שנה טובה מתחילים באומץ

אנשי השנה שלי הם בעלי דפוס 'צבע הקשת' והשדרן אורי רווח, ששילמו מחיר כלכלי כבד על אמונתם ועמדותיהם כלפי הלהט"בים. דעה

הרב דרור אריה , כ"ח באלול תש"פ

שנה טובה מתחילים באומץ-ערוץ 7
הרב דרור אריה בדפוס צבע הקשת
צילום: ללא

שלושה יהודים הם אנשי השנה מבחינתי. שניים מהם בעלי דפוס 'צבע הקשת' מבאר שבע. הם נקנסו בעשרות אלפי שקלים מפני שלא היו מוכנים להדפיס חומרי תועבה. בית המשפט, הפוסק על פי ההלכה הפוסט־מודרנית, חייב אותם באופן שערורייתי לפעול בניגוד לאמונתם. הם לא נרתעו, לא התנצלו ולא הורידו את הראש. לו יהי חלקי עימהם.

השלישי הוא שדרן ותיק, אורי רווח, שפוטר בשבוע שעבר. לדבריו, העילה הייתה שהקריא לפני שנתיים מכתב של הרבי מלובביץ' לבחור בעל נטיות הפוכות, שבו עודד אותו לא להיכנע לנטייה אלא להאמין בתורה, להתגבר ולטפל בעצמו. 'כאן', תאגיד השידור הציבורי (של איזה ציבור?) ידוע מזמן כפרזנטור של ארגוני הלהט"ב ושל הקרן החדשה, וכפעיל מרכזי בניסיון ההפיכה התרבותית. רק לדוגמה, ערב ההצבעה על חוק ההמרה של ניצן הורביץ, הם הפיצו בטוויטר כרזה התומכת בחוק.

רווח זומן לשיחת נזיפה, ובה נאמר לו שכעיתונאי עליו להציג עמדות מגוונות. רווח, לא פראייר, ענה בפשטות שזו עמדת התורה, והיא שודרה בתוכנית בעלת אופי דתי בתחנת 'כאן מורשת'. את השידור האחרון שלו הוא סיים במילים - "ללא מורא וללא משוא פנים, ללכת עם האמת הפנימית עד הסוף". הוא לא נרתע, לא התנצל ולא הוריד את הראש. לו יהי חלקי עימו.

ישנו פתגם האומר שיראת שמיים מגיעה עד הכיס בלבד. השלישייה הזו היא ראיה לכך שאפשר לקיים מצוות 'ואהבת' גם בכל מאודך, אפילו הוא נוטל את ממונך, אפילו כשתפוטר ממשרתך.

התקשרתי לאורי, אמרתי לו "יישר כוח, גיבור!". הוא סירב בביישנות לקבל את התואר: "אני לא גיבור ולא מתיימר להיות גיבור. צועדים יחד למטרה להביא את הגאולה, גם כשיש נפילות בדרך, אבל היעד ברור. בקרוב ממש - בית המקדש".

ובחזרה לדפוס 'צבע הקשת'. המשמעות של הקשת היא התראה מפני מבול, שבא בין היתר בגלל מעשים שמעודדים ארגוני הגאווה. כל כך חבל שהם גנבו לנו את המשמעות האמיתית, והפכו את הקשת מהתראה לזהירות מוסרית - להארה פוסט־מודרנית של טשטוש והכלת כל סטייה.

נפגשנו השבוע בבית הדפוס הקטן והמשפחתי שלהם לאחל שנה טובה. שני גיסים, כהנים, יורם ואמיר, בני אברהם אבינו, עם עדינות וביישנות מיוחדת. הם עוסקים בפרסום, אבל בורחים ממנו כמו מאש. נסעתי אליהם, נתתי שי קטן, חומש, עם מילים ברורות, נצחיות. קראתי להם גיבורים, והם, בביישנות אצילית, השפילו עיניים כאומרים, מה בסך הכול עשינו?

יזמנו יחד הדפסת קישוט לסוכה עם הפסוק "לב טהור ברא לי א־לקים ורוח נכון חדש בקרבי". כי הסוכה שלנו לא מתקפלת! שומרים על לב טהור ורוח נכונה, גם ברוחות הסוערות של הפוסט־מודרנה והפוליטיקלי־קורקט שנושבות מכל עבר. מצאו את הקישור ברשתות והזמינו, כך נירתם במעט לעמוד לימינם של מי שעוזרים לנו לא להתבלבל.

האנשים האלה הם סימן טוב לשנה החדשה. שנה שנרים את הראש ולא נקפל את הזנב. כי שנה טובה מתחילה באומץ!