הבדיחה על חשבון ג'ון קרי

לאחר חתימת הסכמי השלום: גולשים העלו לרשת את הצהרתו של קרי מ-2016 כי "לא יהיה שלום במזרח התיכון ללא הפלסטינים" והתבדחו על חשבונו

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

זמן קצר לאחר הטקס על מדשאות הבית הלבן בו נחתמו הסכמי הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין, העלו גולשים ערניים לרשתות החברתיות את נאום שנשא מזכיר המדינה לשעבר ג'ון קרי, בשנת 2016.

הגולשים הזכירו כי בנאומו טען קרי ש"לא יהיה שלום במזרח התיכון ללא הפלסטינים" וצירפו לקליפ הערות אירוניות.

בדבריו משנת 2016 אמר קרי כי "לא יהיה שלום נפרד בין ישראל לעולם הערבי. אני רוצה להבהיר את זה מאוד לכולכם. שמעתי כמה פוליטיקאים בולטים בישראל אומרים לפעמים, 'ובכן, העולם הערבי נמצא במקום אחר עכשיו. אנחנו רק צריכים להגיע אליהם. אנחנו יכולים לעבוד על כמה דברים עם העולם הערבי ונתמודד עם הפלסטינים'. לא. לא, לא, ולא", אמר אז קרי.

הוא המשיך והוסיף כי "אני יכול לומר לכם, לאחר שאישרתי זאת שוב בשבוע האחרון מכיוון שדיברתי עם מנהיגי הקהילה הערבית, לא יהיה שלום מתקדם ונפרד עם העולם הערבי ללא התהליך הפלסטיני והשלום עם הפלסטינים. כולם צריכים להבין את זה. זו מציאות קשה".

הקליפ של קרי הועלה לראשונה לרשתות החברתיות על ידי אודי אוונטל, בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה, והפך תוך זמן קצר לויראלי. "ג'ון קרי עם הצהרה משנת 2016 על המזרח התיכון שהתיישנה כמו חלב בסאונה", כתב נועם בלום, אחד מעורכי המגזין האמריקאי "טאבלט".

רבקה היינריך, עמיתה בכירה במכון הדסון, כתבה "בדיוק הפוך מדהים". כתב אתר National Review פראדיפ שאנקר הוסיף כי "האם מישהו טעה אי פעם באכזריות גדולה יותר מזו?".

גם כתב של סוכנות הידיעות היהודית JTA, ג'ואל פטלין, הוסיף ציוץ אירוני וכתב "תהיתי מדוע אין ציוץ אחד המשבח את החתימה על עסקאות השלום ההיסטוריות אתמול בחשבון הטוויטר של @JohnKerry. עכשיו אני יודע. זה מפחיד לראות כמה מומחים למדיניות חוץ טעו. אבל זה מקומם עוד יותר כמה מעטים מהם אפילו מודים בכך".