השר זאב אלקין לחסידי ברסלב: תחזרו לארץ

השר זאב אלקין שמונה לטפל ביציאת חסידי ברסלב לאומן: אוקראינה הודיעה סופית שלא תאפשר כניסת החסידים לשטחה.

ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

השר זאב אלקין אומר הבוקר (חמישי) כי אוקראינה הודיעה סופית שלא תאפשר כניסה לחסידי ברסלב המעוניינים להגיע לציון קברו של רבי נחמן מברסלב באומן לראש השנה.

"למרות מאמצים רבים שנעשו כדי לסייע לישראלים שניסו להיכנס לאוקראינה דרך בלרוס או מולדובה הגיעה הבוקר תשובה סופית שלילית משלטונות אוקראינה", הודיע השר.

לדבריו, "האוקראינים הודיעו שלא יאפשרו לא כניסה דרך מעברי גבול ולא שום משלחת מצומצמת. אני קורא לאזרחינו לחזור לארץ ולהישמע להנחיות הבידוד בחזרתם. שנה טובה".

נציין כי למעלה מ-1,500 חסידי ברסלב תקועים בגבול בין בלרוס לאוקראינה, לאחר ששלטונות אוקראינה חסמו את המעבר בין המדינות.

העסקן הרב חיים וייצהנדלר, מחשובי חסידי ברסלב, הנמצא על הגבול בלארוס־אוקראינה, תיאר בראיון לעיתון 'המבשר', "המחזות קשים ביותר ומחזירים אותנו אחורה לתקופות אפלות וקשות בהיסטוריה. ילדים רעבים ללחם פשוטו כמשמעו. אתמול הגיעה לכאן אספקה מאומן וכן מבלארוס, היה כואב עד דמעות לראות את הקהל פשוט נדחף כדי להשיג עוד פיסת לחם, עוד בקבוק מים".

"המצב כאן בכאוס מוחלט, יומיים שלושה לפני החג, למעלה מאלף חמש מאות יהודים אזרחי ישראל תקועים בין שמים לארץ", הוסיף.

לדבריו, הגבול מהצד של בלארוס נפתח, והכוחות בשטח מכניסים את כולם, אך מאות חיילים חוסמים את הכניסה לגבול אוקראינה. לא יכולים לא להתקדם ולא לחזור חזרה. לא מובן איך יכול רה"מ לחגוג בבית הלבן בשעה שאלפי אזרחים נמצאים בין שמים לארץ כתוצאה מהמדיניות שלו עצמו".

"אנשים נמצאים כאן במשבר הומניטרי אמיתי, אם ביום עוד אפשר איכשהוא להחזיק מעמד, מגיעות שעות אחר הצהרים והערב וקור עז יורד על כל האזור הזה. משפחות וילדים רכים מוצאים את עצמם במצב שלא האמינו כי אי פעם יעמדו בו", ציין.