות 13 כי הוא "מקווה מאוד שהסכם עם סעודיה בהישג יד".

"יש מאמצים לא מבוטלים להכניס מדינות נוספות תחת אותה אווירה של שלום ונורמליזציה עם ישראל, ואני מאוד בעד. אני משוכנע שהדבר הזה אפשרי. אני בהחלט מצפה לבשורות, אני מקווה שאולי עוד השנה".

ראש המוסד הסביר את חשיבות ההסכמים שנחתמו השבוע בבית הלבן: "ברמה הביטחונית יש כאן מסר גדול מאוד של מעבר אל תמיכה בישראל. ההסכמים הם שינוי אסטרטגי במלחמה מול איראן".

בתוך כך, הבית הלבן את פרטי ההסכם שנחתם ביו ישראל לאיחוד האמירויות ואת הצהרת השלום שנחתמה עם בחריין. בהסכם לא מוזכר במפורש פתרון שתי המדינות או נושא הסיפוח, אך הצדדים כתבו כי הם "מחויבים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני תוך מענה לשאיפות של שני העמים".

ההסכם כולל גם פתיחת שגרירויות והחלפת שגרירים, הכרה בריבונות הצדדים, יישוב סכסוכים בין המדינות בדרכי שלום, נקיטת צעדים כדי למנוע פעילות עוינת משטח המדינות נגד מדינה אחרת, שיתוף פעולה והבנה הדדית לקידום השלום והיציבות באזור וגם הקמת ועדה משותפת לקידום "תרבות של שלום ודו קיום".

כמו כן סוכם על שיתופי פעולה בשורת תחומים: כלכלה ומסחר, תעופה, תיירות, בריאות, חקלאות, מים, טכנולוגיה, אנרגיה, סביבה ,תיירות, תרבות וספורט.